Wojsko rosyjskie

Wojsko rosyjskie

Chcą uniknąć starcia na morzu. "Produktywne" spotkanie admirałów z Rosji i USA

Przedstawiciele sił morskich USA i Rosji spotkali się po raz pierwszy od początku kryzysu na Ukrainie - poinformował dowódca amerykańskich sił morskich w Europie, wiceadmirał James Foggo. Celem spotkania było przedyskutowanie - w obliczu niebezpiecznych incydentów, do których dochodziło w ostatnich tygodniach - metod uniknięcia przypadkowego starcia na morzu lub w powietrzu.

Kanadyjski premier zetknął się  z Rosjanami. Śledzili Baltops

Kanadyjski premier Stephen Harper mógł z bliska przyjrzeć się rywalizacji NATO z Rosją podczas swojej jednodniowej wizyty na pokładzie fregaty HMCS Fredericton, która bierz udział w manewrach Baltops na Bałtyku. Okręt przez pewien czas był śledzony przez dwie jednostki rosyjskiej floty, które najpewniej wysłano do obserwowania z bliska całych ćwiczeń Sojuszu.

Rosjanie przetestowali "gazelę". Superszybka jądrowa osłona Moskwy

Na poligonie Sary-Szagan Rosjanie odpalili swoją najszybszą rakietę, która jest elementem tarczy antyrakietowej broniącej Moskwy. Pocisk 53T6 z wielką prędkością „trafił” w zadany punkt na niebie, gdzie w warunkach wojennych zdetonowałby głowicę jądrową i zniszczył nadlatujące w stronę stolicy wrogie rakiety.

Chińczycy u boku Rosjan. Desant na Kraj Nadmorski

Rosyjskie i chińskie oddziały odbędą wspólne ćwiczenia wojskowe, podczas których zostanie przećwiczony desant na Kraj Nadmorski na wschodzie Rosji - poinformował rzecznik rosyjskiej Floty Oceanu Spokojnego kapitan Roman Martow.

Obywatele NATO niechętni do obrony sojuszników przed Rosją

Choć mieszkańcy państw NATO winią Rosję za trwający kryzys na Ukrainie, to tylko nieliczni są za zbrojeniem Kijowa. Większość Niemców, Francuzów i Włochów uważa też, że ich kraje nie powinny użyć siły, gdyby doszło do konfliktu Rosji z sojusznikiem z NATO.

Kijów odciął Moskwie drogę do Naddniestrza

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał ustawy zrywające szereg umów wojskowych z Rosją, w tym dokument dotyczący tranzytu jej wojsk do Mołdawii, co odcina Rosjanom drogę lądową do Naddniestrza. Ustawy te parlament w Kijowie przyjął 21 maja w związku z działaniami Moskwy, wspierającej uzbrojeniem i ludźmi prorosyjskich separatystów w Donbasie.

Rosjanie zabezpieczają bazy. Nowy system na dnie morza

Rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło przetarg na zainstalowanie na dnie Morza Barentsa nowego systemu wykrywającego okręty podwodne. Jego zadaniem będzie śledzić jednostki NATO, które nieustannie czają się w pobliżu strategicznych rosyjskich baz. To najważniejszy rejon działania dla floty Rosji i ciągłe wizyty atomowych intruzów z Zachodu są powodem irytacji Rosjan.

W Donbasie wojna, a w ONZ spór Rosji z Zachodem. Bez żadnych rozstrzygnięć

Nadzwyczajna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ, zwołana z powodu wybuchu intensywnych walk w Donbasie, skończyła się zgodnie z przypuszczeniami. Jałowy spór pomiędzy Rosją a mocarstwami Zachodu nie przyniósł żadnych rozstrzygnięć, a jedynie wzajemne obwinianie się. Przedstawiciel ONZ apelował natomiast o przestrzeganie zawieszenia broni.

Zagadkowy pomysł Rosjan. W sprawie Tu-160 nie mówią wszystkiego

Nagłośnione przez rosyjskie media deklaracje władz o "wznowieniu produkcji seryjnej" bombowców strategicznych Tu-160 są bardzo zaskakujące i zastanawiające zarazem. Jeden z rosyjskich ekspertów skwitował je słowami: "na Kremlu już nikt nie liczy pieniędzy”. Na papierze i zdjęciach Tu-160 imponują, ale w rzeczywistości są bardzo kłopotliwe i do niedawna nikt nawet nie spekulował na temat wznowienia ich produkcji.

"Przepędzony" przez Rosjan niszczyciel nadal krąży po Morzu Czarnym

Flota USA opublikowała serię zdjęć niszczyciela USS Ross, który stał się w ostatnich dniach bohaterem incydentu z udziałem Rosjan. Jak twierdziły rosyjskie media, okręt został "przepędzony" z granicy przez bombowiec Su-24. Amerykanie zaprzeczają i pokazują zdjęcia niszczyciela, który nadal prowadzi ćwiczenia z Ukraińcami.

Rosja odtwarza armię pancerną. Wymusiła to wojna na Ukrainie

W siłach zbrojnych Rosji odtworzono 1. Gwardyjską Armię Pancerną, która ma kontynuować tradycje armii rozformowanej w latach 90. - informuje dziennik "Wiedomosti". Jej sztab ma dowodzić wojskami wokół Moskwy. Jej utworzenie okazało się konieczne z powodu przerzucenia innych wojsk na granicę z Ukrainą.