Prawo i Sprawiedliwość

Prawo i Sprawiedliwość

Katolicki Uniwersytet Lubelski wydał oświadczenie w sprawie wypowiedzi posła PiS i pracownika tej uczelni Przemysława Czarnka. "Władze KUL nie komentują wypowiedzi politycznych, jednak z uwagi na jej treść stanowczo podkreślają, że nie podzielają powyższego stanowiska i nie utożsamiają się z nim" - czytamy w oświadczeniu. Rektor KUL skierował sprawę do rzecznika dyscyplinarnego uczelni. Lewica złożyła wnioski do sejmowej komisji etyki i do Parlamentu Europejskiego na posłów PiS za kontrowersyjne słowa o osobach LGBT.

Złe słowa krzywdzą bardziej niż pięści i plucie, złe słowa zabijają - zwróciła się do Andrzeja Dudy na konferencji przed Pałacem Prezydenckim Helena Biedroń, matka kandydata Lewicy na prezydenta Roberta Biedronia. Odniosła się w ten sposób do kwestii osób LGBT, która zdominowała ostatni przekaz polityków Prawa i Sprawiedliwości oraz ubiegającego się o reelekcję prezydenta Dudy.

To w mojej ocenie jest już przekroczenie granic swobody wypowiedzi, nie możemy przykrywać tego potrzebą dyskusji. To jest homofobiczna mowa nienawiści - powiedział w TVN24 Jarosław Jagura z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. To komentarz do słów posła PiS i członka sztabu Andrzeja Dudy Przemysława Czarnka, który zachęcał, aby "skończyć dyskusję o tych obrzydlistwach LGBT". - Skończmy słuchać tych idiotyzmów o jakichś prawach człowieka, czy jakiejś równości. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnymi - ocenił.

To gruba przesada. Nie znam sytuacji z innych państw, gdzie taka rzesza policjantów zajmowałaby się jednym politykiem - ocenił Jan Grabiec (KO). Politycy komentują w piątek ustalenia tvn24.pl o funkcjonariuszach patrolujących okolice domu Jarosława Kaczyńskiego. Sebastian Kaleta (Solidarna Polska, Klub PiS) przekonywał, że za taką ochroną przemawiają "nikczemne manifestacje", organizowane w sąsiedztwie przez "zradykalizowanych wyborców opozycji".

Protestujący w czasie pandemii, z którymi rozmawiał reporter programu "Czarno na białym" uważają, że policja karze ich niesłusznie i wykorzystuje obostrzenia, by ograniczać wolność słowa. - To nie jest kwestia nadgorliwości. Tworzy się tezę, w której próbuje się udowodnić na siłę, że policja jest polityczna - przekonuje rzecznik stołecznej policji.

Z punktu widzenia walki z epidemią to komfortowa sytuacja, że mamy zamknięte ogniska - przyznał w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Odpowiadał mu poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Poncyljusz, który zauważył, że "większość krajów Europy przyjmuje większość turystów, ale nie z Polski".