Pakistan

Pakistan

Morze Arabskie pokryły wielkie ławice piaskowego pyłu. Zdjęcia wykonał należący do NASA satelita Aqua za pomocą spektroradiometru wykorzystującego obrazowanie w umiarkowanej rozdzielczości.

Pakistańczycy znaleźli martwego, ślepego i gigantycznego rekina u wybrzeży Karaczi. Do jego wyłowienia potrzebne były dwa dźwigi. Zwierzę ma ponad 12 metrów długości.

We wrześniu tego roku obficie padające deszcze monsunowe zalały południową część Pakistanu. Trzy miesiące później, niektóre tereny wciąż pozostawały pod wodą. 8 grudnia spektroradiometr na pokładzie satelity Terra należącego do NASA przemknął nad tą częścią świata i wykonał zdjęcia.

Zburzenie miasta liczącego 1,5 miliona mieszkańców, zatrzymanie biegu rzeki, podtopienie Kotliny Kaszmirskiej i błotne lawiny na spornym terenie Indii i Pakistanu – to wszystko może mieć miejsce, jeśli Kaszmir nawiedzi trzęsienie ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera. Ten czarny scenariusz nakreślił Roger Bilham z Uniwersytetu w Kolorado w Boulder na postawie prowadzonych przez 8 lat obserwacji.

Organizacje pomocowe działające w dotkniętej powodziami części Pakistanu ostrzegły w środę, że wskutek poważnego niedofinansowania wkrótce nie będą mogły pomagać ludziom z tego regionu, co zagrozi życiu 5 mln ludzi, w tym 3 mln dzieci.

Powodzie, które nawiedzają Pakistan, oprócz zniszczeń, przyczyniają się do powstawania nowych zjawisk. Pająki, które chciały uniknąć zatopienia podczas zalania prowincji Sindh, zgromadziły się na drzewach i tam dalej prowadziły swój żywot. Efekt? Setki drzew owiniętych w pajęczyny.

- Ulewne monsunowe deszcze w południowej prowincji Pakistanu Sindh, w ciągu zaledwie jednego tygodnia, kosztowały życie 132 ludzi, zniszczyły tysiące akrów pól uprawnych i zabiły ponad 100 tys. sztuk bydła - podali w poniedziałek przedstawiciele lokalnych władz.

Od piątku Pakistańczycy stawiają czoła intensywnym opadom deszczu, które nawiedziły kraj. Obywatele tego położonego nad Morzem Arabskim państwa zmagają się nie tylko z powodziami, lecz także z sięgającymi niemal 50 st. C upałami.