Tybet

Tybet

Co najmniej 400 tybetańskich uchodźców, po brutalnej interwencji policji, zatrzymały nepalskie władze w Katmandu. W piątek Tybetańczycy chcieli zorganizować antychińską demonstrację przed chińskim konsulatem.

Na dzień przed otwarciem igrzysk olimpijskich w Pekinie, w całej Polsce obchodzony będzie Dzień Tybetu. Przed chińską ambasadą ma powstać graffiti o łamaniu praw człowieka w Chinach.

Czwórka cudzoziemców z transparentami "Uwolnić Tybet" protestowała przed Stadionem Olimpijskim w Pekinie. Na placu Tiananmen trójka Amerykanów krytykowała chińską politykę rodzinną.

Hiszpański wymiar sprawiedliwości rozpoczął we wtorek dochodzenie w sprawie ludobójstwa w Tybecie. Sprawę wniosły do sądu Komitet Wsparcia Tybetu (CAT) i dwie inne protybetańskie organizacje.

John McCain, kandydat Republikanów do Białego Domu, spotkał się w piątek z duchowym przywódcą Tybetańczyków XIV Dalajlamą, który odwiedził USA. Republikański kandydat na prezydenta wezwał władze w Pekinie, do zwolnienia tybetańskich więźniów.

Już 42 Tybetańczyków stanęło przed chińskimi sądami za udział w marcowych protestach w Lhasie. Jak zapewniają władze, w żadnej z tych spraw nie zapadł wyrok kary śmierci.

Nie tylko Paryż, ale i całą Unię Europejską będzie reprezentował podczas ceremonii inauguracyjnej letnich igrzysk olimpijskich w Pekinie prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Jeszcze kilka miesięcy temu rozważał bojkot Igrzysk.

W Pekinie rozpoczęły się dwudniowe rozmowy władz chińskich z delegacją tybetańskiego rządu na wygnaniu - poinformował tybetański rzecznik.

Delegacja wysłanników Dalajlamy XIV udała się do Pekinu. Rozmowy odbędą się na prośbę przywódcy tybetańczyków na wygnaniu.

Władze Chin ogłosiły otwarcie Tybetu dla międzynarodowego ruchu turystycznego. - Pierwsi zagraniczni turyści przyjechali do Lhasy we środę, a kolejnych czworo przyjedzie w niedzielę - powiedział Tanor, zastępca dyrektora Biura Turystyki Tybetańskiego Regionu Autonomicznego.

Z ulic tybetańskiej stolicy Lhasy zniknęli mnisi - alarmuje kanadyjski dziennik, którego reporter jako jeden z pierwszych miał możliwość odwiedzenia Tybetu po zniesieniu chińskiej blokady dla mediów.

Chińskie władze zamknęły granicę Tybetu dla cudzoziemców i obarczają za to winą dalajlamę.

16 osób, głównie mnichów buddyjskich, aresztowano w maju w Chinach pod zarzutem przeprowadzenia trzech zamachów bombowych w Tybecie - podały w czwartek chińskie władze.

Spytany o to, czy traci kontrolę nad swoimi zwolennikami, XIV Dalajlama odpowiedział: -Tak, oczywiście. Moje działania nie przyniosły konkretnych rezultatów, więc ta krytyka staje się coraz silniejsza - wyjaśnił duchowy przywódca Tybetańczyków w wywiadzie dla "The Financial Times".

- Pekin planuje po igrzyskach masowe osiedlenie miliona etnicznych Chińczyków w Tybecie, aby w ten sposób osłabić tybetańską kulturę i tożsamość - powiedział Dalajlama w wywiadzie, który ukazał się w sobotnim wydaniu brytyjskiego dziennika "The Guardian".

Premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown spotkał się z przebywającym na Wyspach Dalajlamą. Duchowego przywódcy Tybetu nie przyjął jednak w w swojej oficjalnej siedzibie na Downing Street, tylko w pałacu Arcybiskupa Canterbury. -To niepotrzebna, zbyt daleko idąca ostrożność - grzmi oburzona opozycja.

Dalajlama jest gotów jechać na igrzyska olimpijskie do Pekinu. Stawia tylko jeden warunek: rozmowy z Chinami doprowadzą do poprawy sytuacji w Tybecie.

Dalajlama podbił serca Niemców. Na kolejnych spotkaniach z duchowym przywódcą Tybetańczyków pojawiały się prawdziwe tłumy. Na mityngu przed Bramą Brandenburską w Berlinie była też nasza internautka Rosanna - i przesłała zdjęcia na Kontakt TVN 24.

Z kim spotkał się w Niemczech duchowy przywódca Tybetańczyków Dalajlama XIV? Na pewno z Haidemarie Wieczorek-Zeul. Ale czy występowała ona jako minister współpracy gospodarczej i rozwoju czy "osoba prywatna"? Niemieccy politycy są podzieleni.