Syria

Syria

Ruszyły rozmowy pokojowe ws. Syrii

W stolicy Kazachstanu Astanie rozpoczęły się w poniedziałek po południu czasu lokalnego rozmowy pokojowe na temat konfliktu w Syrii. Przedstawiciel syryjskich rebeliantów zapowiedział, że nie ma zaplanowanych bezpośrednich rozmów z delegacją rządu Syrii.

Rozmowy pokojowe za zamkniętymi drzwiami. Cel: utrwalenie rozejmu w Syrii

W przededniu spotkania w sprawie Syrii do Astany przybyły delegacje z Rosji, Turcji, Iranu oraz przedstawiciele syryjskiej opozycji - poinformowały w niedzielę rosyjskie media, powołując się na komunikat kazachskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. USA w rozmowach ma reprezentować ambasador tego kraju w Kazachstanie.

Baza w syryjskim porcie dla Rosji. Przez 50 lat za darmo

Rosja podpisała z Syrią umowę na 50 lat w sprawie rozszerzenia rosyjskiej wojskowej bazy morskiej w syryjskim porcie Tartus. Na jej mocy Rosja będzie mogła utrzymywać w bazie do 11 okrętów bojowych jednocześnie, a infrastrukturę użytkować będzie bezpłatnie.

"Porozumienie bez Asada jest nierealne". Turcja zmienia zdanie

Porozumienie pokojowe bez udziału Baszara el-Asada wydaje się coraz mniej prawdopodobne i dlatego Turcja nie będzie upierać się, że konieczne jest wykluczenie prezydenta Syrii z negocjacji - powiedział w piątek w Davos turecki wicepremier Mehmet Simsek.

Amfiteatr, tetrapylon. Dżihadyści znów burzą bezcenne zabytki Palmiry

Dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego (IS) uszkodzili fasadę rzymskiego amfiteatru w starożytnej Palmirze oraz zniszczyli Tetrapylon, który był jednym z najsłynniejszych zabytków tego historycznego miasta na wschodzie Syrii - podała państwowa agencja prasowa Sana. Dżihadyści w grudniu 2016 roku ponownie zajęli to terytorium, zmuszając do odwrotu syryjskie wojska rządowe.

Szef Pentagonu ostrzega przed wysyłaniem wojska do Iraku i Syrii

Ewentualne wysłanie tysięcy amerykańskich żołnierzy ponownie do Iraku oraz do Syrii mogłoby skłonić sojuszników USA w tych krajach do wycofania się z walki z dżihadystami. Mogłoby także doprowadzić do silnego antyamerykańskiego oporu - uważa ustępujący szef Pentagonu.

Paryż: około 200 francuskich dżihadystów wróciło do kraju

Francuskie służby antyterrorystyczne oceniają, że około 700 obywateli tego kraju walczy w szeregach dżihadystycznego tzw. Państwa islamskiego (IS) w Iraku i Syrii. Oprócz tego około tysiąca nadal przebywa we Francji, ale pragnie przyłączyć się do dżihadu.

Mówią "nie" Amerykanom. "Nie zapraszaliśmy ich"

Iran jest przeciwny obecności Stanów Zjednoczonych na rozmowach pokojowych w sprawie konfliktu w Syrii, które są planowane na 23 stycznia w stolicy Kazachstanu Astanie - oświadczył irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif.

Zrzuty dla Dajr az-Zaur wstrzymane

Światowy Program Żywnościowy (WFP) tymczasowo wstrzymał zrzuty żywności dla miasta Dajr az-Zaur w prowincji o tej samej nazwie na wschodzie Syrii z uwagi na toczące się tam ciężkie walki - poinformowała w Genewie rzeczniczka tej agencji ONZ.

Moskwa nie potwierdza zaproszenia Amerykanów na rozmowy o Syrii

Rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina Dmitrij Pieskow nie potwierdził doniesień o zaproszeniu Stanów Zjednoczonych na rozmowy pokojowe w sprawie Syrii. Mają się one odbyć 23 stycznia w stolicy Kazachstanu, Astanie. Wcześniej turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu oznajmił, że USA otrzymały takie zaproszenie.

"Największy atak dżihadystów na pozycje rządowe od miesięcy"

Bojownicy tzw. Państwa Islamskiego (IS) zaatakowali w sobotę pozycje rządowe w mieście Dajr az-Zaur we wschodniej Syrii, zabijając dziesiątki cywili i żołnierzy - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. W odpowiedzi syryjskie lotnictwo zbombardowało pozycje IS.