Stosunki Rosja - Polska

Stosunki Rosja - Polska

"Możliwe użycie przez Rosję ładunku jądrowego w uderzeniu na Polskę"

- Otwarty konflikt z Rosją jest trudno wyobrażalny, ale możliwy - powiedział w programie Świat w TVN24 Biznes i Świat Romuald Szeremietiew. Szef Biura Inicjatyw Obronnych przy Akademii Obrony Narodowej zaznaczył, że „może okazać się, że dla Rosji rozwiązaniem jest panowanie nad całym regionem, a wtedy Polska jest wrzodem, który trzeba usunąć”.

Ambasador Rosji: Moskwa nie grozi Polsce, nie groziła i nie ma zamiaru grozić

- To, że Stany Zjednoczone czy Unia Europejska nie zgadzają się z nami, nie oznacza, iż nie mamy racji. My jesteśmy głęboko przekonani, że mamy rację - stwierdził w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew, komentując konflikt na wschodzie Ukrainy. Dyplomata przekonywał również, że Rosja nie stanowi dla Polski żadnego zagrożenia, a obawy krajów bałtyckich są nieuzasadnione. - W jakim celu Rosja miałaby je atakować? - pytał.

Rosja wprowadza kartki na jedzenie

Rosja walczy ze skutkami kryzysu gospodarczego. W niektórych regionach wprowadza się kartki na jedzenie o wartości tysiąca rubli - donoszą rosyjskie media. Możliwe jednak, że już niedługo kartki obecne będą w całej Rosji. Ministerstwo Przemysłu przygotowuje ogólnokrajowy program, który ma być gotowy w kwietniu.

Schetyna: miejsce wraku tupolewa jest w Polsce

Nikt w Polsce nie zapomniał o tym, że miejsce wraku Tu-154M jest w Polsce - podkreślił szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna. MSZ wystosowało do rosyjskiego resortu spraw zagranicznych notę ws. zwrotu wraku samolotu, który rozbił się 10 kwietnia pod Smoleńskiem. Minister spraw zagranicznych powiedział na antenie TVN24 Biznes i Świat, że kwestia zwrotu wraku samolotu przez Rosję nie zostanie zostawiona.

Trzaskowski: mam nadzieję, że Putin pójdzie po rozum do głowy

- Presja Zachodu na Rosji jest olbrzymia. Mam nadzieję, że prezydent Rosji pójdzie po rozum do głowy - mówił w rozmowie w TVN24 Biznes i Świat Rafał Trzaskowski, wiceminister spraw zagranicznych i zaznaczył, że jeśli w Mińsku nie będzie rozwiązania pokojowego, to Unia Europejska utrzyma dotychczasowe sankcje wobec Rosji i przygotuje kolejne, mocniejsze.

Czołgi w dobę, desant w dwie godziny. Rosyjska telewizja o "defiladzie" w Warszawie

- Od Moskwy do polskiej stolicy jest zaledwie 1,3 tys. km. Czołg T-90 wjedzie na przedmieścia w mniej niż dobę od rozpoczęcia marszu - takie słowa padły na antenie rosyjskiej telewizji Piatyj Kanał. Materiał miał mieć chyba w intencji autorów charakter ironiczny. Był reakcją na słowa Grzegorza Schetyny, który stwierdził, że rocznica zwycięstwa w II wojnie światowej mogłaby być świętowana nie w Moskwie, a w Londynie czy w Berlinie. Rosjanie pokazali więc, ile czasu zajmie ich czołgom dotarcie "na paradę" do poszczególnych stolic Europy.

Wiceszef MSZ boi się Putina? Broń dla Ukrainy to  "opcja, która pojawiła się za sprawą Amerykanów"

Za oceanem coraz więcej polityków i ekspertów godzi się z wizją dostarczania Ukrainie broni do walki z rebeliantami i rosyjskimi wojskami, ale wiceszef polskiej dyplomacji najwyraźniej się tego boi. W "Kontrwywiadzie" RMF FM Rafał Trzaskowski stwierdził, że pomysł wysłania broni do naszych sąsiadów wyszedł ze strony USA, a Polska dostarczać jej nie będzie, bo "może to doprowadzić, przy nieobliczalności Putina, do dalszej eskalacji problemu".

