Terroryzm

Terroryzm

Upośledzone umysłowo dzieci "używane jako zamachowcy-samobójcy"

Bojownicy z Państwa Islamskiego handlują uprowadoznymi dziećmi na bazarach, sprzedają jako niewolników seksualnych, zabijają poprzez ukrzyżowanie lub spalenie żywcem - twierdzi Komitet Praw Dziecka przy ONZ. W środę opublikowano raport dot. przestrzegania praw dziecka na terenie "kalifatu" Państwa Islamskiego.

"Wspierała nas Arabia Saudyjska". "Shaqil" o zamachach z 11 września

Saudyjska rodzina królewska wspierała Al-Kaidę w przygotowaniach do zamachu na World Trade Center w Nowym Jorku - twierdzi były współpracownik Osamy bin Ladena skazany na dożywocie za udział w ataku z 11 września 2001 roku. Mężczyzna zeznaje w procesie przeciwko Arabii Saudyjskiej przed amerykańskim sądem.

"Oni mnie zabiją". Wpływowa rodzina błagała o litość, Państwo Islamskie spaliło go żywcem

- To pobożny człowiek, który modli się, pości i zawsze lata z Koranem - mówił o bracie zamordowanym przez dżihadystów z Państwa Islamskiego, Dżawwad al-Kasaesbeh. 26-letni pilot, Muath, pod koniec grudnia trafił do niewoli dżihadystów i najprawdopodobniej kilka dni później został spalony żywcem. Niemal miesiąc później IS negocjowało mimo to jego wymianę na iracką terrorystkę więzioną w Jordanii. W sieci we wtorek pojawiło się nagranie przedstawiające egzekucję pilota.

Chciała zostać męczennicą i trafić do nieba. Kim jest stracona terrorystka?

Sadżida al-Riszawi miała zginąć w 2005 roku razem ze swoim mężem w zamachu terrorystycznym na jordański hotel, ale ładunki wybuchowe w jej pasie szahida nie eksplodowały. Dzięki moratorium długo unikała kary śmierci i spędziła w jordańskim więzieniu prawie dekadę. Pod koniec stycznia o "siostrze" przypomnieli sobie dżihadyści z Państwa Islamskiego, którzy zażądali wymiany kobiety na dwóch zakładników: japońskiego dziennikarza i jordańskiego pilota. Do wymiany nie doszło, a obaj mężczyźni zostali zabici. Kim jest terrorystka, o którą upominieli się dżihadyści z Państwa Islamskiego?

Londyn bał się, że terroryści posłużą się ebolą

Brytyjskie ministerstwo obrony ujawniło raport z października zeszłego roku, w którym na zlecenie rządu eksperci przedstawili trzy scenariusze potencjalnego wykorzystania wirusa eboli przez terrorystów. Raport jest jednak bardzo mocno ocenzurowany.

Premier Japonii do terrorystów: nigdy, przenigdy nie wybaczymy

- Kenji odszedł na dobre. Brakuje mi słów w obliczu tej niezwykle okrutnej śmierci - powiedziała matka japońskiego zakładnika, zabitego przez bojowników Państwa Islamskiego. Terroryści opublikowali nagranie, przedstawiajaće egzekucję 26-letniego Kenijiego Goto.

Kulisy zamachu na dowódcę Hezbollahu. Byli agenci CIA: zbudowaliśmy Mosadowi bombę

Imad Mughija, dowódca Hezbollahu odpowiedzialny za międzynarodowe operacje terrorystów, zginął w Damaszku w zamachu przeprowadzonym przez Mosad we współpracy z USA - donosi "The Washington Post". Prawie siedem lat po zamachu byli oficerowie CIA przyznali, że uczestniczyli w jego przygotowaniach i zdecydowali o użyciu do jego wykonania bomby zamontowanej w samochodzie - techniki powszechnie używanej tylko przez terrorystów.

Ultimatum minęło, dżihadyści milczą. Żona porwanego błaga o jego uwolnienie

Termin ultimatum minął, a rządy w Tokio i Ammanie nie mają żadnej wieści dotyczącej losów japońskiego zakładnika znajdującego się w rękach Państwa Islamskiego. - Nic nie wiemy, nie mamy żadnych nowych informacji - mówili przedstawiciele tych rządów w piątek. Tymczasem po raz pierwszy przemówiła żona Japończyka - donosi japoński dziennik "The Asahi Shimbun".

Państwo Islamskie przyznaje się zamachów w Egipcie

Egipska filia dżihadystycznego ugrupowania Państwo Islamskie przyznała się do przeprowadzenia czwartkowych skoordynowanych ataków na cele wojskowe i policyjne na półwyspie Synaj, w których zginęło co najmniej 27 osób. Islamiści z egipskiej filii IS przyznali się do zamachów za pośrednictwem Twittera.

"Zabijają ludzi jak zwierzęta". Boko Haram chwali się porwanymi dziećmi

Islamiści z radykalnej sekty Boko Haram w ciągu ostatnich dni najechali na kilkadziesiąt wsi na nigeryjsko-kameruńskim pograniczu zabijając setki osób i zmuszając tysiące do opuszczenia swoich domów - donosi CNN. Terroryści "zabijają chodząc od domu do domu" - mówi jeden z lokalnych urzędników.

"Namacalne" zagrożenie zamachami w czasie Euro 2016

Istnieje realne, oczywiste zagrożenie zamachami w czasie imprezy szykowanej za półtora roku - mówi szef komitetu organizacyjnego mistrzostw Europy w piłce nożnej, Jacques Lambert. Dodał, że "od lat mówiło się o tym jako teoretycznym ryzyku przeprowadzania dużej imprezy, ale dziś stało się to namacalne".

Ultimatum minęło, do wymiany nie doszło. Co z zakładnikami Państwa Islamskiego?

W jordańskim więzieniu nadal przebywa Sadżida al-Riszawi, której uwolnienia zażądali dżihadyści - poinformował w środę wieczorem rzecznik rządu Jordanii. Irakijka z wyrokiem śmierci miała być wymieniona na dwóch zakładników Państwa Islamskiego: Japończyka Kenji Goto i jordańskiego pilota Muatha al-Kasaesbeha. Los tych dwóch osób pozostaje nieznany, dżihadyści zagrozili ich ścięciem.

Tej zasadzki miało nie być. 43 komandosów zginęło na polu ryżowym

W olbrzymiej akcji specjalnych oddziałów filipińskiej policji skierowanej przeciwko islamistom zginęło 43 funkcjonariuszy. Komandosi najpierw wpadli w zasadzkę, polując na szefów organizacji Islamscy Bojownicy o Wolność Bangsamoro (BIFF) i słynnego lidera Dżimah Islamija - Marwana, a następnie, w czasie ucieczki, w kolejną zasadzkę, gdy przypadkowo trafili na tereny znajdujące się pod kontrolą fundamentalistów z Islamskiego Frontu Wyzwolenia Moro (MILF).