Rosja - UE

Rosja - UE

Czarnecki: nie będzie delegacji PE na pogrzebie Niemcowa

Europoseł Ryszard Czarnecki na konferencji prasowej w Warszawie oznajmił, że nie będzie oficjalnej delegacji Parlamentu Europejskiego na pogrzeb Borysa Niemcowa. Wiceprzewodniczący PE zasugerował, że jest to efekt postępowania władz rosyjskich, które niedawno odmówiły wjazdu dwóm przedstawicielom PE do tego kraju.

Walczyli w Donbasie, zatrzymani w Hiszpanii

Hiszpańska policja zatrzymała w piątek rano osiem osób oskarżonych o walkę w Donbasie w szeregach prorosyjskich separatystów - poinformowały źródła związane ze śledztwem.

"Kommiersant": unia energetyczna groźna dla Rosji

Unia Europejska nie włączyła Rosji do grona swoich strategicznych partnerów energetycznych - informuje w czwartek dziennik "Kommiersant", komentując przyjętą poprzedniego dnia przez Komisję Europejską strategię budowy unii energetycznej UE.

Sawczenko zostaje w areszcie

Moskiewski Sąd Miejski utrzymał w mocy decyzję sądu pierwszej instancji o przedłużeniu wobec ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko aresztu do 13 maja.

Putin: brak dostaw gazu na wschód Ukrainy pachnie ludobójstwem

Prezydent Rosji Władimir Putin wyraził w środę nadzieję, że ws. dostaw gazu na Ukrainę nie trzeba będzie sięgać po ostateczne środki. Zastrzegł jednak, że Rosja może przerwać dostawy, jeśli Kijów przestanie płacić, co może "stworzyć problem" z tranzytem do UE.

"Projekt kolejnych sankcji powinien leżeć na stole"

- Europa musi mówić jednym głosem ws. sankcji wobec Rosji. Nie wyobrażam sobie, żeby doszło do różnicy zdań w tej kwestii - podkreślił w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat Grzegorz Schetyna. W opinii szefa polskiej dyplomacji, jeśli separatyści będą łamać porozumienie z Mińska, wśród państw zachodnich powróci dyskusja na temat dozbrajania ukraińskiej armii.

W Paryżu próbowali uratować Mińsk

Szefowie dyplomacji Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji, którzy rozmawiali we wtorek w Paryżu o kryzysie ukraińskim, zaapelowali o zapewnienie obserwatorom OBWE na wschodzie Ukrainy swobodnego dostępu do strefy, z której wycofywane jest uzbrojenie stron konfliktu. Poinformował o tym minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius.

Brytyjski generał: musimy przygotować się na rosyjski atak

Napięcia w relacjach z Rosją mogą przerodzić się w wojnę na pełną skalę - ostrzegł zastępca głównodowodzącego sił NATO w Europie gen. Adrian Bradshaw. Jak podkreślił, rosyjskie ambicje imperialne mogą wkrótce przerodzić się w "zagrożenie dla naszego istnienia".

Wspólne stanowisko Unii Europejskiej? To nie takie proste

W Polsce uznajemy niejako automatycznie, że Unia Europejska to zawsze jedność i że zawsze wszystkie kraje przyjmą polski punkt widzenia na sprawy Europy Wschodniej. Sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana i można ją dosyć prosto wyjaśnić na przykładzie Węgier.

Kwaśniewski: Putin może doprowadzić do upadku NATO i UE

Świata "nie wolno wzywać do wojny, bo on nie jest do niej gotowy", dlatego najważniejszym zadaniem stojącym przed zachodnimi politykami jest niedopuszczenie do podziałów, jakie Rosja stara się wprowadzać - powiedział w programie "Świat" w telewizji TVN24 Biznes i Świat były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Jego zdaniem jednym z "celów rosyjskich strategów" jest właśnie "doprowadzenie do upadku NATO i Unii Europejskiej". - Putin może tak agresywną politykę prowadzić jeszcze dwa lata, bo ma olbrzymi mandat społeczny - dodał Kwaśniewski.

Putin w Budapeszcie. Złożył wieniec na cmentarzu żołnierzy radzieckich

Władimir Putin jest już w Budapeszcie. Swoją wizytę prezydent Rosji zaczął od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów w węgierskiej stolicy oraz na miejscowym cmentarz żołnierzy radzieckich. Jak informują węgierskie media, na cmentarzu pochowano także żołnierzy walczących z węgierskim powstaniem w 1956 r.

"W Europie nie ma artystów klasy Josifa Kobzona"

Władimir Miedinski, rosyjski minister kultury, skomentował wpisanie na "czarną listę" osób objętych sankcjami poularnego w Rosji śpiewaka. Przy okazji powiedział, co sądzi o europejskich artystach.

Unia poszerza listę objętych sankcjami. Rosja zapowiada odpowiedź

UE wprowadziła w poniedziałek sankcje wizowe i finansowe wobec kolejnych 19 osób i dziewięciu podmiotów, odpowiedzialnych za podważanie integralności terytorialnej Ukrainy. Restrykcje dotknęły wiceministrów obrony Rosji Anatolija Antonowa i Arkadija Bachina. Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że "odpowiednio odpowie" na nowe restrykcje.

Zachód dzwonił na Wschód. Putin i Ławrow odbierali

Obama z Poroszenką, Merkel i Hollande z Putinem, Kerry z Ławrowem. Telefony w sobotni wieczór i noc nie zamilkły nawet na chwilę. Zachodni przywódcy dzwonili głównie na Kreml, by upewnić się, że rozmowy w Mińsku coś dały i o północy z soboty na niedzielę rozejm na Ukrainie rzeczywiście wejdzie w życie.