Stosunki Rosja - USA

Stosunki Rosja - USA

Co i od kogo importuje Rosja? Z Polski więcej niż z USA

13,7 mld dolarów jest warta żywność, którą w ubiegłym roku kraje Unii Europejskiej eksportowały do Rosji. Najwięcej towarów żywnościowych do Rosji wysłały przedsiębiorstwa z Niemiec, Polski i Holandii. Co ciekawe eksport z Polski jest większy niż ze Stanów Zjednoczonych. Wśród najczęściej importowanych przez Moskwę produktów są sery, wieprzowina i alkohole.

McQuaid: rynki wyceniają możliwość wybuchu wojny

Pięć lat temu słowa polskiego ministra spraw zagranicznych nie miały żadnej wagi, a w tym momencie, kiedy widzimy sytuację na Ukrainie, jest zupełnie inaczej. Rynki finansowe wyceniają możliwość wybuchu wojny. Słowa Radosława Sikorskiego są elementem skoordynowanej akcji, bo takie same sygnały dał później m.in. premier Donald Tusk - mówi w TVN24 Biznes i Świat David McQuaid, szef warszawskiego biura Bloomberga.

Rosja rozpoczyna wojnę handlową. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

W TVN24 Biznes i Świat śledzimy wydarzenia z Kijowa, gdzie trwa likwidacja Majdanu Niepodległości. Doszło tam do zamieszek. Sprawdzamy też, jak na podpisany wczoraj przez Władimira Putina dekret obejmujący zakazem importu przez Rosję wszystkie amerykańskie produkty rolne oraz wszystkie pochodzące z Unii Europejskiej owoce i warzywa zareagują polscy przedsiębiorcy, rynki finansowe i inwestorzy walutowi.

Dostaw broni dla Ukrainy nie będzie. A gdyby weszła Rosja? Obama: to co innego

Prezydent USA Barack Obama ocenił w środę, że ukraińska armia jest znacznie silniejsza od separatystów. Nie ma więc potrzeby, by USA ją zbroiły. Ale jeżeli na wschodzie Ukrainy dojdzie do interwencji zbrojnej Rosji, "będzie to zupełnie co innego" i rozpatrzone zostaną "różne kwestie" - zastrzegł. Z Petrem Poroszenką o sytuacji w kraju rozmawiał wiceprezydent USA Joe Biden.

Coca-Cola wycofuje reklamy z czterech rosyjskich kanałów

Coca-Cola od sierpnia wycofała swoje reklamy z czterech rosyjskich stacji telewizyjnych - poinformował w środę dziennik "Kommiersant", według którego jest to efekt sankcji gospodarczych, nałożonych na Rosję przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską.

Rosjanie gwałtownie zmienili zdanie o UE. Teraz to wróg

W Rosji rosną nastroje antyzachodnie - informuje Centrum Jurija Lewady. Z najnowszego sondażu tej niezależnej rosyjskiej pracowni badania opinii publicznej wynika, że pogarsza się stosunek Rosjan nie tylko do USA, ale także do Unii Europejskiej. Powodem są wydarzenia na Ukrainie.

Rosja rzuca wyzwanie gigantom. Tworzy konkurenta dla Visy i MasterCard

Moskwa odpowiada na sankcje. Rosyjski Bank Centralny już oficjalnie ogłosił plany utworzenia krajowego systemu płatności kartą. W ten sposób instytucja chce rywalizować z międzynarodowymi gigantami na tym rynku, czyli np. Visą i MasterCard. Wbrew temu co podawano wcześniej, nowy system nie będzie oparty na sieci banków Sbierbank, lecz stworzony od podstaw.

Genewska pułapka. Jak rosyjska dyplomacja ograła Zachód i Ukrainę

Siergiej Ławrow w poniedziałek nieoczekiwanie "odkurzył" porozumienie ws. Ukrainy - jeszcze z połowy kwietnia. Czterostronna deklaracja w Genewie była triumfem rosyjskiej szkoły dyplomacji. Moskwa zyskała wiele, nie obiecując w zamian nic. Ma to na papierze i zapewne jeszcze nieraz użyje jako argumentu.

Rosjanie znaleźli "niebezpieczne substancje" w amerykańskiej whiskey

Amerykańska whiskey zawiera szkodliwe substancje rakotwórcze, które przy okazji wywołują problemy z płodnością - oświadczyła rosyjska służba ochrony konsumentów i dobrostanu człowieka Rospotriebnadzor. Organizacja rozważa zakazanie wwozu tego produktu do Rosji. Ta sama służba tydzień wcześniej znalazła w sałatce i kanapce, podawanych w jednym z punktów amerykańskiej sieci McDonald's w Rosji, "zanieczyszczenia bakteryjne".

Obama na linii z Putinem. Pierwsza rozmowa od zestrzelenia samolotu

O rozmowie poinformował Biały Dom. Prezydent Obama rozmawiał telefonicznie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem na temat sytuacji na Ukrainie i stosunków między USA a Rosją. Obama ponownie wyraził swoje zaniepokojenie wspieraniem przez Rosję prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy. Obaj przywódcy zgodzili się utrzymać "otwarte kanały komunikacji" między państwami.

Rosyjski generał odrzuca rakietowe oskarżenia USA

Szef rosyjskiego Sztabu Generalnego generał Walerij Gierasimow powiedział w rozmowie telefonicznej z przewodniczącym kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generałem Martinem Dempseyem, że Rosja przestrzega układu o siłach nuklearnych średniego zasięgu.

Brzeziński: odmawiając uzbrojenia Ukrainy, wzmacniamy Putina

Zachodnie sankcje zawierają luki i nie zaszkodzą gospodarce Rosji na tyle, by prezydent Putin zmienił kurs wobec Ukrainy - ocenia ekspert Rady Atlantyckiej Ian Brzeziński. Skrytykował administrację USA za odrzucanie apeli o broń dla Ukraińców. - Odmawiając zbrojenia Ukraińców, przyczyniamy się do eskalacji kryzysu, bo wzmacniamy Putina - powiedział.

MSZ Rosji: sankcje USA krótkowzroczne, a podwyżki cen energii dla UE nieuchronne

Sankcje sektorowe nałożone przez USA są "destrukcyjne i krótkowzroczne" - oświadczyło w środę rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Dodano, że takie decyzje Waszyngtonu nie przyniosą niczego, prócz dalszej komplikacji w stosunkach Waszyngtonu z Moskwą. Z kolei o unijnych sankcjach napisano, że "nieuchronnie prowadzi to do podwyższenia cen energii na rynkach europejskich". Zarzuciło też Unii, że jej polityka jest dyktowana przez Waszyngton.

Kreml panicznie bał się tych rakiet. Teraz nie chce być w tyle za Chinami?

Zakazane przez traktat INF rakiety średniego zasięgu to groźna broń. Bardzo szybko docierają do celu, trudno je wykryć i zareagować. Panicznie bał się ich Kreml w latach 80., dlatego przystał na traktat, który Rosja ma teraz według Amerykanów łamać. Nieoficjalnie wiadomo, że to z powodu obawy przed Chinami i z powodu amerykańskiej tarczy w Europie.