Wojsko rosyjskie

Wojsko rosyjskie

Tajfuny RAF znów w powietrzu. Tym razem "niedźwiedź"

Para brytyjskich myśliwców została poderwana w powietrze po wychwyceniu przez radar dwóch dużych samolotów zbliżających się do wybrzeży Szkocji. Okazało się, że to stali goście, czyli rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95 Bear. Rosjanie przelecieli wzdłuż granicy, nie naruszając jej.

"W przypadku wojny atomowej z Zachodem Putin pierwszy użyje broni"

Wielu Rosjan nie wątpi w determinację prezydenta Władimira Putina w przypadku wojny z Zachodem. Pytani o to, kto pierwszy użyje broni atomowej w konflikcie, odpowiadają: Putin. Jedna trzecia społeczeństwa rosyjskiego jest także przekonana, że "w przypadku konfliktu zbrojnego Rosji z USA lub państwami NATO, zwycięstwo odniesie ich kraj".

Rosjanie i Chińczycy zaczynają swój pokaz siły na Morzu Śródziemnym

Dwie chińskie fregaty i rosyjska korweta przeszły przez tureckie cieśniny. Połączony zespół zmierza teraz na spotkanie kilku kolejnym okrętom rosysjkiej floty, które krążą po Morzu Śródziemnym. Razem mają przeprowadzić ćwiczenia Wspólne Morze 2015, pierwsze tego rodzaju u południowych wybrzeży Europy.

"Kolejny kawałek układanki". Rosyjski żołnierz i zdjęcie buka, który miał zestrzelić MH17

Grupa ukraińskich aktywistów dotarła do zdjęć opublikowanych przez rosyjskiego żołnierza, najprawdopodobniej dostarczającego sprzęt wojskowy dla separatystów latem ub. roku. Żołnierz sfotografował m.in. system rakietowy Buk o numerze bocznym 232 jadący w kierunku Ukrainy. Z tego właśnie systemu - zdaniem brytyjskich dziennikarzy śledczych - zestrzelono boeinga Malaysia Airlines 17 lipca nad okupowanym Donbasem.

Dziewięć punktów jak dziewięć strzałów w Putina. Raport o wojnie

To pośmiertne dzieło Borysa Niemcowa - mówią przyjaciele i współpracownicy zastrzelonego opozycjonisty. Raport "Putin. Wojna" opublikowano w dniu wizyty szefa dyplomacji USA w Rosji, a tezy dokumentu obnażają kłamstwa Putina i Kremla w sprawie konfliktu ukraińskiego. Które ustalenia są najważniejsze?

Rzecznika Kremla zapytali o "raport Niemcowa" o agresji na Ukrainę

Rzecznik Władimira Putina - Dmitrij Pieskow - musiał we wtorkowy poranek odpowiedzieć na pytania dziennikarzy proszących o komentarz ws. opublikowanego tego dnia raportu zabitego lidera opozycji Borysa Niemcowa. Pieskow stwierdził, że „nie ma czasu” na zapoznanie się z dokumentem, bo „ma w kalendarzu inne, ważniejsze sprawy” w nadchodzących tygodniach.

Chińczycy "serdecznie" zapraszają Rosjan na swoją defiladę

Dowództwo chińskich sił zbrojnych "serdecznie" zaprosiło Rosjan do wzięcia udziału we wrześniowej defiladzie w ramach obchodów zakończenia II wojny światowej w Azji. Rosjanie mają defilować na placu Tiananmen tak, jak Chińczycy po placu Czerwonym. Przyjechać może też Władimir Putin, co prawdopodobnie zniechęci wielu zachodnich przywódców.

"Dla Putina najważniejsze było uratowanie święta. To mu się udało"

Rosja hucznie uczciła 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Jednak na placu Czerwonym zabrakło wielu przywódców świata zachodniego. - To święto, które legitymizuje wszystkie roszczenia Putina i Rosjan. Dla Putina najważniejsze było je uratować i to mu się udało. Ściągnął do Moskwy przywódców Chin i Indii - powiedział w programie "Horyzont" Jan Rokita. Zdaniem dr Sławomira Dębskiego, dla Pekinu i Delhi była to okazja, aby coś ugrać.

Rekordowo dużo nowych typów broni. Co pokazali Rosjanie na placu Czerwonym?

Z okazji 70. rocznicy zwycięstwa nad III Rzeszą na placu Czerwonym odbyła się wielka defilada. W tym roku miała ona znacznie nadzwyczajne. Nie tylko z powodu okrągłej rocznicy, ale przede wszystkim dlatego, że rosyjskie przywództwo musi podkreślać siłę swojego wojska w obliczu napięć z Zachodem. Dla lepszego efektu na plac Czerwony wysłano nawet będące jeszcze w fazie wczesnych prób nowe czołgi i wozy opancerzone.

Zatopić mistrale? Siemoniak: marnotrawstwo

Zatopienie dwóch mistrali zbudowanych dla Rosjan uznałbym za wielkie marnotrawstwo - powiedział szef MON Tomasz Siemoniak, odnosząc się do doniesień francuskiej prasy, że taki krok miałby być rozważany przez Paryż.

Nowa rosyjska fregata ma być gotowa "w terminie". Pierwszy był 7 lat temu

Przedstawiciele rosyjskich władz i przemysłu zbrojeniowego mają w zwyczaju zapewniać, że z programami modernizacji wojska wszystko jest jak najlepiej. Często ma to mało wspólnego z rzeczywistością. Teraz przedstawiciel Zjednoczonej Korporacji Okrętowej (USC) oznajmił, że prototypowa fregata nowej generacji Admirał Gorszkow ma wejść do służb „w terminie”, czyli do końca tego roku. Problem w tym, że pierwotnie miało to być w 2008 roku.

Start rosyjskiego satelity szpiegowskiego wisi na włosku

Rosyjskie wojsko ma już mniej niż tydzień czasu na stwierdzenie, czy rakieta Sojuz 2.1a jest na tyle godna zaufania, iż można przy jej pomocy wystrzelić w kosmos nowego satelitę Kobalt-M. Ta sama rakieta najprawdopodobniej zawiodła pod koniec kwietnia, transportując w kosmos statek zaopatrzeniowy Progress. Rosjanie starają się ustalić co było przyczyną awarii i mają na to czas do 13 maja.

Francja zatopi mistrale? To "jedna z rozważanych opcji"

Jeżeli Paryż zdecyduje się na ostateczne anulowanie kontraktu na dostawę dwóch okrętów klasy Mistral do Rosji, możliwe, że jednostki te zostaną zatopione - donosi francuski dziennik "Le Figaro". Realizacja kontraktu na okręty została wstrzymana ze względu na zaangażowanie Rosji w konflikt na Ukrainie.