Stosunki Rosja - Polska

Stosunki Rosja - Polska

Jeżeli będą zgłaszane międzynarodowe inicjatywy dotyczące rozszerzenia sankcji wobec Rosji, Polska na pewno będzie się włączała - zapewnił prezydent Andrzej Duda po wtorkowych rozmowach z prezydentem Bułgarii Rumenem Radewem w Sofii. Jak podkreślił, "nie ma wątpliwości, że Rosja jest agresorem" na Ukrainie.

Plany polskiego rządu dotyczące rozmieszczenia w Polsce stałych sił USA wymagają podjęcia środków odwetowych i nie sprzyjają wzmocnieniu stabilności w regionie - oświadczył w środę minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, cytowany przez TASS. O ewentualnym wzmocnieniu amerykańskiej obecności wojskowej mówił także w środę szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Czy to się podoba, czy nie, państwa europejskie muszą wypracować funkcjonujące relacje z Rosją. Wydalanie dyplomatów nie będzie rozwiązaniem - mówi profesor Shantanu Chakrabarti. Ekspert od spraw międzynarodowych z University of Calcutta w rozmowie z tvn24.pl przybliża indyjską perspektywę utrzymywania relacji z Rosją i Chinami, wskazuje także na potencjał we współpracy z Polską.

Traktuję w taki sposób zagrożenie ze strony Rosji - tak premier Mateusz Morawiecki wywiadzie dla "Politico" odpowiedział na pytanie o największe dziś, według niego, zagrożenie dla Polski. Skrytykował też plan budowy gazociągu Nord Stream 2.

Nadchodzący szczyt Partnerstwa Wschodniego, kwestie bezpieczeństwa oraz stosunki z Rosją znalazły się wśród najważniejszych tematów rozmów, które w czwartek w Gruzji prowadził szef MSZ Witold Waszczykowski.

Premier Węgier Viktor Orban to pragmatyczny polityk, który nie ma innej możliwości i dlatego musi współpracować z Rosją - stwierdził Witold Waszczykowski w wywiadzie dla tygodnika "Heti Valasz". - Rządy Putina nie będą wieczne - tak zareagował na pytanie, czy wojenna retoryka w stosunkach Polski z Rosją jest odwracalna.

W reakcji na działania Stanów Zjednoczonych w państwach nadbałtyckich Rosja może rozmieścić w obwodzie kaliningradzkim więcej pocisków Iskander - stwierdził w czwartek szef parlamentarnej komisji obrony Władimir Szamanow. Wcześniej rosyjski resort obrony zarzucił NATO rozlokowanie w pobliżu granic tego kraju wojsk w sile nie brygady, a całej dywizji. NATO odrzuciło te oskarżenia.

Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej powiedział w piątek, że jego kraj nie chce rozmieszczać na swoim terytorium zagranicznych baz wojskowych. - Rozumiemy, że zostałoby to wykorzystane przez naszych partnerów po drugiej stronie granicy do adekwatnej reakcji - dodał.

Rosja rozpoczęła kampanię wymierzoną w telefony komórkowe żołnierzy NATO - twierdzi "Wall Street Journal". Celem, jak piszą Amerykanie, jest pozyskanie informacji operacyjnych, danych dotyczących liczebności oddziałów, a także możliwości zastraszenia samych żołnierzy.