Tajlandia

Tajlandia

Setki tajlandzkich policjantów próbowały zmusić do zaprzestania protestu tysiące rojalistów okupujących od wtorku plac przed gmachem rządu. Manifestanci nie ustąpili.

Już trzeci dzień trwa antyrządowy protest tajlandzkich rojalistów. Manifestanci zarzucają rządowi Samaka Sundaraveja, że dąży do przekształcenia wiekowego królestwa w republikę.

W szkole średniej w Kampang w Tajlandii wprowadzono toaletę dla transseksualistów. Ma to poprawić - zdaniem dyrekcji - komfort psychiczny uczniów. Taki krok nie dziwi, zważywszy na fakt, że od 10 do 20 proc. chłopców w szkole chciałoby być dziewczynkami.

Osławiony rosyjski handlarz bronią Wiktor But, zwany „Handlarzem Śmierci”, uniknął ekstradycji do USA. Rozprawę odłożono, gdy w sądzie w Bangkoku nie stawił się nowy obrońca oskarżonego.

Ponad 15 ton skonfiskowanych narkotyków o rynkowej wartości około 328 milionów dolarów spalono publicznie na wielkim stosie w Tajlandii. Władze chciały w ten sposób pokazać, jak poważnie traktują problem narkotykowy i uczcić Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii.

Według sondaży exit polls Partia Władzy Ludu (PPP) wspierająca obalonego premiera Thaksina Shinawatrę, wygrała w niedzielę wybory parlamentarne w Tajlandii.

Dziesiątki tysięcy Tajlandczyków zebrały się w centrum stolicy kraju - Bangkoku, by oddać cześć panującemu od 61 lat królowi Bhumibolowi Adulyadejowi.

Uroczysta parada ku czci króla Tajlandii Bhumibola Adulyadeja zapoczątkowała świętowanie jego 80-tych urodzin. Sam król, który rzadko przemawia publicznie, zaapelował do ogarniętego wewnętrzynymi problemami narodu o stabilizację i bezpieczeństwo.

Na ulicach Bangkoku ponad 10 tysięcy osób zaprotestowało przeciwko obecnemu rządowi i wyraziło swoje poparcie dla byłego premiera Thaksina Shinawatry. Jest to kolejny tego rodzaju protest w ciągu ostatniego tygodnia.