Stosunki Rosja - Polska

Stosunki Rosja - Polska

W Rosji nie ma obecnie historyków prowadzących badania nad polityką w latach 30. XX wieku, dlatego "nie ma kto prostować manipulacji i fałszerstw dla społeczeństwa rosyjskiego" - tłumaczył w programie "Horyzont" dr Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Odnosząc się do słów Władimira Putina w sprawie źródeł wybuchu II wojny światowej ocenił, że rosyjskiego prezydenta nie interesują fakty.

Wszyscy spodziewamy się niestety kontynuowania linii fałszowania historii przez Władimira Putina pod koniec stycznia, kiedy odbędą się obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz - powiedział w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" europoseł Prawa i Sprawiedliwości Adam Bielan. Odniósł się w ten sposób do grudniowych wypowiedzi prezydenta Rosji dotyczących Polski i genezy wybuchu II wojny światowej.

Putin użył takich słów, dlatego że Polska jest takim trochę zwornikiem interesów tych krajów, które wyszły z obozu sowieckiego. Jeżeli uderzą skutecznie w ten zwornik, podważą jego autorytet, pozycję, która i tak zresztą jest słabiutka, to interesy rosyjskie będą silniejsze - ocenił w "Kropce nad i" ekonomista profesor Ryszard Bugaj. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi prezydenta Rosji dotyczących Polski i genezy wybuchu II wojny światowej. Historyk i politolog profesor Antoni Dudek stwierdził, że "w interesie Polski nie jest robienie larum wielotygodniowego w tej sprawie".

Oskarżenia Władimira Putina pod adresem Polski i odpowiedź władz w Warszawie odnotowują w ostatnich dniach media w wielu zachodnich krajach. Na ich łamach w Niemczech, Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Szwecji dyplomatyczny spór wpisuje się w szerszy kontekst. Podkreśla się, że prezydent Rosji w grudniu kilkukrotnie atakował już Zachód, próbując dowieść, że to układy europejskich potęg z Hitlerem, a nie porozumienie na linii Berlin-Moskwa, doprowadziły do wybuchu II wojny światowej.

Podważanie elementarnych faktów na temat roli Związku Sowieckiego w rozpętaniu hekatomby II wojny światowej godzi w pamięć ofiar - napisał w oświadczeniu Instytut Pamięci Narodowej. Jest to odpowiedź na słowa prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina, który podważył pakt Ribbentrop-Mołotow jako przyczynę wybuchu II wojny światowej. Polskie MSZ także wydało komunikat, w którym oświadczyło, że wypowiedź Putina to zaprzeczenie dorobku jego poprzedników, szukających drogi prawdy i pojednania w stosunkach polsko-rosyjskich.

Trzeba w zdecydowany sposób realizować politykę bezpieczeństwa i odstraszania, pokazując, że kolejne próby imperialnych działań Rosji spotkają się z twardą odpowiedzią NATO - powiedział na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu Sojuszu w Londynie prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył jednak, że z drugiej strony "nie wolno żadnego kraju bezwzględnie izolować".

"Władze Polski na pewno będą nadal dążyć do jak najściślejszych więzi ze Stanami Zjednoczonymi, które rozpatrywane są jako przeciwwaga dla napiętych stosunków z Brukselą" - komentuje wynik wyborów parlamentarnych do Sejmu i Senatu rosyjski dziennik "Izwestia". "W stosunkach z Rosją nie należy się spodziewać żadnych zmian" - przyznaje rozmówca agencji RIA Nowosti.

– Nie ma symptomów, by polityka NATO wobec Rosji się zmieniła. Po prostu nie zmieniły się podstawowe parametry, które leżą u jej podłoża – mówi Robert Pszczel, polski dyplomata z kwatery głównej NATO i były szef biura Sojuszu w Moskwie. Jego zdaniem nic dobrego nie wyniknie z tego, że Moskwa, wbrew zobowiązaniom międzynarodowym, nie zaprasza obserwatorów na wielkie ćwiczenia wojskowe.

Sąd Najwyższy Rosji utrzymał w mocy wyrok dla obywatela RP, oskarżonego o szpiegostwo i skazanego na 14 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze - podała agencja TASS, powołując się na służby prasowe Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Rosja nie ukrywa ani jednego faktu, broniąc swojej wizji historii II wojny światowej - powiedział w poniedziałek szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Jak dodał, dochodzi obecnie do próby pomniejszania zasług Rosji w zwycięstwie nad nazistami. - Fakty są po naszej stronie - oświadczył minister.

Odegrane w Polsce przedwyborcze show nie miało żadnego związku z prawdą historyczną o tym, że to Związek Radziecki wyzwolił Europę od nazizmu - skomentowała w poniedziałek "Rossijskaja Gazieta" obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W mediach w Moskwie rozbrzmiewa też krytyka pod adresem Warszawy z powodu niezaproszenia rosyjskiej delegacji na uroczystości. Padły również zarzuty o "antyrosyjskość" polskich władz.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkał się w piątek w Berlinie z minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer. Głównym tematem były wyzwania, przed którymi stoi NATO. - Byłem pierwszym oficjalnym gościem pani minister - mówił szef MON.

Unia Europejska sama na arenie globalnej jest politycznie za słaba, by zmagać się z takimi wyzwaniami, jak Rosja, Chiny czy Bliski Wschód. Potrzebuje silnych, transatlantyckich więzów - przekonywał w czwartek w Brukseli minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. - Nasze relacje z USA są o wiele bliższe niż relacje z Rosją czy Chinami - dodał szef dyplomacji.

Moskiewski Sąd Miejski skazał we wtorek obywatela polskiego oskarżonego o szpiegostwo na 14 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze - poinformowała agencja TASS. Według FSB, skazany próbował organizować przewóz do Polski części do systemów rakietowych S-300. MSZ w Warszawie, w odpowiedzi na pytania tvn24.pl, napisało, że "nie komentuje wyroku". Resort zaznaczył, że skazany ma kontakt z polskim konsulem.

Trzeba wysyłać sygnały, że jeżeli Rosja podejmie pewne kroki, to może liczyć na wznowienie dialogu - tak wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk skomentował we wtorek decyzję o przywróceniu Rosji pełnego prawa głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Z 10 Polaków głosujących nad rezolucją w tym gremium, dziewięciu opowiedziało się przeciwko oddaniu Rosji prawa głosu. Jeden zagłosował za.