Gospodarka Niemiec

Gospodarka Niemiec

W ciągu miesiąca w Niemczech wzrosło poparcie dla sankcji nałożonych przez UE na Rosję w związku aneksją Krymu i interwencją we wschodniej Ukrainie. W listopadzie zwolennicy restrykcji stanowili 58 proc. ankietowanych, w październiku było ich 52 proc. Początkowo większość społeczeństwa niemieckiego, szczególnie ze wschodniej części kraju, deklarowała zrozumienie dla polityki Rosji i sprzeciwiała się restrykcjom.

Stopa bezrobocia w Niemczech w listopadzie, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 6,6 proc. wobec również 6,6 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie - poinformował Federalny Urząd Pracy w komunikacie.

Niemiecka gospodarka wciąż potrzebuje rąk do pracy. Z analizy dwóch milionów ofert pracy portalu Stepstone, którą opisuje "Deutsche Welle" wynika, że większe szanse na znalezieni pracy są na południu Niemiec. Najbardziej poszukiwani specjaliści to informatycy, inżynierowie, ekonomiści i specjaliści w dziedzinie dystrybucji.

Rosyjski minister rozwoju gospodarczego Aleksiej Uljukajew podczas wizyty w stolicy Badenii-Wirtembergii, Stuttgarcie, we wtorek wzywał niemieckich przedsiębiorców - pomimo sankcji - do inwestowania na rynku rosyjskim, obiecując korzystne warunki dla biznesu.

Niemiecki związek zawodowy maszynistów kolejowych GDL poinformował w piątek, że skróci strajk zapowiedziany początkowo aż do rana w poniedziałek. Szef związku Claus Weselsky powiedział, że pociągi ruszą już w sobotę wieczorem.

Kolejny ogólnokrajowy strajk maszynistów niemieckich kolei Deutsche Bahn (DB) rozpocznie się w środę i zakończy w poniedziałek - poinformował we wtorek związek zawodowy GDL. Akcja protestacyjna może zakłócić obchody 25. rocznicy upadku muru berlińskiego.

Stopa bezrobocia w Niemczech w październiku, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 6,7 proc. wobec również 6,7 proc. miesiąc wcześniej - poinformował Federalny Urząd Pracy w komunikacie.

Lufthansa odwołała we wtorek z Polski 18 lotów, a do Polski również 18 połączeń - poinformowało biuro prasowe Lufthansy. Piloci niemieckich linii lotniczych Lufthansa rozszerzyli strajk o godz. 6 na loty międzykontynentalne.