Tybet

Tybet

"To klika Dalajlamy wywołała zamieszki"

- Zeszłotygodniowe niepokoje w Tybecie, gdzie doszło do największych od 20 lat antychińskich wystąpień, wywołała "klika Dalajlamy". - powiedział premier Chin Wen Jiabao.

PiS: rząd nie powinien jechać na Igrzyska

Zielona światło dla sportowców, czerwone - dla rządu - to stanowisko PiS w sprawie igrzysk w Chinach. Według Karola Karskiego "jeśli olimpiada odbyła się w roku 1936 w Berlinie, to może się odbyć w roku 2008 w Pekinie" - ale bez polskich ministrów i działaczy sportowych.

W Tybecie mogły zginąć setki ludzi

- W zamieszkach w Tybecie zginęły setki ludzi - poinformował tybetański parlament na wygnaniu rezydujący w indyjskiej Dharamsali. Tymczasem władze Chin mówią o swojej wielkiej "powściągliwości" w tłumieniu demonstracji, zaś Watykan milczy.

Krwawa niedziela w Tybecie

Co najmniej 13 Tybetańczyków zginęło, a dziesiątki zostało rannych w starciach z chińskimi oddziałami w Lhasie. Gubernator Tybetu zapewnił w poniedziałek, że siły bezpieczeństwa nie użyły ostrej broni przeciwko demonstrantom, a ofiary to "niewinna ludność cywilna".

Dalajlama: W Tybecie dochodzi do kulturowego ludobójstwa

Duchowy przywódca Tybetańczyków Dalajlama XIV powiedział, że w Tybecie dochodzi do "ludobójstwa kulturowego". Wezwał równocześnie do wszczęcia międzynarodowego śledztwa w sprawie ostatnich starć chińskiej policji z protestującymi w stolicy Tybetu, Lhasie. Jednak Dalajlama nie uważa, że igrzyska olimpijskie w Pekinie powinny zostać odwołane.

Prezes MKOl wyklucza bojkot Pekinu

Uważamy, że bojkot niczego nie rozwiąże - powiedział Jacques Rogge. Prezes Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego dodał, że taka decyzja byłaby krzywdząca dla niewinnych sportowców.

Tybetańczycy rozpędzeni bambusowymi pałkami

Policja przy użyciu bambusowych pałek rozpędziła 200 osobową grupę Tybetańczyków demonstrujących przed siedzibą ONZ w Katmandu, stolicy Nepalu. Aresztowano przynajmniej 20 osób.

Solidarni z Tybetem rozpędzani przez policję

W piątkowych protestach w Lhasie zginęło 10 osób - podają chińskie agencje informacyjne, powołując się na przedstawicieli lokalnych władz tybetańskich. Chińczycy postawili demonstrującym ultimatum - obiecują im "łagodne traktowanie", jeśli dobrowolnie zgłoszą się do władz.

Parlamentarzyści ostrzegają ws. Tybetu

Parlamentarny Zespół ds. Tybetu zaniepokojony nasilającymi się represjami w Tybecie zaapelował o przywrócenie spokoju w regionie. Posłowie ostrzegli, że jeszcze "nie jest za późno na międzynarodowy bojkot Igrzysk Olimpijskich w Pekinie". - Olimpiada nie może odbywać się z jakimikolwiek represjami i krzywdą w tle - uzasadniała w rozmowie z tvn24.pl przewodnicząca zespołu, Beata Bublewicz (PO).

Krwawa demonstracja w obronie Tybetańczyków

Ponad tysiąc osób starło się z nepalską policją na ulicach Katmandu. Co najmniej dwunastu mnichów uczestniczących w akcji poparcia dla Tybetu zostało rannych. Niespokojnie także w samym Tybecie - od rana trwały tam walki z chińską milicją.

Chiny dręczą Tybetańczyków

W stolicy Tybetu Lhasie aresztowano około 60 mnichów buddyjskich, którzy uczestniczyli w manifestacjach zorganizowanych z okazji 49. rocznicy powstania przeciwko okupacji chińskiej - podały we wtorek niezależne źródła w Hongkongu.

Dalajlama: dość chińskich represji!

- Poddawani chińskim represjom Tybetańczycy żyją w ciągłym lęku, zastraszani i otoczeni podejrzliwością - powiedział XIV Dalajlama w przemówieniu w 49. rocznicę wybuchu powstania narodowego w Lhasie.

Nepal: policja stłumiła demonstrację Tybetańczyków

Policja w stolicy Nepalu - Katmandu - stłumiła demonstrację Tybetańczyków w 49. rocznicę wybuchu powstania narodowego w Lhasie. Tysiące uchodźców zabrało się tam przed chińską ambasadą, by zaprotestować przeciwko okupacji ich kraju.

Święto wielkiej modlitwy

Tybetańczycy obchodzą swoje największe religijne święto. Monlam - święto wielkiej modlitwy ma prawie 600-letnią tradycją.

Pani Dalaj Lama

- Moim następcą może być kobieta - powiedział w wywiadzie dla włoskiego "Vanity Fair" Dalaj Lama XIV, duchowy i polityczny przywódca Tybetu. Już wcześniej Dalaj Lama zapowiedział, że może złamać wielowiekową tradycję demokratycznego wyboru i swojego następcę wytypować samemu.

MSZ Chin: Dalajlama narusza buddyjską tradycję

- Jesteśmy przekonani, że swymi uwagami Dalajlama godzi w religijne rytuały i tradycje - powiedział rzecznik chińskiego MSZ. Odniósł się do wypowiedzi Dalajlamy, w której dopuszcza on możliwość samodzielnego wytypowania swojego następcy.

Dalajlama do Chińczyków: nie niszczcie Tybetu!!!

Przebywający z wizytą w Japonii duchowy przywódca Tybetańczyków Dalajlama ostrzegł, że zniszczenie równowagi ekologicznej w Tybecie przez chiński przemysł może negatywnie wpłynąć na setki milionów ludzi.

Czternasty mianuje piętnastego?

- Rozważam zerwanie z wielowiekową tradycją i wytypowanie mojego następcy samemu - powiedział Dalaj Lama XIV, duchowy przywódca Tybetu. Do tej pory po śmierci Dalaj Lamy buddyjscy mnisi wybierali jego następcę kierując się snami i znakami identyfikując młodego chłopca.