Najwyższa Izba Kontroli

Najwyższa Izba Kontroli

NIK składa zawiadomienie do prokuratury na najważniejszych polityków w państwie. W tym czasie prokuratura zajmuje się śledztwem w sprawie oświadczeń majątkowych Mariana Banasia. Służby nie chcą niczego komentować, za to szef NIK w obszernym wywiadzie dla TVN24 uderza w Mariusza Kamińskiego, pokazując, jak dużą ma władzę i na czym polegają jego praca i rola w polityce. Barbara Sobska.

Czy decyzja zapadła, zanim prokuratura zajęła się wnioskami Najwyższej Izby Kontroli dotyczącymi działań premiera i ministrów w związku z próbą organizacji wyborów kopertowych? Takie wnioski wyciąga opozycja, kiedy słucha Zbigniewa Ziobry. Opinia prokuratora generalnego nie pokrywa się jednak z dokumentami, do których dotarli dziennikarze "Czarno na białym". Wynika z nich, że prawnicy w kancelarii premiera ostrzegali Mateusza Morawieckiego przed podjęciem tej decyzji. Jacek Tacik.

Nie było podstawy prawnej, aby premier wydawał polecenia państwowym spółkom, by przygotowały prezydenckie wybory korespondencyjne - zgodnie ostrzegały szefa rządu Prokuratoria Generalna i Departament Prawny Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Publikujemy dokumenty udostępnione redakcji "Czarno na białym" TVN24 przez Najwyższą Izbę Kontroli.