Polityka zagraniczna Niemiec

Polityka zagraniczna Niemiec

Tokio i Berlin chcą ratować porozumienie. By "sprawy nie potoczyły się źle"

Premier Japonii Shinzo Abe odwiedzi w czerwcu Iran – poinformowało Tokio. Jednym z celów pierwszej od ponad 40 lat wizyty szefa japońskiego rządu w tym kraju będzie próba mediacji pomiędzy Teheranem a Waszyngtonem. Do Iranu w tym samym tygodniu udaje się szef niemieckiej dyplomacji Heiko Mass. On ma ratować wciąż obowiązujące acz niezwykłe kruche porozumienie nuklearne z Teheranem.

"Był to oczywiście test dla Viktora Orbana"

Szefowa niemieckiej CDU Annegret Kramp-Karrenbauer spodziewa się, że partia Fidesz premiera Węgier Viktora Orbana opuści Europejską Partię Ludową. W poniedziałek Orban wycofał swoje poparcie dla Manfreda Webera jako kandydata EPL na szefa Komisji Europejskiej.

Poroszenko u Merkel, Zełenski u Macrona tydzień przed drugą turą wyborów

Kanclerz Niemiec Angela Merkel spotkała się w piątek w Berlinie z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, którego 21 kwietnia czeka walka o reelekcję w drugiej turze wyborów. Merkel zapewniła, że niezależnie od wyników, RFN nadal będzie wspierać Ukrainę. W Paryżu faworyt wyborów Wołodymyr Zełenski został przyjęty przez Emmanuela Macrona.

Szefowa CDU odpowiada na projekty Macrona

W reakcji na propozycję francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona, proponującego "renesans" idei europejskiej, przewodnicząca niemieckiej CDU Annegret Kramp-Karrenbauer opowiedziała się za reformą UE, ale ostrzegła przed nadmierną centralizacją.

Steinmeier skrytykowany za telegram gratulacyjny do Teheranu

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, krytykowany za wysłanie do Teheranu telegramu z gratulacjami z okazji święta narodowego Iranu, bronił swego postępowania, a jednocześnie ostro skrytykował sytuację w Iranie i politykę władz irańskich.