Terroryzm

Terroryzm

Pakistańskie władze potwierdziły śmierć 141 osób, w tym 132 uczniów. We wtorek talibowie zaatakowali w garnizonowej szkole w Peszawarze (północny Pakistan), na oślep strzelając do uczniów. Wojsko w prawie dziewięciogodzinnym oblężeniu zabiło wszystkich terrorystów. Po masakrze w Pakistanie wprowadzono trzydniową żałobę narodową. Z całego świata do Islamabadu popłynęły kondolencje.

Trzydniową żałobę narodową w Pakistanie ogłosiły władze w związku z masakrą w szkole garnizonowej w Peszawarze. We wtorek wczesnym popołudniem talibowie wtargnęli do budynku i zabili co najmniej 129 osób (w tym 126 dzieci) i ranili ponad 120 osób. Wojskowa operacja trwała prawie 9 godzin, zginęli wszyscy napastnicy.

Napastnicy wysadzili samochód na tyłach szkoły i tym odwrócili uwagę strażników, a następnie przedarli się na teren budynku - wyjaśnił w rozmowie z CNN minister edukacji. We wtorek grupa talibów zaatakowała w szkole w Peszawarze i otworzyła ogień do uczniów. Władze potwierdziły śmierć 141 osób (w tym 132 dzieci), w większości w wieku 12-16 lat. Po dziewięciu godzinach oblężenia wojsko zabiło wszystkich terrorystów.

Trzy osoby zginęły, a cztery zostały ranne podczas akcji odbicia zakładników przetrzymywanych przez uzbrojonego mężczyznę w kawiarni w Sydney. Wśród zabitych jest napastnik. Według mediów funkcjonariusze rozpoczęli szturm po tym jak mężczyzna otworzył ogień do zakładników.

Uzbrojony mężczyzna, który przetrzymywał zakładników w kawiarni w Sydney, był irańskim uchodźcą, który został oskarżony o napaści na tle seksualnym oraz skazany za wysyłanie nienawistnych listów do rodzin żołnierzy poległych za granicą. Irańczyk został zabity przez policję, po tym jak pierwszy otworzył ogień do zakładników.

Policja potwierdziła, że w kawiarni w Sydney zginęły trzy osoby. Jedną z ofiar szturmu na kawiarnię w Sydney, w której przez kilkanaście godzin napastnik przetrzymywał zakładników, jest sam napastnik Man Haron Monis, uchodźca z Iranu i samozwańczy szejk. Rannych zostało kilka osób. W TVN24 Biznes i Świat trwa wydanie specjalne dot. wydarzeń w Sydney. Na portalu tvn24.pl relacjonujemy je minuta po minucie.

Niemiecki system sprawiedliwości ma poważne problemy z powracającą do kraju falą obywateli podejrzanych o walkę na Bliskim Wschodzie po stronie Państwa Islamskiego i Al-Kaidy. Prokurator generalny stwierdził, że Niemcy jako państwo nie potrafią też sobie poradzić z narastającą falą radykalizmu wśród młodych muzułmanów.

W jednym z pomieszczeń Portcullis House znaleziono podejrzaną paczkę - poinformowała londyńska policja. Budynek musiało opuścić kilka tysięcy osób. Ewakuowano też przechodniów i turystów z położonego w pobliżu mostu Westminster. Po sprawdzeniu podejrzanej paczki alarm został odwołany.

Prezydent USA Barack Obama potwierdził śmierć Amerykanina Petera Kassiga i nazwał jego zabicie przez Państwo Islamskie (IS) aktem "zła absolutnego". Dżihadyści opublikowali w niedzielę wideo pokazujące Kassiga zamordowanego poprzez ścięcie głowy.

Jedenastu bośniackich islamistów, podejrzanych o udział w walkach w Syrii i Iraku oraz finansowanie działalności terrorystycznej, zostało aresztowanych w czwartek na terenie całego, w większości muzułmańskiego, kraju - poinformowały źródła policyjne i sądowe.

Co najmniej 16 osób zostało lekko rannych po wybuchu w metrze w Kairze małej bomby domowej roboty. Ładunek podłożony w wagonie eksplodował w godzinach szczytu. Bomba raniła cztery osoby, 12 ucierpiało w wyniku paniki w tłumie.

Jednostka motorowa egipskiej marynarki wojennej została zaatakowana przez napastników w łodziach rybackich niedaleko portu Damietta na północy kraju. W starciu zginęło co najmniej czterech bojowników - poinformowały lokalne służby bezpieczeństwa.

Uznawana za jedną z najgroźniejszych terrorystek świata Samantha Lewthwaite vel Biała Wdowa po raz kolejny trafiła na czołówki mediów. Jak twierdzi rosyjska agencja REGNUM, Brytyjka zginęła w Donbasie, gdzie miała walczyć w szeregach ukraińskich oddziałów rządowych. Jak piszą Rosjanie, a co podchwyciły zachodnie tabloidy, "ukraińskie służby specjalne" miały wyznaczyć milion dolarów nagrody za głowę snajpera separatystów, który ją zabił.