Stosunki Rosja - Polska

Stosunki Rosja - Polska

Szef rosyjskiego sztabu generalnego Walerij Gierasimow w czwartek na spotkaniu w Baku z przewodniczącym Komitetu Wojskowego NATO Petrem Pavlem miał zaznaczyć, że zbliżające się rosyjsko-białoruskie ćwiczenia Zapad'17 nie są skierowane przeciw państwom trzecim. Ten wątek spotkania wybijają rosyjskie media.

Zauważam w Polsce obsesję na punkcie wytworzenia w społeczeństwie atmosfery całkowitej nietolerancji wobec wszystkiego, co ma związek z Rosją - powiedział w czasie spotkania ze studentami Siergiej Ławrow. Szef rosyjskiej dyplomacji wyraził też opinię, że w Polsce istnieją ludzie, którzy "starają się zwalić winę za wszystkie polskie nieszczęścia" na Moskwę.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która usuwa z przestrzeni publicznej pomniki Armii Czerwonej, a MSZ Rosji zapowiada konsekwencje. Rosyjskie ministerstwo obrony stworzyło natomiast projekt, w ramach którego opublikowano dokumenty, z których wynikać ma, że wyzwoleni spod niemieckiej okupacji Polacy z radością witali radzieckich żołnierzy. Profesor Michaił Juriewicz Miagkow z Rosyjskiego Towarzystwa Wojenno-Historycznego potwierdza, że termin publikacji nie jest przypadkowy. ("Polska i Świat")

Duma Państwowa, niższa izba parlamentu Rosji, przyjęła w środę apel, w którym określa polską ustawę o zakazie propagowania komunizmu jako "bluźnierczy akt władz polskich" i podkreśla, że nie można wybaczyć tym, "którzy znieważają pamięć żołnierzy" Armii Czerwonej.

Dwa największe rosyjskie okręty z napędem atomowym wyruszyły z bazy na Dalekiej Północy i płyną na Bałtyk. Krążownik Piotr Wielki i okręt podwodny Dymitr Doński mają wziąć udział w paradzie w Sankt Petersburgu. W pobliżu Polski pojawią się za około tydzień.

Dotychczasowe decyzje NATO mogą być wystarczające w odniesieniu do konfliktów hybrydowych, ale jeśli Rosja będzie rozwijać potencjał wojskowy, trzeba będzie pomyśleć o nowych rozwiązaniach - powiedział Witold Waszczykowski. Wywiad z ministrem spraw zagranicznych ukazał się w sobotnim wydaniu francuskiego dziennika "Le Figaro".

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow oskarżył we wtorek władze Polski i Litwy o - jak to ujął - "działania rusofobiczne", powołując się na zawieszenie przez Polskę małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim i budowę ogrodzenia na granicy litewsko-rosyjskiej.

- Mam nadzieję, że niedługo będziemy mogli zakomunikować dobre wiadomości w sprawie Baltic Pipe - powiedziała premier Beata Szydło w wywiadzie dla tygodnika "Do Rzeczy". - Mamy też alternatywny plan, gdyby projekt Baltic Pipe w określonym terminie nie został zrealizowany - zapewniła.