Szwecja

Szwecja

Ani premier Szwecji Stefan Loefven, ani żaden z ministrów jego gabinetu nie pojedzie do Moskwy na obchody 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej organizowane 9 maja - przekazała jego rzeczniczka Anne Ekberg, cytowana w niedzielę przez portal The Local.se.

W jednej z restauracji w Goteborgu, drugim największym mieście Szwecji, doszło w środę późnym wieczorem do strzelaniny, w rezultacie której co najmniej dwie osoby zginęły. Wiele osób zostało rannych.

Prawnik Krzysztof O., prezes Stowarzyszenia Przeciwko Zbrodni im. Jolanty Brzozowskiej, były Rzecznik Praw Ofiar, został oskarżony w Szwecji o organizowanie prostytucji. Skierowano także akt oskarżenia wobec dwóch jego wspólników. Sprawa wyszła na jaw gdy w lipcu zeszłego roku jedna z Polek opuściła letni domek w okolicach Sztokholmu, w którym mieszkały sprowadzone do Szwecji kobiety. Polka zatrzymała samochód, a kierowca pomógł jej skontaktować się z policją.

Jedna z największych szwedzkich gazet zarzuciła władzom swojego kraju, że "uległy" naciskom Rosji i ograniczyły ćwiczenia wojskowe z Amerykanami i Estończykami. Rosyjski ambasador w Sztokholmie miał "zażądać", aby szwedzkie samoloty nie lądowały w krajach bałtyckich. Według władz dziennikarze mijają się z prawdą.

Obywatel Szwecji został skazany przez sąd w Tunezji na dwa lata więzienia za czyny homoseksualne - poinformowało szwedzkie MSZ. Resort dodał, że nawiązano w tej sprawie kontakty z przedstawicielami władz Tunezji.

Szwedzka minister spraw zagranicznych wyraziła wyjątkowo ostre, jak na świat dyplomacji, rozdrażnienie postępowaniem władz Izraela. Według Margot Wallstrom Tel Awiw "przekroczył wszelkie granice" w swoich reakcjach na uznanie przez Sztokholm państwa Palestyny.

Ponad tysiąc osób wzięło udział w marszu przeciw islamofobii po serii ataków na meczety, do których doszło w minionym tygodniu w kilku szwedzkich miastach. Protesty odbyły w Sztokholmie, Malmoe i Goeteborgu.

Szwedzka policja poinformowała w czwartek, że poszukuje sprawcy ataku na meczet w Uppsali we wschodniej Szwecji, w kierunku którego w nocy ze środy na czwartek ktoś rzucił koktajlem Mołotowa. To trzeci incydent tego rodzaju w ciągu tygodnia.

Szwedzki premier Stefan Loefven osiągnął porozumienie z partiami opozycyjnymi i ma odwołać planowane na 22 marca przedterminowe wybory parlamentarne - poinformowały w sobotę media. Wybory zapowiedział po przegranym w grudniu głosowaniu nad budżetem.