Prawo i Sprawiedliwość

Prawo i Sprawiedliwość

Jarosław Kaczyński powiedział, że wakacje będą krótkie i po wakacjach ruszamy z nową energią do działań, które są przed nami - przekazał w czwartek Ryszard Terlecki, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości po jego wyjazdowym posiedzeniu w Jachrance, na którym wystąpienie miał prezes PiS. Terlecki poinformował także, że 7-8 listopada odbędzie się kongres, który zajmie się "pewnym przeorganizowaniem partii".

Rekonstrukcja rządu będzie, ale szczegółów personalnych na razie brak. Wyraźnie widać ścierające się siły i różne wizje Mateusza Morawieckiego i Zbigniewa Ziobry. Jest też dyskusja o programie 500 plus - czy ma zostać jak dotychczas, czy może ma być wypłacany w bonach? Materiał magazynu "Polska i Świat".

Przygotowujemy pakiet zmian legislacyjnych, które umożliwiają regionalizację obostrzeń na wielu poziomach - poinformował w "Jeden na jeden" w TVN24 rzecznik rządu Piotr Mueller. - Chcemy też doprecyzować kwestie sankcji finansowych dla przedsiębiorstw, które nie przestrzegają warunków sanitarnych - mówił. Dodał, że kary będą kilkukrotnie wyższe, niż obecnie.

Po tym, jak w ubiegłym roku polityk PiS Marek Kuchciński zrezygnował z funkcji marszałka Sejmu, jeszcze przez trzy miesiące otrzymywał wynagrodzenie przysługujące marszałkowi - ustalił portal Wirtualna Polska. Kancelaria Sejmu twierdzi, że poseł miał do tego prawo na podstawie przepisów. Te mówią jednak o odwołaniu z funkcji, a Kuchciński zrezygnował osobiście.

Jesteśmy zakładnikami takiej sytuacji, że dochodzi do walki o stołki, a w tle jest tak ważna sprawa jak konwencja antyprzemocowa. Nigdy nie powinno być na to zgody - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Platformy Obywatelskiej Cezary Tomczyk. Zdaniem Przemysława Czarnka z Prawa i Sprawiedliwości wniosek ministra sprawiedliwości o wypowiedzenie konwencji nie jest elementem politycznej gry o wpływy podczas rekonstrukcji rządu. - Nie postrzegam działań pana ministra Zbigniewa Ziobry jako rzeczy, która mogłoby zaszkodzić Zjednoczonej Prawicy - powiedział poseł.

Chciałbym przyłączyć się do gratulacji związanych z rekordową kwotą wynegocjowaną przez pana premiera - powiedział w Sejmie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Nawiązał także do "niemniej istotnego punktu związanego z budżetem, dotyczącego tak zwanej praworządności". Kilka dni wcześniej Ziobro mówił o "niepokojącym" zapisie dotyczącym tej właśnie kwestii. Dodał wówczas, że "najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie prawa weta i zablokowanie tych rozwiązań".