Stosunki Rosja - Polska

Stosunki Rosja - Polska

Unia Europejska nie uznaje nielegalnej aneksji Krymu i Sewastopola przez Federację Rosyjską, dlatego nie uznała też rosyjskich wyborów parlamentarnych na terytorium Półwyspu Krymskiego, które odbyły się w niedzielę - podano w oświadczeniu opublikowanym przez Brukselę. Polskie MSZ w swoim komunikacie stwierdziło, że ich przeprowadzenie na Krymie było niezgodne z prawem.

Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej utrzymał w mocy wyrok wobec mieszkańca Permu skazanego za "rehabilitację nazizmu" w poście w internecie, w którym mowa była o udziale ZSRR w napaści na Polskę w 1939 roku. Sędziowie uznali, że informacje o wspólnym ataku Związku Radzieckiego i Niemiec na nasz kraj są kłamliwe. O wyroku poinformowała w piątek prasa.

Niezapowiedzianemu sprawdzianowi gotowości bojowej większości rosyjskich wojsk przyświecają cele zarówno taktyczne, jak i strategiczne. Polityczne, jak i czysto militarne. Powodów do straszenia wojną, zwłaszcza w NATO, nie ma. Z drugiej jednak strony Kreml już nie raz pokazał, że symulację działań wojennych łatwo zmienić w jak najbardziej realną operację wojskową.

Prezydent Rosji chce odzyskać te wpływy, które miała Rosja i były Związek Radziecki, stara się odzyskać tę hegemoniczną rolę - powiedział gen. Edward L. Rowny, były doradca ds. wojskowych pięciu prezydentów USA w rozmowie z Marcinem Wroną dla TVN24 BiS. Przed rozpoczynającym się w piątek 8 lipca warszawskim szczytem NATO TVN24 BiS codziennie w specjalnym programie przybliża tematykę związaną z Paktem Północnoatlantyckim.

Polski rząd musi usłyszeć, że Sojusz, od którego żądają obrony, nie polega jedynie na obronie terytorium, ale też, co być może jest nawet ważniejsze, na obronie wspólnych wartości - pisze w środę w artykule redakcyjnym amerykański "New York Times". Gazeta domaga się, by podczas szczytu NATO w Warszawie wypomniano polskiemu rządowi jego "autorytarny kurs".

Złą wiadomością jest to, że ponownie pojawia się taka Rosja, która definiuje siebie jako kraj w opozycji do Zachodu - powiedział Stephen Hadley, były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA w rozmowie z Marcinem Wroną dla TVN24 BiS. Przed rozpoczynającym się w piątek 8 lipca warszawskim szczytem NATO TVN24 BiS codziennie w specjalnym programie przybliża tematykę związaną z Paktem Północnoatlantyckim.

Referendum w Wielkiej Brytanii daje szansę Polakom - pisze poniedziałkowy "Kommiersant". Rosyjska gazeta zauważa, że krótko po tym głosowaniu Warszawa "nasiliła aktywność geopolityczną" i ocenia, że Polska liczy na wzmocnienie po Brexicie własnej pozycji w UE.

Obecna władza potrafi naciskać te "guziki", które budzą w ludziach najgorsze instynkty, które odwołują się do tego, czego normalnie człowiek powinien się wstydzić - powiedział w "Dzień dobry TVN" Boris Akunin, znany rosyjski pisarz, który opuścił Rosję po jej agresji przeciwko Ukrainie i aneksji Krymu.

Absolutnie nie uważam, aby Rosja była naszym wrogiem; jest przede wszystkim naszym sąsiadem o nieporównywalnie większym potencjale militarnym i państwem, które w ostatnich latach prowadzi imperialną politykę - powiedział prezydent Andrzej Duda w Kopenhadze.