Schetyna komentuje prześmiewczy reportaż: polska polityka przeszkadza Rosjanom

- Widziałem swoje karykatury, widziałem ten film. Martwi mnie tylko, że dziennikarze rosyjscy nie szanują niezależności polskich mediów - tak skomentował reportaż o sobie rosyjskiego Kanału 5 szef MSZ Grzegorz Schetyna. Uznał wyemitowany materiał za dowód na to, że polska polityka zagraniczna „przeszkadza Rosjanom”.

"Trzeba będzie zapłacić". Rosyjska prasa o eksmisji polskiego konsulatu

"Żadnej polityki", "wrogie przejęcie", "kropka postawiona w wieloletnim sporze", "można było uniknąć skandalu" - tak o decyzji Sądu Arbitrażowego Petersburga i Obwodu Leningradzkiego, który nakazał eksmisję polskiego konsulatu w Petersburgu, informują rosyjskie media. "Decyzja sądu w Petersburgu pociągnie za sobą symetryczną odpowiedź Warszawy" – cytuje wypowiedź rosyjskiego analityka intenetowe wydanie tygodnika "Ekspert".

"Nie możemy się uginać pod brzemieniem tego, co mówi Moskwa"

- Jak słyszę Rosjan pouczających nas, Polaków, jak wygląda prawda historyczna, to sobie myślę, że naprawdę Pan Bóg jest miłosierny i gotów jest bardzo dużo wysłuchać - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 prof. Tomasz Nałęcz. Prezydencki doradca podkreślał, że mamy "przymus mówienia o naszej polskiej historii uczciwie".

"Agresja słowna i manipulacja informacją". Polskie MSZ "zdumione". Ostro odpowiada Rosji

To "kolejna próba manipulacji historią XX w. przez wysokich rangą przedstawicieli Federacji Rosyjskiej" - oświadczyło polskie MSZ, ostro reagując na słowa wiceministra spraw zagranicznych Rosji. Grigorij Karasin stwierdził m.in., że Grzegorz Schetyna "okrył hańbą nie tylko siebie, ale także całą służbę dyplomatyczną swojego kraju". Polskie MSZ zaapelowało do Moskwy o "powściągnięcie emocji".

Rosja wznowi import mięsa z Polski. Za trzy lata

Rosja wznowi import mięsa wieprzowego z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii najwcześniej za trzy lata - przekazał szef rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) Siergiej Dankwert.

Lewandowski: wyzwania dla Polski to reforma branży węglowej, wejście do strefy euro, utrzymanie stabilności gospodarczej

Reforma polskiej branży węglowej to jedno z najważniejszych zadań stojących przed rządem premier Kopacz. - Trzeba przygotowywać kopalnie do wygaszania, utorować drogę do rentownej Kompanii Węglowej - mówi w TVN24 Biznes i Świat Janusz Lewandowski, szef Rady Gospodarczej przy Premierze i europoseł. Dodał, że chciałby, aby do zespołu ekspertów z dziedziny energetyki dołączył były wicepremier Janusz Steinhoff. - To człowiek, który zmierzył się z restrukturyzacją górnictwa i wie, jakie są bariery tego typu przedsięwzięć w dużych sektorach - przekonuje Lewandowski.

Belka: Rosja nauczyła się na swoich błędach, nie grozi jej dziś bankructwo

- Panika na rynku kilka dni temu sprawiła, że rubel upadł aż do 80 rubli za dolara. Rosjanie ocenili wtedy, że nie pomogą żadne interwencje walutowe, czy podniesienie stopy procentowej. Uznali, że trzeba zastosować coś nieortodoksyjnego, czyli to, co niektórzy nazywają kreatywną księgowością. To nie był zły ruch - ocenił prof. Marek Belka. Podkreślił, że to Rosja jest zależna od rynku europejskiego. "Bo bez niego nie miałaby gdzie swoich surowców sprzedać" - dodał prezes NBP.