Postęp walk na Ukrainie i rozmowy o zawieszeniu broni to najważniejsze tematy w TVN24 Biznes i Świat. Na antenie będziemy śledzić także rosyjski konwój z rzekomą pomocą humanitarną, który zatrzymał się tuż przy granicy z Ukrainą. Będziemy zastanawiać się również, czy niedzielne rozmowy między szefami dyplomacji Ukrainy, Niemiec, Rosji i Francji przyniosą skutek.
Celem rozmów w Berlinie było rozważenie sposobów doprowadzenia do zawieszenia broni na wschodniej Ukrainie. Jak mówił szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier, chodziło m.in. o zabezpieczenie granicy rosyjsko-ukraińskiej, które pozwoliłoby powstrzymać przepływ broni i bojowników na Ukrainę.
Co z Irakiem?
Śledzimy również sytuację w Iraku, gdzie trwają walki między dżihadystami, a oddziałami kurdyjskimi wspomaganymi przez lotnictwo USA. W niedzielę wspólne siły odbiły największą w kraju zaporę wodną na Tygrysie koło Mosulu. Przywódcy Państwa Islamskiego rozważali jej zniszczenie w celu zalania Bagdadu. Gdyby dżihadystom udało się zniszczyć zaporę, fala, która dotarłaby z północy do stolicy Iraku leżącej nad Tygrysem, miałaby kilka metrów wysokości. Zbiornik wodny pod Mosulem zaopatruje w wodę znaczną część Iraku, a elektrownia wodna na zaporze ma strategiczne znaczenie dla kraju. Naloty na cele wojskowe Państwa Islamskiego Amerykanie rozpoczęli 8 sierpnia. Pozwoliły one oddziałom kurdyjskim na kontratak z kierunku Ibrilu, stolicy autonomicznego okręgu kurdyjskiego na północy Iraku, w którego rejonie schroniło się 200 tys. irackich uchodźców uciekających przed dżihadystami. W większości są to jazydzi - niemuzułmańska grupa etniczna wyznająca eklektyczną religię - mordowani i traktowani ze szczególnym okrucieństwem przez bojowników Państwa Islamskiego. Te działania skomentował premier Wielkiej Brytanii David Cameron, który na łamach tygodnika "Sunday Telegraph" ostrzegał, że "trująca odmiana islamskiego ekstremizmu" stanowi zagrożenie także dla bezpieczeństwa jego kraju.
- Jeśli już teraz nie podejmiemy działań dla powstrzymania tego niezwykle niebezpiecznego terrorystycznego ruchu, to będzie się on umacniał, aż obierze sobie za cel nas samych. Już teraz wiemy, że Państwo Islamskie ma mordercze zamiary - ostrzegł.
Groźnie w USA
Na antenie TVN24 Biznes i Świat relacjonujemy również najnowsze wydarzenia z amerykańskiego miasta Ferguson w Missouri, gdzie od tygodnia trwają masowe demonstracje. Dochodzi tam do aktów przemocy i grabieży. To efekt protestów po tym, jak biały policjant zastrzelił nieuzbrojonego czarnoskórego nastolatka. Prokurator generalny Eric Holder nakazał w niedzielę służbom federalnym przeprowadzenie powtórnej autopsji zabitego nastolatka. Ma to przekonać rodzinę i opinię publiczną, że władze prowadzą dokładne śledztwo w sprawie śmierci chłopaka. Gubernator stanu Missouri Jay Nixon skrytykował upublicznienie przez lokalną policję zdjęć z kamer monitoringu, według których zabity nastolatek mógł dokonać kradzieży w sklepie. - Myślę, że to wywołuje reakcję zapalną - powiedział w telewizji CBS.
Podsumowanie OFE
Dziś podsumujemy również emerytalny wybór Polaków. W poniedziałek ZUS poinformuje o tym, jak wygląda ostateczna ilość złożonych deklaracji, w których przyszli emeryci decydowali, aby część ich składek była odkładana nie tylko w ZUS, ale i w OFE. Do tej pory do ZUS-u trafiło ponad 2,5 mln takich oświadczeń.
Autor: red. / Źródło: TVN24 BiS