Stosunki Rosja - Polska

Stosunki Rosja - Polska

13,7 mld dolarów jest warta żywność, którą w ubiegłym roku kraje Unii Europejskiej eksportowały do Rosji. Najwięcej towarów żywnościowych do Rosji wysłały przedsiębiorstwa z Niemiec, Polski i Holandii. Co ciekawe eksport z Polski jest większy niż ze Stanów Zjednoczonych. Wśród najczęściej importowanych przez Moskwę produktów są sery, wieprzowina i alkohole.

Polsce powinno zależeć na tym, aby Ukraina była niezależnym, demokratycznym państwem. Ta wolność jest zagrożona przez Rosję. Putin nie powstrzyma się przed niczym. Rosjanie nie liczą się z opinią publiczną na Zachodzie - mówi w TVN24 Biznes i Świat Witold Waszczykowski, były wiceminister spraw zagranicznych.

Pięć lat temu słowa polskiego ministra spraw zagranicznych nie miały żadnej wagi, a w tym momencie, kiedy widzimy sytuację na Ukrainie, jest zupełnie inaczej. Rynki finansowe wyceniają możliwość wybuchu wojny. Słowa Radosława Sikorskiego są elementem skoordynowanej akcji, bo takie same sygnały dał później m.in. premier Donald Tusk - mówi w TVN24 Biznes i Świat David McQuaid, szef warszawskiego biura Bloomberga.

W TVN24 Biznes i Świat śledzimy wydarzenia z Kijowa, gdzie trwa likwidacja Majdanu Niepodległości. Doszło tam do zamieszek. Sprawdzamy też, jak na podpisany wczoraj przez Władimira Putina dekret obejmujący zakazem importu przez Rosję wszystkie amerykańskie produkty rolne oraz wszystkie pochodzące z Unii Europejskiej owoce i warzywa zareagują polscy przedsiębiorcy, rynki finansowe i inwestorzy walutowi.

W Unii Europejskiej trwa wyprzedaż spowodowana rosyjskim embargiem. I nie pomogły zapewnienia szefa EBC Mario Draghiego, że "widzi zagrożenie dla wzrostu w gospodarce" i jest gotowy do interwencji. Amerykanie najpierw ruszyli do zakupów, a potem także dostrzegli powagę sytuacji. Dzień na rynkach - relacjonował Radosław Fellner.

Formuła regularnych rozmów Polska-Rosja, np. w ramach Komitetu Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej, nie znajduje dziś uzasadnienia. Unijne wytyczne mówią, by zawieszać takie spotkania, i Polska będzie się tego trzymać - mówi Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, która wkrótce zostanie ambasadorem RP w Moskwie.

Wśród towarów, które zostaną objęte zakazem importu przez Rosję znajdą się wszystkie amerykańskie produkty rolne oraz wszystkie pochodzące z Unii Europejskiej owoce i warzywa - podała agencja RIA Novosti. Kolejne pozycje mają być znane w ciągu najbliższych dni. Służby prasowe Kremla podają, że zakaz nie obejmie wina i żywności dla niemowląt.

Putin uderzył w "miękkie podbrzusze" Unii Europejskiej. Cios w wiele krajów jednocześnie jest groźniejszy, bo może doprowadzić do załamań cen w Unii Europejskiej. UE nie będzie w stanie rekompensować strat - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności. Skomentował dekret Władimira Putina wprowadzający embargo na towary rolne eksportowane z krajów, które nałożyły sankcje na Rosję.

Złoty coraz bardziej traci na wartości. W ciągu ponad dwóch miesięcy frank zdrożał o ponad 10 gr, dolar 14 gr, a funt o ponad 20 gr. - To jednak nie koniec spadków złotego - ostrzega Andrzej Stefaniak, diler walutowy DMK. - Czarny scenariusz zakłada wzrost euro o kilkadziesiąt groszy - dodaje Piotr Popławski, analityk walutowy BGŻ.

- Rosyjskie sankcje dotkną Polskę, ale nie na tyle, by wzrost gospodarczy wyhamował do zera - powiedział w TVN24 Biznes i Świat prof. Witold Orłowski z PWC. Dodaje że, "bezrobocie będzie się nadal zmniejszać, ale już nie tak szybko". - Nasza gospodarka już się przyzwyczaiła do wolniejszego wzrostu, trudno o "tanie" zwiększanie wydajności pracy, a płace rosną umiarkowanie - stwierdził.