Tybet

Tybet

Korea Płn. "zadziwia świat"

- Korea Płn. zadziwi świat organizacją tego biegu - powiedział wiceprzewodniczący komitetu organizacyjnego sztafety. Wzdłuż 12 km. trasy zgromadziły się tysiące osób by zobaczyć jak sztafeta z ogniem biegnie na odcinku między dwoma największymi symbolami reżimu komunistycznego w Korei Północnej.

Chiny spotkają się z wysłannikiem Dalajlamy

Władze Chin spotkają się w najbliższych dniach z przedstawicielem przywódcy Tybetańczyków Dalajlamy XIV - podała w piątek agencja Xinhua. Jednak specjaliści przestrzegają, że to tylko próba poprawy wizerunku po krwawych represjach w Tybecie.

UE uspokaja Chiny

Unia Europejska uważa Tybet za część Chin - oświadczył w piątek przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso po spotkaniu w Pekinie z chińskim premierem Wen Jiabao.

Chińczycy ganią stołecznych radnych

Rada Warszawy potępiła łamanie praw człowieka w Chinach i pacyfikację pokojowych demonstracji Tybetańczyków. Na reakcję nie trzeba było długo czekać. - To bezpodstawne oskarżenia - grzmią chińscy dyplomaci. Są też oni oburzeni zaproszeniem Dalajlamy do Warszawy.

UE do Chin: rozmawiajcie z Dalajlamą

Unijna komisarz ds. stosunków zewnętrznych Benita Ferrero-Waldner zaapelowała w czwartek do rządu Chin o "konstruktywny i merytoryczny dialog" z duchowym i politycznym przywódcą Tybetańczyków XIV Dalajlamą.

Ogolili głowy na znak sprzeciwu

Kilkunastu Tybetańczyków ogoliło głowy podczas protestu przed chińskim konsulatem w Melbourne w Australii. W demonstracji wzięło udział około 50 osób, które wezwały chiński rząd do zaprzestania łamania praw człowieka.

Słoweńcy nie chcą Dalajlamy w Brukseli

Przewodnicząca w tym półroczu Unii Europejskiej Słowenia poinformowała, że nie zaprosi dalajlamy do Brukseli na spotkanie z ministrami spraw zagranicznych "27". Zaproszenie takie dla duchowego przywódcy Tybetu sugerował wcześniej Paryż.

Tybetański protest w Nepalu

W stolicy Nepalu Katmandu kolejny protest przed chińską ambasadą. Uchodźcy z Tybetu i buddyjscy mnisi wyszli na ulicę, aby wyrazić swój sprzeciw wobec chińskich represji.

Tybetańska artystka zniknęła

Jamyang Kyi - czołowa tybetańska artystka, producentka telewizyjna i pisarka została aresztowana 1. kwietnia przez ubranych po cywilnemu funkcjonariuszy chińskiej policji - podało Radio Wolna Azja (RFA). Aresztowanie zbiegło się w czasie z tłumieniem antychińskich demonstracji. Od tamtej pory ślad po niej zaginął.

Dalajlama grozi odejściem

- Jeśli przemoc wymknie się spod kontroli, wtedy moją jedyną opcją będzie rezygnacja - Dalajlama XIV kolejny raz zapowiedział, że zrezygnuje, jeśli sytuacja w Tybecie się pogorszy.

"Koniec kłamstw o Tybecie"

Im bliżej Igrzysk w Pekinie, tym więcej politycznych manifestacji związanych głównie ze sprawą Tybetu. Tym razem demonstrowali sami Chińczycy, ale nie w swoim kraju, a w australijskim Melbourne. Zdjęcia i informację otrzymaliśmy od internauty Łukasza na platformę Kontakt TVN24.

Ambasada Chin naciskała na polski Sejm

Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Warszwie chciała na początku 2008 roku zablokować powstanie w Sejmie Parlamentarnego Zespołu na rzecz Tybetu. A później próbowała ingerować w jego prace – informuje wprost.pl.

Trzymał pochodnię i tybetańską flagę

Amerykanin Andrew Michael wziął do ręki pochodnię olimpijską. To wydarzenie nie przeszłoby do historii, gdyby nie fakt, że mężczyzna zaprezentował jednocześnie małą flagę Tybetu, wystającą z rękawa. To pierwszy tego typu przypadek na trasie olimpijskiego ognia.

Dalajlama z wizytą w USA

Dalajlama, duchowy przywódca Tybetańczyków, przybył do Stanów Zjednoczonych z dwutygodniową wizytą, która - jak podkreślił - "nie ma charakteru politycznego".

Argentyna: olimpijski ogień w kordonie policji

Policyjne radiowozy, syreny i kordon funkcjonariuszy - w takiej scenerii olimpijski ogień dotarł do stolicy Argentyny. Po próbach ataków na sztafetę antychińskich demonstrantów w Londynie, Paryżu i San Francisco organizatorzy zastosowali szczególne środki bezpieczeństwa.

Gere: zbojkotujmy igrzyska!

Richard Gere wzywa do bojkotu igrzysk w Pekinie. Amerykański aktor przyłączył się do jednej z wielu pro-tybetańskich demonstracji na ulicach San Francisco, która towarzyszyła olimpijskiej sztafecie.

Prezydent nie pojedzie na igrzyska

Lech Kaczyński nie weźmie udziału w ceremonii otwarcia igrzysk w Pekinie – dowiedziała się „Rzeczpospolita” w kancelarii głowy państwa. Wcześniej bojkot imprezy zapowiedział premier Donald Tusk, a minister sportu Mirosław Drzewiecki ogłosił, że do Pekinu nie pojedzie nikt z polskiego rządu.

San Francisco szykuje się na znicz

Olimpijski znicz we wtorek dotarł z Paryża do San Francisco. Zanim jeszcze ruszyła sztafeta ze świętym ogniem, przeciwnicy polityki chińskiej w Tybecie już zdążyli urządzić demonstrację na planowanej trasie biegu.