Syria

Syria

Ludzie wracają, ale problemów nie brakuje. "Przed wybuchem wojny biznes kręcił się lepiej"

- Przed wybuchem wojny biznes kręcił się lepiej. Miałem pracowników, kupców, było stabilnie, mieliśmy prąd i wodę. Teraz nie mamy nic - mówi Mohamad Al Khawatieh. Cukiernik z Aleppo powoli jednak staje na nogi, także dzięki wsparciu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców, który zapewnił mu nowy piec, tace, formy i blendery. Marzący o powrocie do normalności mieszkańcy chętnie odwiedzają jego cukiernię. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Dżihadyści "przyparci do muru", kalifat kurczy się

Wraz z wyzwoleniem z rąk Państwa Islamskiego (IS) Ar-Rakki na północy Syrii tak zwany kalifat coraz bardziej się kurczy, ograniczając się do terenów wzdłuż granicy z Irakiem. Wciąż jednak istnieje groźba zamachów samobójczych i ataków uśpionych komórek tej grupy.

Samozwańcza stolica dżihadystów "całkowicie wyzwolona"

Położona na północy Syrii Ar-Rakka została całkowicie wyzwolona z rąk bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) - poinformowało we wtorek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Nad całym miastem kontrolę sprawują Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF).

Koniec operacji w Rakce "w ciągu godzin lub dni"

Jeden z polowych dowódców wspieranych przez USA Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) w syryjskiej Rakce powiedział w poniedziałek, że oczekuje się, iż operacja oczyszczania miasta z bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) zakończy się jeszcze tego dnia.

"Dzisiaj lub jutro Ar-Rakka może być wyzwolona"

Kilkuset dżihadystów z tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) opuściło w nocy z soboty na niedzielę miasto Ar-Rakka w północnej Syrii - poinformowały Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), ogłaszając rozpoczęcie ostatecznej fazy operacji odbicia miasta z rąk terrorystów.

Turecka armia instaluje punkty obserwacyjne w północnej Syrii

Turecka armia poinformowała w piątek, że dzień wcześniej zaczęła instalować "punkty obserwacyjne" w prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii. Działania te prowadzone są w ramach porozumienia o "strefie deeskalacji", które Ankara zawarła we wrześniu z Iranem i Rosją.

Dżihad na kolanach. Tak kurczyło się "Państwo Islamskie"

Dwa lata temu świat z zaskoczeniem i przerażeniem przyglądał się triumfalnemu pochodowi dżihadystów z tak zwanego Państwa Islamskiego. Ich czarny sztandar powiewał nad połową Iraku i Syrii. Dzisiaj z tej potęgi zostały strzępy, a ostatnie przyczółki bojowników, atakowane ze wszystkich stron, są na krawędzi upadku.

"The Sun": amerykański dron zabił "białą wdowę"

Brytyjska dżihadystka Sally Jones, która rekrutowała przez internet do tak zwanego Państwa Islamskiego (IS), została zabita w ataku amerykańskiego drona na syryjsko-irackim pograniczu. Najpewniej zginął też jej 12-letni syn - podał w czwartek tabloid "The Sun", powołując się źródła wywiadowcze.

Szef Hezbollahu: USA służą w Syrii interesom dżihadystów

Zarzuty pod adresem Stanów Zjednoczonych sformułował przywódca Hezbollahu Sajed Hasan Nasrallah. Oskarżył Amerykanów, że służą interesom tak zwanego Państwa Islamskiego (IS), uniemożliwiając syryjskim siłom rządowym i ich sojusznikom posuwanie się naprzód na niektórych obszarach wschodniej Syrii.

Erdogan: operacja w Syrii "bez problemów"

Turcja realizuje porozumienie z Rosją i Iranem w sprawie ograniczenia przemocy w syryjskiej prowincji Idlib - oświadczył turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan. Jak zapewnił, robi to we współpracy z opozycyjną wobec reżimu w Damaszku Wolną Armią Syryjską.