Szwecja

Szwecja

Szwedzi w 2014 roku zapłacą niższy podatek od dochodu z pracy. To już piąta od 2007 roku obniżka obciążeń fiskalnych, jaką przeprowadził centroprawicowy rząd premiera Fredrika Reinfeldta. Sześciu na 10 podatników uważa jednak, że pogorszy to jakość życia w państwie opiekuńczym.

W nocy z czwartku na piątek pogoda w Norwegii uległa gwałtownemu pogorszeniu. Silne porywy wiatru doprowadziły do sporego chaosu w środkowej części tego kraju. Z czasem wiatr przesunął się w kierunku Szwecji. W wyniku silnych porywów powstał tam paraliż komunikacyjny.

Szwecja dołączyła do największych od siedmiu lat manewrów NATO - Steadfast Jazz. Są trzecim krajem spoza Sojuszu, który zdecydował się na udział w listopadowych ćwiczeniach.

Strażacy ugasili w piątek wieczorem pożar, który wybuchł dzień wcześniej w stacji recyklingu w porcie w Malmoe. Ogień spowodował powstanie chmury toksycznego dymu. Nie zagraża ona jednak mieszkańcom miasta, bo przemieściła się nad cieśniną Sund między Szwecją a Danią.

Nietypowo wysokie temperatury rozpieszczają mieszkańców wschodniej części Półwyspu Skandynawskiego. W Szwecji tegoroczny maj okazał się jednym z pięciu najcieplejszych w historii tamtejszych pomiarów. W Finlandii blisko 30-stopniowe upały zawitały nawet w okolice koła podbiegunowego – i to zaledwie miesiąc po tym, kiedy były jeszcze pokryte śniegiem.

Noc z wtorku na środę była trzecią z rzędu nocą zamieszek wywołanych przez młodzież na imigranckich przedmieściach Sztokholmu. Sprawcy podpalili kilkadziesiąt samochodów, obrzucili kamieniami wagony metra oraz budynki szkół. Policja zatrzymała 8 osób.

Szwedzki prom pasażerski Soderarm przedzierał się w piątek przez skuty lodem Bałtyk. Wąską drogę między krami utorował mu wcześniej lodołamacz. Statek płynął do wyspy Husaro, położonej w Archipelagu Sztokholmskim.