Polityka zagraniczna Niemiec

Polityka zagraniczna Niemiec

Niemcy chcą się przyznać do ludobójstwa w Afryce

Niemcy zamierzają uznać zbrodnie popełnione przez niemieckie oddziały kolonialne na początku XX wieku w Namibii za ludobójstwo. MSZ w Berlinie poinformowało w poniedziałek, że prace nad wspólną deklaracją rządów i parlamentów obu krajów są w toku.

"Wnuki Hitlera zarzucają Turcji ludobójstwo". Burza w tureckich mediach

Angela Merkel w nazistowskim mundurze, zarzuty o wbicie noża plecy przez sojuszników oraz stwierdzenia, że odpowiedzialny za Holokaust naród niemiecki nie ma prawa zarzucania ludobójstwa innym - w takim tonie turecka prasa skomentowała czwartkowe uznanie przez niemiecki parlament masakry Ormian w imperium osmańskim za ludobójstwo.

Bundestag uznał ludobójstwo Ormian

Niemiecki parlament potępił jako ludobójstwo masakrę dokonaną przez imperium osmańskie na Ormianach podczas pierwszej wojny światowej. Uchwałę Bundestagu poparły w głosowaniu w czwartek, pomimo protestów władz tureckich, wszystkie kluby parlamentarne.

"Kanclerz nie widzi żadnego powodu, by znieść sankcje"

Angela Merkel nie zamierza znosić jakichkolwiek sankcji wobec Rosji - poinformowała w środę rzeczniczka niemieckiego rządu, Christiane Wirtz, odnosząc się do wypowiedzianych w poniedziałek słów szefa MSZ tego kraju, który zasugerował, że byłoby to możliwe w niedalekiej przyszłości.

"To nie jest w porządku, gdy ludobójstwa nie można nazwać ludobójstwem"

Prezydent Armenii Serż Sarkisjan zaapelował na łamach "Bilda" do niemieckich parlamentarzystów o poparcie uchwały Bundestagu uznającej masakrę Ormian podczas pierwszej wojny światowej za ludobójstwo. Przeciwko uchwale protestuje Turcja. Premier Binali Yildirim ostrzegł przed pogorszeniem relacji między Ankarą a Berlinem.

Steinmeier: możliwe zniesienie sankcji dla Rosji

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział w piątek w Tallinie, że w przypadku postępów w procesie pokojowym na wschodzie Ukrainy możliwe będzie stopniowe znoszenie sankcji UE wobec Rosji. Według MSZ w Berlinie zasada "wszystko albo nic" jest błędem.

Niemcy "odczuli ulgę", UE "świętuje wraz z Ukrainą"

Szef dyplomacji Niemiec Frank-Walter Steinmeier z zadowoleniem powitał uwolnienie skazanej w Rosji ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko. Jego wypowiedź, złożoną także w charakterze urzędującego przewodniczącego OBWE, zamieszczono na portalu niemieckiego MSZ.

Steinmeier liczy na "powrót do procesu politycznego"

Międzynarodowe rozmowy w sprawie Syrii, które prowadzone są we wtorek w Wiedniu, mają na celu przywrócenie rozejmu w całym kraju i dostarczenie pomocy do oblężonych miast, co ma skłonić opozycję do powrotu do rozmów w Genewie - powiedział szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

"Wyraźny krok do przodu" w Berlinie, ale bez przełomu

Dwunaste spotkanie szefów MSZ państw tzw. czwórki normandzkiej - Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy - w sprawie uregulowania sytuacji w Donbasie w środę w Berlinie nie przyniosło i tym razem przełomu. Postęp odnotowano jedynie w kwestiach bezpieczeństwa.

Niemcy nie chcą Turków w Unii. Większość przeciwna zniesieniu wiz

Niemal dwie trzecie Niemców sprzeciwia się zniesieniu przez Unię Europejską wiz dla obywateli Turcji - pokazuje sondaż przeprowadzony dla niemieckiej telewizji ARD. Przyspieszenie liberalizacji wizowej jest jednym z uzgodnień unijno-tureckiego planu w sprawie zahamowania nielegalnej imigracji.