Szwecja

Szwecja

Zima uprzykrza życie mieszkańcom Skandynawii. Atak śnieżnej aury sparaliżował komunikację w południowej Szwecji. Z powodu nadmiaru śniegu i niskich temperatur problemy mieli także Duńczycy.

Szwedzki artysta Carl Michael von Hausswolff namalował obraz popiołem zebranym z pieców krematoryjnych byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Akwarela została wystawiona w jednej z galerii w szwedzkim mieście Lund.

Europejczycy też starają się budować nowoczesne bezzałogowce. W powietrze wzbił się nEUROn, eksperymentalny trudnowykrywalny dron, budowany przez konsorcjum europejskich firm. Podobne maszyny są obecnie domeną USA.

Belgia, Bułgaria, Dania, Hiszpania, Francja, Włochy, Cypr, Węgry, Malta, Holandia, Słowenia, Finlandia, Szwecja i Wielka Brytania - to kraje, które Komisja Europejska weźmie pod lupę w związku z nierównowagami makroekonomicznymi.

Ciemno, cicho i zimno - życie w Szwecji nie jest łatwe. Aby nieco ulżyć mieszkańcom, w mieście Umea na północy kraju zorganizowano punkty drobnej, codziennej terapii. Zlokalizowano je w miejscach szczególnie frustrujących, jakimi są przystanki autobusowe.

Jak donoszą dziennikarze z Brukseli, staje się jasne, że rozmowy zostały zerwane z powodu silnego oporu potężnej koalicji Wielkiej Brytanii i Niemiec, wspieranych przez Finlandię, Holandię i Szwecję. Przedstawiciele tych krajów domagali się dalszych cięć w unijnym budżecie, nie zgadzając się na najnowszą propozycję Hermana van Rompuya.

Rosnąca frustracja stanowiskiem Londynu w sprawie budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-20 skłoniła przedstawicieli Brukseli do przystąpienia do prac nad przestawieniem się na budżety roczne, zamiast wieloletnich, bez brytyjskiego udziału - informuje "Financial Times".

Komisja Europejska przyjęła w środę budzącą ogromne kontrowersje propozycję legislacyjną ws. promocji kobiet w biznesie. KE proponuje, by do 2020 roku kobiety stanowiły 40 proc. członków rad nadzorczych spółek giełdowych, z czego wyłączone będę małe i średnie firmy.

Władze miasta Soderhamn w Szwecji oraz krajowy urząd pracy uruchomiły program "Podróż za pracą" czyli wyjazd do Norwegii dla poszukujących pracy młodych Szwedów. Urząd zapewnia mieszkanie, przejazd do Oslo oraz przewodnik pomocny w szukaniu pracy na miejscu.

Sześcioro działaczy ekologicznej organizacji Greenpeace trafiło do szwedzkiego aresztu. Funkcjonariusze aresztowali aktywistów, którzy przez ponad dobę ukrywali się na terenie dwóch elektrowni atomowych. Swoją akcją chcieli zwrócić uwagę na niedostateczną ochronę siłowni jądrowych.

Deszcz zalewa południowo-centralną Szwecję. Jest go tak dużo, że Szwedzki Instytut Meteorologiczno-Hydrologiczny ogłosił najwyższy stopień zagrożenia powodziowego. Na dziś prognozowana jest kolejna fala opadów.

Dwaj Polacy zostali oskarżeni o brutalne zamordowanie w Szwecji starszego małżeństwa oraz rozbój. Do zbrodni doszło w październiku 2011 roku w gospodarstwie rolnym pod Goeteborgiem. Obu mężczyzn, których proces rozpocznie się 4 czerwca, obciążają ślady DNA.

Szwedzi mają nowy gatunek ryby: lirowca siatkowego (Callionymus reticulatus). Został odnaleziony przez przypadek, niedaleko Wysp Pogodowych - Väderöarna na zachodnim wybrzeżu Szwecji.

Sala operacyjna, rodząca kobieta, zespół lekarzy i uczeń-praktykant. Jego rola nie ograniczyła się do oglądania operacji. Lekarze dali 15-latkowi skalpel do ręki i pozwolili rozciąć powłoki brzuszne.

59 ciężkich głazów ustawionych na szwedzkim klifie nad Bałtykiem odtwarza kształt statku. Większość naukowców uważa Ales Stenar za jedno z wielu miejsc pochówku z późnej epoki żelaza. Ale są też tacy, według których to starsza konstrukcja. Twierdzą, że to kamienny kalendarz z epoki brązu.