Terroryzm

Terroryzm

Śledczy są zdania, że organizacji CyberKalifat, która w poniedziałek włamała się na konta CENTCOM-u, przewodzi 20-letni Brytyjczyk Junaid Hussain - ustalili dziennikarze agencji Reutera. Zdolny haker, który brawurowymi atakami wsławił się już wieku kilkunastu lat, miał przenieść się jakiś czas temu do Syrii i stamtąd rekrutować innych utalentowanych informatyków do walki w szeregach cyberdżihadystów.

Wielka Brytania zablokuje aplikacje mobilne, które szyfrują wymieniane komunikaty, przez co nie są one możliwe do przechwycenia przez służby - zapowiedział w poniedziałek David Cameron. Jego deklaracja ma związek z atakami terrorystycznymi w Paryżu. Brytyjskie media twierdzą, że chodzi o m.in. dwie popularne aplikacje Snapchat i WhatsApp, których używanie - jak zadeklarował premier - mogłoby stać się na Wyspach niemożliwe.

Osobiście nie uważam, że to rani kogokolwiek, nawet jakby to był Mahomet - powiedział w magazynie "Świat" w telewizji TVN24 Biznes i Świat Adham Abd el Aal, przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce, komentując okładkę środowego wydania tygodnika satyrycznego "Charlie Hebdo". Magazyn, który przed laty wydrukował karykaturę proroka islamu, 7 stycznia stał się celem ataku terrorystycznego islamistów. Zginęło w nim 12 osób, w tym rysowników.

Pięć krajów współtworzących największą, dzielącą się informacjami wywiadowczymi grupę państw na świecie - USA, Kanada, Wielka Brytania, Australia i Nowa Zelandia - wyznaczyło na 22 stycznia spotkanie, na którym zostanie omówiona kwestia walki z terroryzmem. - To poważna sprawa - zdradził kanadyjski minister bezpieczeństwa publicznego.

W ocenie służb w Polsce nie ma bezpośredniego zagrożenia aktami terroru takimi jak we Francji, państwo musi się jednak na nie przygotowywać – powiedział prezydent Bronisław Komorowski, który przewodniczył w poniedziałek obradom Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Hayat Boumeddiene, wspólniczka i partnerka jednego z zamachowców z Paryża, poszukiwana przez francuskie siły bezpieczeństwa, przekroczyła granicę Syrii od strony Turcji w czwartek 8 stycznia - poinformował w poniedziałek szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu. Opublikowano zapis z kamery przemysłowej na lotnisku Stambuł-Sabiha Gökçen, na którym ma być widoczna poszukiwana.

Przez przypadek dziennikarze i antyterroryści mogli podsłuchiwać terrorystę, który zabarykadował się z zakładnikami w sklepie w Paryżu. Amedy Coulibaly źle odłożył słuchawkę telefonu stacjonarnego po tym, jak zadzwonili do niego pracownicy stacji telewizyjnej RTL. Dzięki temu antyterroryści mieli wiedzieć, kiedy będzie najlepiej zaatakować.

Służby specjalne zidentyfikowały pięciu Polaków, którzy po przejściu na islam wyjechali do Iraku i Syrii, by walczyć po stronie Państwa Islamskiego. Szósty mieszka w Polsce, ale - choć wiązany jest z fundamentalistycznymi nurtami tej religii - nie ma związku z organizacjami terrorystycznymi - dowiedział się portal tvn24.pl.

W zamachach w Paryżu mogło bardziej chodzić o rywalizację pomiędzy fanatykami islamskimi niż o sam dżihad przeciw Zachodowi - pisze portal "Al-Monitor". W ocenie dziennikarzy Al-Kaida walczy o utrzymanie pozycji, przyćmiona ostatnio przez Państwo Islamskie. Może to zwiastować niebezpieczną dla Zachodu rywalizację na akty terroru.