Stany Zjednoczone przygotowują nową rundę sankcji gospodarczych wobec Rosji - poinformował w czwartek Biały Dom. To odpowiedź za działania Moskwy na wschodzie Ukrainy.
"Stany Zjednoczone przygotowują nową rundę sankcji gospodarczych wobec Rosji za inwazję na Ukrainę" - powiedział przedstawiciel Białego Domu w czasie czwartkowego szczytu NATO w Walii.
Doradca prezydenta USA ws. bezpieczeństwa narodowego Ben Rhodes poinformował, że nowe sankcje są już prawie gotowe. Nie zdradził jednak, w które sektory dokładnie uderzą.
- Najważniejsze jest to, że Rosja będzie nadal borykać się z kosztami własnych działań. Jeśli Rosja będzie eskalować konflikt możemy zwiększyć nasz nacisk - zapowiedział Rhodes.
UE też za sankcjami
W środę Komisja Europejska poinformowała, że przyjęła propozycje nowych sankcji wobec Rosji. Dotyczą one dostępu do rynków kapitałowych, sektora obronnego, a także towarów podwójnego zastosowania oraz wrażliwych technologii. KE nie zdradziła szczegółów proponowanych sankcji, natomiast z wcześniejszych nieoficjalnych informacji wynikało, że rozważane jest ograniczenie niektórym rosyjskim firmom państwowym, w tym energetycznym, dostępu do unijnych rynków kapitałowych.
Wstępne sugestie dotyczące sankcji, które we wtorek widziała PAP, obejmują m.in. "wprowadzenie zakazu finansowania długu (poprzez zakup obligacji, akcji i udzielania pożyczek konsorcjalnych) firmom sektora obronnego i firmom, których głównym obszarem działalności jest wydobycie, produkcja i transport ropy oraz produktów naftowych i w których państwo rosyjskie ma większościowe udziały albo pakiet kontrolny". Firmy te są w dużym stopniu uzależnione od finansowania z zewnątrz i objęcie ich sankcjami znacznie zwiększyłoby ciężary ponoszone przez państwo rosyjskie.
KE proponuje też rozważenie zakazu udziału podmiotów i obywateli z UE w udzielaniu rosyjskim bankom państwowym pożyczek konsorcjalnych, czyli finansowanych przez grupę banków. Propozycje obejmują też rozszerzenie restrykcji dotyczących eksportu do Rosji niektórych przedmiotów podwójnego zastosowania (cywilnego i wojskowego) na odbiorców cywilnych. Obowiązujące sankcje zakazują sprzedaży takiego sprzętu odbiorcom wojskowym. Rozszerzony mógłby zostać też wykaz sprzętu, którego dotyczą restrykcje.
Zakaz eksportu i świadczenia usług
Z kolei zakaz eksportu do Rosji zaawansowanych technologii, wykorzystywanych w poszukiwaniu i wydobyciu ropy z trudno dostępnych złóż, mógłby zostać rozszerzony na świadczenie usług (jak wiercenia, testowanie odwiertów) powiązanych z wydobyciem ropy ze złóż na dużych głębokościach i w Arktyce. Rozszerzony może być też wykaz technologii, których nie wolno eksportować do Rosji.
Zaostrzenie sankcji sektorowych wobec Rosji za eskalację konfliktu na Ukrainie zapowiedział sobotni szczyt UE. Miałyby one dotyczyć obszarów, w których sankcje Unia wprowadziła od 1 sierpnia: przepływu kapitału, eksportu zaawansowanych technologii dla sektora naftowego, eksportu sprzętu podwójnego zastosowania dla rosyjskiego sektora obronnego oraz embarga na broń.
Autor: msz//km/kwoj / Źródło: Reuters, PAP, tvn24bis.pl