Sławomir Nowak

Sławomir Nowak

Mój apel do związkowców, by nie strajkowali, jest cały czas w mocy - powiedział minister transportu Sławomir Nowak. Podkreślił, że wciąż wierzy, iż strajku na kolei da się uniknąć, choć - jak mówił - nie widzi woli porozumienia po stronie związków.

Pomimo wczorajszego spotkania z ministrem transportu, kolejarze zdecydowali się utrzymać decyzję o strajku ostrzegawczym. Ma się on odbyć w piątek od godz. 7 do 9. Jak mówił Henryk Grymel z NSZZ "Solidarność", dziś zostanie podjęta decyzja o tym gdzie i kiedy staną pociągi. Jak tłumaczył, kolejarzom "chodzi o zasadę". - Najgorsze jest, jak się odbiera komuś przywileje - przekonywał.

Bardzo serdecznie apeluję do związkowców kolejowych, aby strajk, który uderzy w pasażerów i ich własną firmę, przełożyli na inną godzinę albo dzień - mówił w "Jeden na jeden" minister transportu Sławomir Nowak. Jego zdaniem, rozmowy ze związkowcami są prowadzone "pod presją pistoletu przyłożonego do skroni".

Bardzo serdecznie apeluję do związkowców kolejowych, aby strajk, który uderzy w pasażerów i ich własną firmę, przełożyli na inną godzinę albo dzień - mówił w "Jeden na jeden" minister transportu Sławomir Nowak. Jego zdaniem, rozmowy ze związkowcami są prowadzone "pod presją pistoletu przyłożonego do skroni".

Maskę włóż - wzywa Janusz Palikot. Do wyboru jest twarz Donalda Tuska, Sławomira Nowaka albo Jacka Rostowskiego. Politycy Platformy pomysł Palikota wrzucili do worka z napisem: kolejny barwny happening. On sam jednak mówi, że to rodzaj obywatelskiego nieposłuszeństwa w słusznej sprawie i dlatego w pobliżu fotoradarów nie ściągał nogi z gazu, tylko zakładał maskę. Tę z twarzą premiera. Inni wybrali inne, bo Janusz Palikot znalazł naśladowców.

Rząd szykuje istne polowanie na kierowców - uważa Joanna Senyszyn z SLD, która w "Faktach po Faktach" w TVN24 krytykowała rządowy plan stawiania kolejnych fotoradarów. Pomysłu bronił Paweł Zalewski z PO, tłumacząc, że ma on zmniejszyć liczbę ofiar wypadków na drogach. Tych, jak podkreślił, w ubiegłym roku było 3,5 tysiąca.

- Będziemy proponowali polskim obywatelom, by jeździli w maskach Tuska, Rostowskiego lub Nowaka. Niech oni płacą za twój mandat - powiedział w "Kropce nad i" Janusz Palikot, prezentując wspomniane maski. Jak dodał, to forma protestu przeciwko fotoradarom i zaostrzeniu przepisów drogowych.

- Minister Nowak ma nie tylko moje, ale też całej Rady Ministrów pełne wsparcie w tej kwestii - powiedział we wtorek premier Donald Tusk, pytany o plany zwiększenia liczby fotoradarów na polskich drogach. Zapewnił jednocześnie, że "nie jest i nie było intencją rządu, aby fotoradary były sposobem na zarabianie pieniędzy".

Najwyższa Izba Kontroli sprawdza, czy fotoradary ustawione są w miejscach najbardziej tego wymagających, a ich funkcjonowanie przyczynia się do spadku liczby wypadków.

Fotoradary umieszczone na śmigłowcach i dronach miałyby pomóc Inspekcji Transportu Drogowego kontrolować kierowców - twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna". "Nie ma takiego projektu" - napisał na Twitterze minister transportu. Zaprzeczył również GITD. "Nie planujemy zakupić i wykorzystywać do nadzoru nad ruchem drogowym żadnych statków powietrznych" - brzmi oświadczenie GITD.

Strajk na kolei niemal pewny - poinformowała w piątek Polskie Radio. Kolejowi związkowcy będą w ten sposób protestować przeciwko likwidacji ulg przejazdowych. O terminie strajku kolejarze zadecydują w poniedziałek. Oficjalne wyniki referendum zostaną ogłoszone w środę.