Polityka zagraniczna Niemiec

Polityka zagraniczna Niemiec

Merkel po słowach Trumpa: Niemcy są niepodległe i podejmują niezależne decyzje

Liczę na kontrowersyjne dyskusje w czasie szczytu - powiedziała w środę przed rozpoczęciem obrad NATO w Brukseli kanclerz Niemiec Angela Merkel. Odniosła się też do słów Donalda Trumpa, który skrytykował Niemcy za niskie wydatki na obronność i uznał, że są one "zakładnikiem Rosji" przez uzależnienie od płynącego ze wschodu gazu.

Trump: Niemcy są zakładnikiem Rosji. Polska nie chce nim być

Niemcy mogłyby podnieść wydatki obronne natychmiast. Zamiast tego płacą miliardy dolarów Rosji, a my je musimy chronić - powiedział w środę, tuż przed rozpoczęciem szczytu NATO, prezydent USA Donald Trump. Ocenił, że Polska nie przyjęłaby rosyjskiego gazu, bo nie chce być "zakładnikiem Rosji", a Niemcy nim są.

Szef MSW Niemiec ogłosił swój plan w sprawie migracji

Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Niemiec i lider CSU Horst Seehofer ogłosił we wtorek w Berlinie swój kompleksowy plan uregulowania kwestii migracji. Doszło do tego w niecały tydzień po zawarciu porozumienia w tej sprawie między współrządzącymi CDU, CSU oraz SPD.

"Jesteśmy głupcami, którzy za to wszystko płacą"

Na tydzień przed szczytem NATO prezydent USA Donald Trump skrytykował Europę za jej politykę handlową i wydatki na obronność. Na wiecu w stanie Montana ocenił, iż Amerykanie są "głupcami", że płacą za ochronę Niemiec i skrytykował Berlin za umowę gazową z Rosją.

Rozmowy o migracji na marginesie szczytu. Niemcy zabiegają o dwustronne umowy

Rząd grecki jest gotów do zawarcia z Berlinem dwustronnego porozumienia ws. przyjęcia uchodźców, którzy najpierw dotarli do Grecji i stamtąd udali się do Niemiec - oznajmił premier Aleksis Cipras w wywiadzie dla czwartkowego "Financial Timesa". Kilka godzin później w Brukseli węgierski rząd poinformował o przeprowadzeniu podobnych rozmów z Berlinem.

"Polska strona obraziła stronę niemiecką"

Zaplanowane na środę wspólne posiedzenie prezydiów Sejmu i Bundestagu nie odbędzie się. Spotkanie - które miało odbyć się w Nadrenii-Palatynacie w Niemczech - odwołała, jak wskazują Niemcy, strona polska. Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oceniła, że "polska strona obraziła stronę niemiecką, odwołując takie spotkanie w ostatniej chwili bez żadnych poważnych powodów".

Macron leci do Merkel. Dużo spraw do omówienia

Prezydent Francji Emmanuel Macron udaje się we wtorek do Niemiec, by – jak twierdzą francuskie media - ratować kanclerz Angelę Merkel. Ma z nią też przygotować "ratowanie Europy", gdy kryzys migracyjny zagraża Unii. Będą też rozmawiać o reformie strefy euro.

Ostrzegają Iran przed "igraniem z czerwoną linią", piszą do Amerykanów w sprawie sankcji

Deklaracja władz irańskich o ewentualnym zwiększeniu zdolności wzbogacania uranu, oznacza zbliżanie się do "czerwonej linii" - powiedział w środę szef MSZ Francji Jean-Yves Le Drian. Jednocześnie przedstawiciele rządów Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii napisali do władz amerykańskich list, w którym podkreślili swe zaangażowanie w utrzymanie porozumienia nuklearnego z Iranem i wezwali USA, by zwolniły firmy UE działające w Iranie z wtórnych sankcji.

Rosjanie potwierdzają spotkanie na szczycie z Ukraińcami

11 czerwca w Berlinie odbędzie się spotkanie szefów dyplomacji Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy w sprawie uregulowania sytuacji w Donbasie - potwierdził rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Grigorij Karasin. Wcześniej tę datę podawało MSZ Niemiec.

Steinmeier w Warszawie. Rozmowy o Nord Stream 2 i zaufaniu w Unii

- Jesteśmy zwolennikami Europy wolnych narodów i równych państw, więc takiej Europy, gdzie każde państwo ma swoje miejsce - powiedział we wtorek po rozmowie z prezydentem Niemiec Andrzej Duda. Na jego zaproszenie do Polski przyjechał wraz z małżonką Frank-Walter Steinmeier. On sam mówił z kolei, że Unia potrzebuje dziś "więcej niż kiedykolwiek wzajemnego zaufania" i rezygnacji z przekonania o potrzebie przeciwstawiania się Brukseli.