Polityka zagraniczna Niemiec

Polityka zagraniczna Niemiec

Wicekanclerz jedzie do Rosji. Chce zmienić "nierealistyczne" podejście

Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel zamierza spotkać się w najbliższy poniedziałek w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - podał niemiecki dziennik "Rheinische Post". Kluczowym tematem rozmów mają być relacje gospodarcze między obydwoma krajami, utrudnione z powodu nałożonych na Rosję sankcji UE.

"Nikomu w Niemczech nie zależy na słabej Polsce"

Potrzebujemy silnego sąsiada na Wschodzie, z którym możemy współdziałać w Europie - podkreślał w Warszawie prezydent Niemiec Joachim Gauck. - Trzeba znaleźć obszary, w których Polska i Niemcy na forum europejskim mogą działać wspólnie i odpowiedzieć na pytania, jakie są europejskie wyzwania - podkreślił prezydent Polski.

"Trwały fundament" stosunków polsko-niemieckich ma już 25 lat

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier ocenił, że Traktat o dobrym sąsiedztwie z 1991 roku był "historycznym kamieniem milowym" w relacjach polsko-niemieckich, porównywalnym z uklęknięciem Willy'ego Brandta przed Pomnikiem Bohaterów Getta. Podpisany 17 czerwca 1991 roku w Bonn polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie podsumował powojenną normalizację stosunków dwustronnych.

Prezydent Niemiec: nie chcemy dominacji nad Polską

Prezydent Niemiec Joachim Gauck zapewnił, że jego kraj nie zabiega o dominację nad Polską, lecz dąży do prawdziwego partnerstwa ze swoim sąsiadem. Berliński "Tagesspiegel" opublikował we wtorek fragmenty wywiadu, który ukaże się w najnowszej "Polityce".

Niemcy chcą się przyznać do ludobójstwa w Afryce

Niemcy zamierzają uznać zbrodnie popełnione przez niemieckie oddziały kolonialne na początku XX wieku w Namibii za ludobójstwo. MSZ w Berlinie poinformowało w poniedziałek, że prace nad wspólną deklaracją rządów i parlamentów obu krajów są w toku.

"Wnuki Hitlera zarzucają Turcji ludobójstwo". Burza w tureckich mediach

Angela Merkel w nazistowskim mundurze, zarzuty o wbicie noża plecy przez sojuszników oraz stwierdzenia, że odpowiedzialny za Holokaust naród niemiecki nie ma prawa zarzucania ludobójstwa innym - w takim tonie turecka prasa skomentowała czwartkowe uznanie przez niemiecki parlament masakry Ormian w imperium osmańskim za ludobójstwo.

Bundestag uznał ludobójstwo Ormian

Niemiecki parlament potępił jako ludobójstwo masakrę dokonaną przez imperium osmańskie na Ormianach podczas pierwszej wojny światowej. Uchwałę Bundestagu poparły w głosowaniu w czwartek, pomimo protestów władz tureckich, wszystkie kluby parlamentarne.

"Kanclerz nie widzi żadnego powodu, by znieść sankcje"

Angela Merkel nie zamierza znosić jakichkolwiek sankcji wobec Rosji - poinformowała w środę rzeczniczka niemieckiego rządu, Christiane Wirtz, odnosząc się do wypowiedzianych w poniedziałek słów szefa MSZ tego kraju, który zasugerował, że byłoby to możliwe w niedalekiej przyszłości.

"To nie jest w porządku, gdy ludobójstwa nie można nazwać ludobójstwem"

Prezydent Armenii Serż Sarkisjan zaapelował na łamach "Bilda" do niemieckich parlamentarzystów o poparcie uchwały Bundestagu uznającej masakrę Ormian podczas pierwszej wojny światowej za ludobójstwo. Przeciwko uchwale protestuje Turcja. Premier Binali Yildirim ostrzegł przed pogorszeniem relacji między Ankarą a Berlinem.

Steinmeier: możliwe zniesienie sankcji dla Rosji

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział w piątek w Tallinie, że w przypadku postępów w procesie pokojowym na wschodzie Ukrainy możliwe będzie stopniowe znoszenie sankcji UE wobec Rosji. Według MSZ w Berlinie zasada "wszystko albo nic" jest błędem.