Szwecja

Szwecja

Mróz, śnieżyce i wichury. Europa zmaga się z atakiem zimy

Mieszkańcy Europy zmagają się z gwałtownym atakiem zimy. W Finlandii drzewo przygniotło mężczyznę. W Szwecji w wyniku silnego wiatru ponad 100 tysięcy gospodarstw nie ma prądu. Pogodowe utrudnienia panują także na Słowacji, w Estonii, Serbii i Grecji.

"Tajemniczy obiekt" w pobliżu szwedzkiej wyspy

Szwedzki dziennik "Dagens Nyheter" opublikował w piątek zdjęcia nieznanego obiektu podwodnego, który został zaobserwowany latem przez instruktorów żeglarstwa i ich kursantów w Archipelagu Sztokholmskim. Według gazety może chodzić o akcją wywiadowczą obcego państwa, najpewniej Rosji.

Seksskandal z literackimi Noblami w tle. Jest wyrok za gwałt

Sąd w Sztokholmie skazał w poniedziałek na dwa lata więzienia za gwałt Jeana-Claude'a Arnaulta, współpracownika Akademii Szwedzkiej, wskazującej laureatów literackiej Nagrody Nobla. Afera sprawiła, że literacki Nobel w tym roku nie zostanie przyznany.

"Fala populizmu i nacjonalizmu trwa". Szwecja czeka na oficjalne wyniki wyborów

Ostrzeżenie ze Szwecji - tak komentuje we wtorek niemiecka prasa wyniki wstępne wyborów parlamentarnych w tym kraju. Amerykański "Washington Post" zwraca uwagę, że większość szwedzkiego społeczeństwa odrzuciła program nacjonalistów, ale przewiduje, że "tradycyjne partie będą nadal słabnąć". Oficjalne wyniki głosowania spodziewane są najwcześniej w piątek.

"Stara Unia znalazła się w kłopotach". Komentarze po szwedzkich wyborach

Niedzielne wybory parlamentarne w Szwecji były bacznie obserwowane w całej Europie. W poniedziałek przedstawiciele unijnych instytucji i media komentują wstępne wyniki głosowania, według których trzecią siłą w parlamencie będzie skrajnie prawicowe i antyimigranckie ugrupowanie Szwedzcy Demokraci. Rozproszenie głosów sprawia, że wciąż nie wiadomo, kto ostatecznie obejmie stery w Sztokholmie.

Przed Szwedami czas niepewności. Nie wiadomo, kto będzie rządził

W niedzielnych wyborach parlamentarnych w Szwecji, po przeliczeniu 99 procent głosów, zwyciężają rządzący socjaldemokraci. Na drugim miejscu centroprawica, a trzecie antyimigranckie ugrupowanie Szwedzcy Demokraci (SD). Żaden z dwóch największych bloków nie osiągnął jednak większości, a sukces nacjonalistów sprawia, że mogą się stać języczkiem u wagi między dotychczasowymi koalicjami.