Gospodarka Niemiec

Gospodarka Niemiec

Dwunastogodzinny strajk pilotów Germanwings, spółki należącej do niemieckich linii lotniczych Lufthansa, rozpoczął się w czwartek w południe i potrwa do północy. To już siódmy od kwietnia protest pilotów walczących o zachowanie przywilejów emerytalnych.

Strajk niemieckich maszynistów kolejowych rozpoczął się w czwartek o godz. 14.00 i potrwa do godz. 4.00 w czwartek - poinformował związek zawodowy GDL. Akcja protestacyjna obejmie ruch towarowy i pasażerski, w tym miejskie koleje dojazdowe (S-Bahn).

Niemcy i Chiny podpisały w piątek przy okazji konsultacji międzyrządowych umowy handlowe na ponad 2 mld euro. Kanclerz Angela Merkel wyraziła nadzieję na pokojowe zakończenie demonstracji w Hongkongu, z kolei dla premiera Li Keqianga konflikt to sprawa wewnętrzna.

Niemiecki flagowy przewoźnik lotniczy Lufthansa stanął w obliczu groźby nowego strajku pilotów, gdy reprezentujący ich związek zawodowy Cockpit ogłosił w czwartek, iż rozmowy z zarządem firmy w sprawie uregulowania konfliktu płacowego zakończyły się fiaskiem.

Szef niemieckiego koncernu Siemens Joe Kaeser spotkał się w Szwajcarii z rosyjskimi oligarchami, których firmy objęte są sankcjami UE - pisze dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Uczestnicy spotkania opowiedzieli się przeciwko sankcjom i za neutralnością Ukrainy.

Niemiecki związek zawodowy Cockpit odwołał zapowiedziany na wtorek strajk pilotów, wyjaśniając, że dyrekcja towarzystwa Lufthansa złożyła mu nowe propozycje, które trzeba przedyskutować. Miał to być trzeci strajk pracowników niemieckich linii lotniczych w ciągu dwóch tygodni.

Kanclerz Angela Merkel wykluczyła możliwość zwiększenia przez Niemcy budżetu na wojsko. Szefowa niemieckiego rządu powiedziała, że nowe zadania wynikające z ustaleń ze szczytu NATO zostaną sfinansowane z dostępnych obecnie funduszy.

Piloci Lufthansy przeprowadzą w środę kolejny strajk. Z lotniska w Monachium, drugiego pod względem wielkości niemieckiego portu lotniczego, w godzinach 10.00-18.00 nie odleci żaden samolot - ogłosił we wtorek związek zawodowy Cockpit (VC). W wyniku strajku odwołanych zostało kilka lotów z i do Polski.

Szef klubu parlamentarnego SPD, partii współrządzącej w Niemczech, Thomas Oppermann wykluczył - mimo ustaleń ostatniego szczytu NATO - możliwość zwiększenia przez Niemcy wydatków na wojsko do 2 proc. PKB. Obecnie Berlin przeznacza na obronność 1,3 proc. PKB.

Uber, czyli aplikacja na smartfony oferująca przewóz osób, została zakazana w Niemczech. Sąd we Frankfurcie orzekł dziś, że firma nie ma niezbędnych zezwoleń, aby działać zgodnie z niemieckim prawem.

Piloci Lufthansy rozpoczęli sześciogodzinny strajk. Protest zakłóci podróże lotnicze tysięcy osób wracających z wakacji. W ten sposób związkowcy niemieckiego przewoźnika chcą wywrzeć nacisk na władze firmy w sporze dotyczącym emerytur pomostowych dla 5,4 tys. pilotów zatrudnionych w Lufthansie oraz jej spółkach Germanwings i Cargo.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel to może być ostatni polityk, który jest twardy wobec Rosji, po niej już takiego nie będzie - mówił Jan Maria Rokita, komentator TVN24 Biznes i Świat. - Angela Merkel z polskiego punktu widzenia jest cudem w niemieckiej polityce, bo tak propolskiego polityka, a jednocześnie tak ostrego dla Kremla Niemcy nie miały od czasów II wojny światowej - twierdzi Rokita.

Indeksy PMI, które określają nastroje w sektorze przemysłowym spadły zarówno w największych europejskich gospodarkach (Niemcy i Francja), jak i w całej strefie euro. Gorsze atmosfera panuje w Chinach.