Stosunki Rosja - Polska

Stosunki Rosja - Polska

Wyślemy do Rosjan notę z pytaniem, jakie czynności śledcze musieli wykonać w ostatnim roku, które kazały im zatrzymać wrak Tu-154M. Jeśli nie otrzymamy pozytywnej odpowiedzi, złożymy skargę do Hagi o zagrabienie polskiego mienia - powiedział we wtorek szef MSZ Witold Waszczykowski.

"Polska będzie dążyć do rozwoju równoprawnych i partnerskich stosunków z Federacją Rosyjską" - to nie fragment wewnętrznego dokumentu MSZ z czasów rządów PO, który ujawnił Witold Waszczykowski, zarzucając swoim poprzednikom dążenie do zbliżenia z Rosją kosztem Ukrainy. To fragment Strategii Bezpieczeństwa Narodowego podpisanej przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który nie był przeciw dialogowi z Moskwą jako takiemu.

- Niektóre kraje lepiej mieć jako sąsiadów, a nie jako swoje terytoria. Z punktu widzenia Putina odnosi się to niewątpliwie do Polski - uważa szef moskiewskiego ośrodka Carnegie Dmitrij Trenin. Jego zdaniem obawy Polski i krajów bałtyckich przed Rosją mają uzasadnienie historyczne, jednak nie są oparte na analizie czynników, które napędzają politykę zagraniczną Moskwy.

Rosja korzysta na słabości Zachodu i na każdym rozłamie, każdej szczelinie pomiędzy USA i Europą Rosja, bo jej pole manewru wzrasta - podkreśliła Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador Polski w Moskwie. Razem z europosłem PO Dariuszem Rosatim była gościem programu "Horyzont" w TVN24.