Syria

Syria

Kerry: Rosjanie chcą rozmawiać o Syrii

Rosja zaproponowała Stanom Zjednoczonym rozmowy na szczeblu wojskowym w sprawie konfliktu w Syrii - poinformował sekretarz stanu USA John Kerry po rozmowie telefonicznej z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem. Sekretarz stanu USA dodał, że propozycję Ławrowa przedstawił zarówno Białemu Domowi, jak i Pentagonowi.

Rosja: nie planujemy baz w Syrii, ale "wszystko może się zdarzyć"

- Na chwilę obecną nie ma planów budowy bazy lotniczej w Syrii, ale wszystko może się zdarzyć - oznajmił zastępca Szefa Sztabu Generalnego Nikołaj Bogdanowski. Odniósł się w ten sposób do doniesień płynących z Zachodu, że rośnie strumień rosyjskiego wsparcia dla sił rządowych. Amerykanie przyznali tymczasem, że ich program wsparcia dla walczących z reżimem rebeliantów nie idzie tak, jakby tego chcieli.

"Przestępstwo przeciw cywilizacji". Bezcenne zabytki szabrowane

Ponad 10 tys. nieruchomych i ruchomych zabytków na zajętych przez dżihadystów obszarach Syrii jest bezpośrednio zagrożonych zniszczeniem lub przemytem - podano w środę na konferencji UNESCO w Sofii poświęconej zagrożeniom dla syryjskiego dziedzictwa.

Prywatne wojenki, zabójstwa wrogów, waśnie narodowościowe. Doniesienia z wnętrza "kalifatu"

- W Państwie Islamskim jest zasada, że za próbę wycofania się z walki czeka natychmiastowa egzekucja - twierdzi Abu Osama, były wyższy rangą bojownik dżihadystów. Według niego w Państwie Islamskim trwają ciągle wewnętrzne tarcia i walki. On sam miał przeprowadzić zamachy na kilkunastu lokalnych watażków z rozkazu ich przełożonych. Twierdzi przy tym, że napływ zagranicznych ochotników do "kalifatu" ustał, głównie z powodu uszczelnienia granicy przez Turcję.

Trzy telefony w 10 dni. Gorąca linia Kerry - Ławrow

Sekretarz stanu USA John Kerry kolejny raz zadzwonił we wtorek do szefa rosyjskiego dyplomacji Siergieja Ławrowa oczekując wyjaśnień ws. wzmacniania obecności wojskowej Rosji w Syrii. Biały Dom nie wyklucza, że dojdzie do kontaktu także na poziomie głów państw.

Putin: Bez pomocy Rosji uchodźców byłoby więcej. Trzeba działać z Asadem w walce z terroryzmem

Prezydent Rosji wzywa opozycję syryjską do współpracy z reżimem prezydenta Baszara el-Asada. - Państwo Islamskie kontroluje znaczącą część Syrii i Iraku. Terroryści grożą, że zajmą Mekkę, Medynę i Jerozolimę. Konieczne jest zjednoczenie wysiłków opozycji syryjskiej z rządami Asada w walce z terroryzmem - cytuje słowa Władimira Putina rozgłośnia Echo Moskwy. - Wiemy o gotowości Asada, który chce włączyć zdrowe siły opozycji do zarządzania krajem - przekazała wypowiedź prezydenta agencja RIA Nowosti. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

"Rosyjscy wojskowi w Syrii są potrzebni do ochrony ekspertów oraz dostaw"

Grupa rosyjskich ekspertów wojskowych wyjechała do Syrii, by pomoc Syryjczykom w remoncie portu i pasa startowego - tłumaczy rozmówca rosyjskiego ministerstwa obrony gazecie "Wiedomosti". Wcześniej agencja Reutera poinformowała, że Rosjanie wzmacniają pozycję wokół bazy lotniczej w Latakii, uznawanej za bastion reżimu Baszara el-Asada.

USA: Rosjanie wysłali do Syrii czołgi, tworzą bazę dla operacji powietrznych

Rosjanie rozstawili wokół bazy lotniczej, w której od wielu tygodni umacniają swoje pozycje, siedem czołgów T-90 - dowiedziała się agencja Reutera w rozmowie z dwoma przedstawicielami Pentagonu. Amerykanie uważają też, że Rosjanie tworzą pod Latakią podstawy pod funkcjonowanie w kolejnych miesiącach "wysuniętej bazy operacji powietrznych".

Rosja rozbudowuje lotnisko w Syrii. Dla większych samolotów

Rosjanie rozbudowują lotnisko w Latakii, bastionie syryjskiego reżimu, przygotowując je prawdopodobnie do obsługi większych samolotów - poinformował w niedzielę szef Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka Rami Abdurrahman, powołując się na świadków.

Rosja będzie nadal pomagała Asadowi. Ławrow wskazał przyczynę wojny w Syrii

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow poinformował, że Rosja wciąż będzie dostarczać pomoc wojskową do Syrii. USA i kraje Zatoki Perskiej oskarżają ostatnio Moskwę o intensywne umacnianie swego potencjału wojskowego w Syrii. Ławrow wskazał też na przyczynę kryzysów w miejscach takich jak Syria i Ukraina, o których szerzej ma mówić na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ Władimir Putin.

Australijczycy zrzucili pierwsze bomby, a Rosja krytykuje "narzucanie" rozwiązań

Samoloty lotnictwa australijskiego dokonały pierwszego ataku na pozycje Państwa Islamskiego (IS) w Syrii - poinformował premier Australii Tony Abbot. Australijscy wojskowi mają też prowadzić działania w Iraku. Rosja podchodzi do takich działań sceptycznie. Kreml po raz kolejny oświadczył, że narzucanie narodowi Syrii jakichkolwiek rozwiązań z zewnątrz jest „niedopuszczalne i niebezpieczne”.

Obama: rosyjskie poparcie dla Asada skazane na porażkę

Zdaniem prezydenta USA zaangażowanie militarne Rosji może uniemożliwić osiągnięcie politycznego rozwiązania, mającego na celu zakończenie wojny domowej w Syrii. Barack Obama uważa, że rosyjskie poparcie udzielane prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi jest "skazane na porażkę".