Tybet

Tybet

Chiny odcinają Tybet

Chińskie władze zamknęły granicę Tybetu dla cudzoziemców i obarczają za to winą dalajlamę.

Chiny: Tybetańscy mnisi podkładali bomby?

16 osób, głównie mnichów buddyjskich, aresztowano w maju w Chinach pod zarzutem przeprowadzenia trzech zamachów bombowych w Tybecie - podały w czwartek chińskie władze.

Dalajlama: tracę kontrolę nad zwolennikami

Spytany o to, czy traci kontrolę nad swoimi zwolennikami, XIV Dalajlama odpowiedział: -Tak, oczywiście. Moje działania nie przyniosły konkretnych rezultatów, więc ta krytyka staje się coraz silniejsza - wyjaśnił duchowy przywódca Tybetańczyków w wywiadzie dla "The Financial Times".

Nadchodzi koniec Tybetu?

- Pekin planuje po igrzyskach masowe osiedlenie miliona etnicznych Chińczyków w Tybecie, aby w ten sposób osłabić tybetańską kulturę i tożsamość - powiedział Dalajlama w wywiadzie, który ukazał się w sobotnim wydaniu brytyjskiego dziennika "The Guardian".

Czego boi się brytyjski premier?

Premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown spotkał się z przebywającym na Wyspach Dalajlamą. Duchowego przywódcy Tybetu nie przyjął jednak w w swojej oficjalnej siedzibie na Downing Street, tylko w pałacu Arcybiskupa Canterbury. -To niepotrzebna, zbyt daleko idąca ostrożność - grzmi oburzona opozycja.

Dalajlama pojechałby na igrzyska

Dalajlama jest gotów jechać na igrzyska olimpijskie do Pekinu. Stawia tylko jeden warunek: rozmowy z Chinami doprowadzą do poprawy sytuacji w Tybecie.

Dalajlama jak gwiazda pop

Dalajlama podbił serca Niemców. Na kolejnych spotkaniach z duchowym przywódcą Tybetańczyków pojawiały się prawdziwe tłumy. Na mityngu przed Bramą Brandenburską w Berlinie była też nasza internautka Rosanna - i przesłała zdjęcia na Kontakt TVN 24.

Niemcy kłócą się o Dalajlamę

Z kim spotkał się w Niemczech duchowy przywódca Tybetańczyków Dalajlama XIV? Na pewno z Haidemarie Wieczorek-Zeul. Ale czy występowała ona jako minister współpracy gospodarczej i rozwoju czy "osoba prywatna"? Niemieccy politycy są podzieleni.

Dalajlama składa kondolencje Chinom

Przywódca duchowy Tybetańczyków Dalajlama XIV złożył we wtorek kondolencje rodzinom ofiar poniedziałkowego trzęsienia ziemi w Chinach. Zamierza też napisać osobisty list z kondolencjami do prezydenta Chin Hu Jintao.

Dalajlama: odbierzcie mi Nagrodę Nobla!

Jeśli członkowie rządu w Pekinie są nadal przekonani, że Dalajlama prowokuje bunt w stolicy Tybetu Lhasie, "powinni pojechać do Oslo i podjąć starania o odebranie mi pokojowej Nagrody Nobla" - oświadczył przywódca Tybetańczyków w wypowiedzi dla tygodnika "Der Spiegel".

Chiny rozmawiają z Tybetem

Rozmowy wysłanników dalajlamy z przedstawicielami władz chińskich na temat kryzysu w Tybecie rozpoczęły się w niedzielę w Shenzhen (południe Chin) - poinformował premier tybetańskiego rządu na uchodźstwie Samdhong Rinpocze.

Najbardziej wpływowy polityk świata

Tygodnik "Time" ogłosił swoją doroczną listę "100 najbardziej wpływowych" osób na świecie w różnych dziedzinach. W kategorii najbardziej wpływowych liderów politycznych redaktorzy "Time'a" przyznali pierwszeństwo Dalajlamie XIV, duchowemu przywódcy Tybetańczyków.

Nepal: 100 Tybetańczyków za kratkami

Po raz kolejny władze sprzyjającego Chinom Nepalu rozprawiły się z Tybetańczykami, którzy w Katmandu chcieli zaprotestować przeciwko represjom Pekinu w Tybecie. Do aresztu trafiło ponad 100 osób.

Wysłannicy Dalajlamy jadą do Pekinu

Jak poinformował tybetański rząd na uchodźstwie, wysłannicy Dalajlamy już 3. maja pojadą do Chin na rozmowy z przedstawicielami Pekinu. Czy dialog przyniesie jakąkolwiek poprawę sytuacji Tybetańczyków, od kilkudziesięciu lat represjonowanych przez ChRL?

Flagi Tybetu made in China

Do tego, że w Chinach produkuje się prawie wszystko, już się przyzwyczailiśmy. Jednak chiński pociąg do pieniądza może nadal zadziwić - miejscowa policja odkryła fabrykę, która produkowała... flagi wolnego Tybetu.

Dożywocie za zamieszki w Tybecie

17 osób zostało skazanych przez chiński sąd w Lhasie na kary od trzech lat więzienia do dożywocia za udział w marcowych zamieszkach w Tybecie. Według niepotwierdzonych informacji zginęło wtedy co najmniej 150 osób.

Korea Płn. "zadziwia świat"

- Korea Płn. zadziwi świat organizacją tego biegu - powiedział wiceprzewodniczący komitetu organizacyjnego sztafety. Wzdłuż 12 km. trasy zgromadziły się tysiące osób by zobaczyć jak sztafeta z ogniem biegnie na odcinku między dwoma największymi symbolami reżimu komunistycznego w Korei Północnej.