Syria

Syria

Ewakuacja cywilów nagle zatrzymana. "Było słychać wybuchy"

Operacja ewakuowania cywilów i rebeliantów ze wschodniego Aleppo została gwałtownie zatrzymana. Według świadków agencji Reutera z obszaru, który pokonywały autobusy, było słychać wybuchy. Syryjskie media rządowe twierdzą, że rebelianci zerwali umowę. Do tej pory udało się ewakuować około ośmiu tysięcy osób.

"Odbyliśmy z Obamą długą rozmowę"

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że w czwartek rozmawiał o sytuacji w Syrii i Iraku z prezydentem USA Barackiem Obamą. Powiedział też, że z syryjskiego Aleppo ewakuowano dotychczas 1 150 cywilów i rannych.

"Zdecydowana większość ewakuowanych dziś ludzi to cywile"

Ponad dwa tysiące osób opuściło w czwartek ostatnie bastiony rebeliantów w Aleppo. Przedstawiciel Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) na Bliski Wschód przekazał w rozmowie z agencją Reutera, że większość z ewakuowanych osób stanowili cywile.

Gehenna trwa. Syryjczyków zginęło już więcej niż Brytyjczyków w czasie II wojny światowej

Krwawa wojna nie sprzyja prowadzeniu dokładnych statystyk. Skala cierpień Syryjczyków pozostaje nieznana. Według szacunków ONZ, które sama organizacja uważa za "ostrożne", w Syrii zginęło już ponad 400 tys. osób, w tym kilkanaście tysięcy dzieci. Oznacza to większe straty, niż te Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii w czasie II wojny światowej. Co trzeci Syryjczyk uciekł przed walkami ze swojego domu.

Bośnia pamięta o wojnie. Tysiące ludzi w Sarajewie złożyły hołd Aleppo

W środę 14 grudnia w stolicy Bośni i Hercegowiny Sarajewie ulicami przemaszerowały tysiące ludzi, którzy wyrazili w ten sposób solidarność z mieszkańcami Aleppo. 21 lat temu, w lipcu 1995 r. w enklawie Srebrenicy we wschodniej Bośni serbskie formacje pod dowództwem gen. Ratka Mladicia wymordowały ponad 8 tys. muzułmańskich mężczyzn i chłopców i zgwałciły wiele kobiet.

Do wschodniego Aleppo wjechały buldożery. Chorzy i ranni opuszczają miasto

Ponad 20 autobusów wjechało z kontrolowanych przez rząd rejonów Aleppo do rebelianckiej enklawy w tym syryjskim mieście w celu ewakuowania stamtąd bojowników w ramach porozumienia o rozejmie - poinformowali w czwartek świadkowie agencję Reutera. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podaje, że cywile, w tym ranni, też wyjeżdżają korytarzem humanitarnym z tej części miasta.

Niedojedzony obiad, tony porzuconej broni. Dżihadyści w starej bazie Rosjan

Podczas zaskakującej ofensywy na syryjskie miasto Palmira dżihadyści zdobyli na reżimowych bojówkach dużo uzbrojenia. Zajęli też bazę stworzoną przez Rosjan. Jej mieszkańcy uciekali w popłochu, zostawiając niedojedzone potrawy oraz tony broni i amunicji. Prawdopodobne przejęcie przez tzw. Państwo Islamskie broni i sprzętu potwierdził amerykański generał Stephen Townsend.

Asad obiecuje: wspólnie z Rosją zlikwidujemy wszystkich terrorystów

Słyszymy apele do Rosji i do nas o wstrzymanie ofensywy w Aleppo, o ratowanie cywilów. Na takie apele nie odpowiemy – powiedział prezydent Syrii Baszar el-Asad w rozmowie z telewizją RT (dawnej Russia Today). W innych rosyjskich stacjach, Rossija24 i NTV, którym także udzielił wywiadu, stwierdził, że przejęcie Aleppo przez siły rządowe nie zakończy się na opanowaniu samego miasta.

"Ranni i martwi ludzie leżą na ulicach"

Wszyscy się chowają i boją - mówi agencji AFP bojownik Mohamad al-Chatib, który w środę przebywał w jednej z ostatnich dzielnic kontrolowanych przez rebeliantów w Aleppo. Tereny te znowu są bombardowane przez syryjski reżim.

Erdogan: Asad popełnia w Aleppo zbrodnie wojenne

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oskarżył we wtorek syryjski reżim o złamanie rozejmu w Aleppo i oświadczył, że jego kraj nadal próbuje utworzyć korytarz humanitarny dla mieszkańców miasta. Stwierdził także, że prezydent Syrii popełnia w Aleppo zbrodnie wojenne.