Rosja zrobi wszystko, co możliwe, by zapobiec amerykańskiej interwencji wojskowej w Wenezueli, oświadczyła w niedzielę Walentina Matwijenko, przewodnicząca Rady Federacji, czyli wyższej izby rosyjskiego parlamentu.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył w środę, że instytucje w Rosji są obiektem stałych cyberataków z terytorium USA. Zastrzegł, że nie wie, na ile wiarygodne są doniesienia "Washington Post" o odcięciu przez USA od internetu petersburskiej Agencji Studiów Internetowych, tak zwanej "fabryki trolli".
Były wiceszef Centrum Bezpieczeństwa Informatycznego rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa Siergiej Michajłow i były pracownik firmy komputerowej Kaspersky Lab Rusłan Stojanow zostali skazani we wtorek na kary 22 lat i 14 lat więzienia za zdradę stanu.
Stany Zjednoczone rozważają dostarczenie do Wenezueli dużej partii uzbrojenia dla tamtejszej opozycji - oświadczyła w piątek rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji Maria Zacharowa. Jak dodała, uzbrojenie to miałoby być zakupione w jednym z krajów Europy Wschodniej. Oskarżyła USA o "przygotowywanie prowokacji".
Sąd w Moskwie przedłużył w piątek do 28 maja areszt dla obywatela USA Paula Whelana, oskarżonego w Rosji o szpiegostwo. Ambasada USA powiadomiła, że dyplomaci odwiedzili go w areszcie.
Prezydent Rosji przemówił do swoich rodaków i tym razem skupił się na sprawach bliskich ich życia, chwaląc się sukcesami gospodarczymi. Nie zabrakło też wątku bezpieczeństwa i obronności. Na słowa Putina zareagowały już Stany Zjednoczone. Materiał magazynu "Polska i Świat".
Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w środę, że jego słowa w dorocznym orędziu przed parlamentem o tym, że USA powinny policzyć zasięg i szybkość perspektywicznych rodzajów rosyjskiego uzbrojenia, nie były groźbą, lecz wezwaniem do oceny konsekwencji.
Jeśli USA rozmieszczą w Europie pociski rakietowe zakazane traktatem INF, to Rosja też rozlokuje broń. Może ona być użyta nie tylko wobec terytoriów, z których pochodzić będzie zagrożenie dla Rosji, ale i wobec tych, gdzie znajdują się ośrodki decyzyjne - oznajmił w środę Władimir Putin.
Prezydent Donald Trump podpisał we wtorek rozporządzenie (Directive 4), które otwiera perspektywę powołania do życia nowego rodzaju wojsk - sił kosmicznych USA. Nowy rodzaj wojsk miałby powstać w ramach i pod egidą amerykańskich sił powietrznych (Air Force).
Do Odessy na południu Ukrainy zmierza amerykański niszczyciel rakietowy USS Donald Cook, który wpłynął we wtorek na Morze Czarne i jest kolejną jednostką NATO w tym regionie po zaostrzeniu się rosyjsko-ukraińskiego konfliktu o żeglugę w Cieśninie Kerczeńskiej.
Rosja jest gotowa negocjować przedłużenie traktatu INF - zapewnił Siergiej Ławrow. Szef rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przemawiając na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa podkreślił jednak, że układ musi dotyczyć także zmniejszenia liczby rakiet nuklearnych pośredniego i średniego zasięgu na amerykańskich okrętach podwodnych.
Demokraci i republikanie w Senacie USA zaproponowali projekt ustawy, która nałożyłaby bardzo surowe sankcje na Rosję, w tym na jej sektor naftowy, bankowy i wydobywczy - podała w środę agencja Reutera, która dotarła do tekstu ustawy.
Były przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow, który w 1987 roku wraz z prezydentem USA Ronaldem Reaganem podpisał układ INF, apeluje o jego utrzymanie. "W wyścigu zbrojeń jądrowych nie będzie zwycięzcy" - ostrzega Gorbaczow, wzywając Kongres USA do dialogu z Rosją.
NATO przygotowuje "środki odstraszające" w celu obrony przed Rosją po zakończeniu funkcjonowania układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF) - poinformował we wtorek w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.
Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo, odwołując się do przypadającej w tym roku 30. rocznicy upadku komunizmu, wezwał we wtorek w Bratysławie państwa Europy Środkowo-Wschodniej, aby nie ulegały chińskim i rosyjskim wpływom.
Liczba posiadanych przez Rosję pocisków manewrujących, których zakazuje układ o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF), jest większa niż sądzono - podał w niedzielę niemiecki tygodnik "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung".
Ministerstwo obrony Rosji oświadczyło w czwartek, że proponuje stronie amerykańskiej, by w okresie przed wygaśnięciem układu INF zniszczyła wyrzutnie MK-41, z których mogą być wystrzeliwane pociski tomahawk. Zarzuciło też Waszyngtonowi naruszanie układu INF.
Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow oświadczył w czwartek, że czyni ona wszystko, by nie doszło do rozlokowania pocisków amerykańskich w krajach bałtyckich. Zapewnił, że wojskowi i dyplomaci Rosji będą zabiegać, by do tego nie dopuścić.
Rosja nie wie, na ile realistyczne są plany rozszerzenia układu INF o inne kraje, i nie otrzymała od Stanów Zjednoczonych konkretnych inicjatyw - powiedział w środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. O możliwości zawarcia nowego układu wspomniał w swoim orędziu prezydent USA Donald Trump.
Podczas gdy my realizowaliśmy założenia układu INF, Rosja nieustannie, świadomie łamała jego postanowienia - powiedział prezydent Donald Trump w dorocznym orędziu o stanie państwa wygłoszonym we wtorek w Kongresie USA.