Terroryzm

Terroryzm

Minął termin ultimatum. Los pojmanych przez dżihadystów nieznany

Upłynął termin ultimatum postawionego przez dżihadystów władzom Japonii. Nie ma jednak żadnych informacji na temat losu dwóch zakładników pojmanych przez bojówkarzy Państwa Islamskiego. Japońskie władze nie poinformowały, czy zgodziły się zapłacić okup. Podały jedynie, że prawo zabrania im próbować rozwiązania siłowego.

Premier Francji: Trzy tysiące osób wymaga obserwacji. Będą nowe etaty w policji

Francja musi rozszerzyć działania w sferze bezpieczeństwa wewnętrznego, jeżeli jej obywatele mają żyć w spokoju - stwierdził w środę premier Manuel Valls, ogłaszając, że w ciągu trzech lat powstanie 1400 nowych etatów w policji, MSW, ministerstwie sprawiedliwości i finansów, by koordynować działania wymierzone w dżihadystów. - Dziś potrzebna jest obserwacja 24 godziny na dobę aż 3 tys. osób - dodał.

Zarzuty wobec domniemanych wspólników zamachowca z Paryża

Paryska prokuratura poinformowała w środę o przedstawieniu zarzutów czterem osobom w związku z niedawnymi zamachami w Paryżu. Mężczyźni podejrzani są o udzielenie pomocy logistycznej Ahmedy Coulibaly'emu, który wziął zakładników w sklepie koszernym.

Unijni ministrowie chcą się dzielić informacjami wywiadowczymi

Unie Europejska zdecydowała, że będzie w znacznie bardziej aktywny sposób koordynować swoje działania przeciwko terroryzmowi, przede wszystkim przez dzielenie się informacjami wywiadowczymi - poinformowała w poniedziałek szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

Porwania Boko Haram w Kamerunie. Co najmniej 20 zakładników na wolności

Co najmniej 20 z 80 osób porwanych w niedzielę w Kamerunie przez bojowników islamistycznej partyzantki Boko Haram z sąsiedniej Nigerii odzyskało wolność - poinformowało kameruńskie ministerstwo obrony, na które powołuje się BBC. Zakładnicy zostali uwolnieni w ramach "pościgu za napastnikami, którzy kierowali się z powrotem do Nigerii" - dodał resort.

Irański generał i syn lidera Hezbollahu zginęli w izraelskim nalocie

Sześciu irańskich żołnierzy, w tym generał, zginęło w niedzielnym ataku izraelskiego śmigłowca nieopodal Wzgórz Golan - podały w poniedziałek źródła związane z radykalną szyicką organizacją Hezbollah z Libanu. W ataku zginęło też sześciu jej bojowników. Informacje o śmierci generała podał też cytowany przez agencję Reutera, jeden z niezwiązanych z władzą serwisów informacyjnych w Iranie.

Europa zacznie się dzielić? Po przecieku z Brukseli rozmowy ws. Rosji mogą być nerwowe

W Brukseli spotykają się w poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej. Będą rozmawiali o zagrożeniu terroryzmem na kontynencie po ostatnich atakach we Francji. Mają też poświęcić więcej czasu niż w ostatnich miesiącach konfliktowi na Ukrainie i relacjom UE-Rosja. Zwłaszcza, że separatyści zaczęli zabijać w atakach nie tylko ukraińskich żołnierzy, ale i cywilów, a przed kilkoma dniami wyciekł z Brukseli dokument sugerujący rozpoczęcie rozmów o normalizacji stosunków z Rosją.

Belgia chce ekstradycji osoby podejrzanej o terroryzm w Grecji

Belgijska prokuratura zwróciła się w niedzielę do Grecji o ekstradycję jednej z osób zatrzymanych w sobotę w Atenach; wniosek złożyła w ramach śledztwa ws. komórki terrorystycznej w Belgii, która została rozbita w operacji sił specjalnych trzy dni wcześniej.

Kolejne zatrzymania podejrzanych o terroryzm. Teraz w Atenach

Co najmniej cztery osoby zostały zatrzymano w sobotę w Atenach w ramach śledztwa ws. komórki terrorystycznej w Belgii, która została rozbita podczas przeprowadzonej w czwartek operacji sił specjalnych - poinformowały greckie źródła policyjne.

OAS, Szakal, GIA - zamachy to plaga Francji. Ale tak krwawych nie widziała

Terroryzm to plaga Francji, a zamachy są stałym elementem francuskiej historii najnowszej. Najczęściej sprawcami są sami Francuzi, albo obywatele ich byłych kolonii. Aktywność zamachowców przychodzi falami w kolejnych dekadach. Ostatnia skończyła się w latach 90. i jest możliwe, że właśnie rozpoczyna się kolejna.

Hiszpania uregulowała kwestie wprowadzenia stanu alarmowego

Rząd hiszpański przyjął w piątek nowy akt prawny regulujący postępowanie w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa narodowego wskutek ataków terrorystycznych, katastrof naturalnych i innych wydarzeń. Przewiduje on ogłaszanie "stanu alarmowego" i "stanu wyjątkowego".

Podwyższony alarm w Komisji Europejskiej

W instytucjach Unii Europejskiej zwiększono w piątek środki bezpieczeństwa, a w Komisji Europejskiej podniesiono poziom alarmu bezpieczeństwa do drugiego w czterostopniowej skali. Mimo to KE uspokaja, że nie ma informacji o zagrożeniu atakiem terrorystycznym.