Gospodarka Niemiec

Gospodarka Niemiec

SPD wygrała w niedzielę wybory w Hamburgu i będzie przez kolejne 5 lat rządzić tym landem. CDU Angeli Merkel poniosła klęskę i pozostanie w opozycji. Trwa dobra passa eurosceptyków z AfD. Miejsca w lokalnym parlamencie zdobyli też liberałowie z FDP.

- Niemiecka regulacja dotycząca płacy minimalnej sprowadza się do podwyższenia kosztów transportu o 13-15 proc. - uważa Maria Wasiak, minister infrastruktury i rozwoju. Jej zdaniem działania związkowców, którzy - w opinii minister - przy tej okazji chcą wywalczyć wyższe wynagrodzenia, szkodzą branży. - W ten sposób związki podcinają gałąź, na której siedzą - uważa Wasiak.

Ewa Kopacz rozmawiała telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel na temat sytuacji przewoźników, w związku z nowymi przepisami o płacy minimalnej w Niemczech. Polskie firmy transportowe obawiają się, że te przepisy będą oznaczały dla nich ogromne straty. - Angela Merkel zadeklarowała, że podejmie kroki niezbędne do tego, aby doszło do spotkania ministrów pracy i transportu z Polski i Niemiec - informuje rzeczniczka prasowa Ewy Kopacz.

Inflacja mierzona HICP w grudniu 2014 r. w Niemczech wyniosła 0,1 proc. rdr wobec 0,5 proc. rdr w listopadzie - podał niemiecki urząd statystyczny w Wiesbaden we wstępnym wyliczeniu. To najniższy poziom od października 2009 r.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w czwartek, że sankcje przeciwko Rosji w związku z Ukrainą będą utrzymane tak długo, jak długo Moskwa nie będzie przestrzegała wartości europejskich.

Zamówienia niemieckiego przemysłu w październiku wzrosły znacznie bardziej niż prognozowano. Pomimo tego Bundesbank ściął prognozy wzrostu dla największej europejskiej gospodarki. Zdaniem szefa niemieckiego banku centralnego zwiększone zamówienia to oznaki, że słabość wkrótce zostanie przezwyciężona.

Fiaskiem zakończyła się kolejna runda negocjacji między związkiem zawodowym pilotów Cockpit a zarządem niemieckich linii lotniczych Lufthansa. - W tej sytuacji w każdej chwili musimy liczyć się ze strajkiem - oświadczył w piątek późnym wieczorem Cockpit.

Bundestag uchwalił w piątek budżet Niemiec na 2015 rok. Po raz pierwszy od 45 lat wydatki i przychody państwa będą na tym samym poziomie - blisko 300 mld euro. Minister finansów Wolfgang Schaeuble chce utrzymać równowagę budżetową także w kolejnych latach.