Najwyższa Izba Kontroli

Najwyższa Izba Kontroli

Niska ocena za różowe włosy, w domu rower za czerwony pasek. Co ocenoza zrobiła z polską szkołą? 

Czy za makijaż można stracić punkty z zachowania? Można. A czy jak uczeń się tnie, to może mieć niższą ocenę z zachowania? Może. W szkolnych statutach roi się od błędów i zapisów niezgodnych z Prawem oświatowym, nauczyciele nie są szkoleni, jak oceniać, by motywować do nauki. A uczniowie? Nie chcą nieraz podnieść długopisu, jeśli zadanie nie jest na ocenę, bo rodzice płacą za stopnie nawet w euro. Czy ocenoza to choroba polskiej szkoły? 

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie NCBR. Wskazuje na ministra i szefa partii

Jak ustalił tvn24.pl, zdaniem Najwyższej Izby Kontroli istnieje uzasadnione podejrzenie, że przestępstwa popełnili europoseł i szef partii Republikanie Adam Bielan, minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda oraz dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Jacek Orzeł. NIK przygotowała już zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie.

Raport NIK w sprawie afery zbożowej

Raport Najwyższej Izby Kontroli w sprawie afery zbożowej nie zostawia złudzeń - działanie polskiego rządu i ministra rolnictwa było spóźnione, niepoparte analizami i przede wszystkim nieskuteczne dla polskiego rynku rolnego. NIK pokazuje w raporcie, kto zarobił, ale nazw firm nie ujawnia. Sześć firm z Mazowsza sprowadziło zboże za ponad półtora miliarda złotych. Aleksandra Kąkol.

Komisja wybrała dyrektora, minister powołał innego. "Korupcja polityczna". Ujawniamy akta kontroli NIK

Przez kilka miesięcy na początku 2023 roku formalnie było dwóch dyrektorów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jeden wybrany w konkursie, ale nie nominowany, drugi wyznaczony przez ministra funduszy Grzegorza Pudę - wynika z akt kontroli NIK, do których dotarł portal tvn24.pl. Minister zignorował wyniki konkursu i na pełniącego obowiązki dyrektora powołał swojego podwładnego z resortu. A wybrany w konkursie kandydat został prezesem spółki córki NCBiR.

Wozy strażackie święcone kilka razy i bitwy gospodyń. Jak Zjednoczona Prawica walczy o głosy w terenie

Ochotnicze straże pożarne i koła gospodyń wiejskich to ważne ogniwa kampanii wyborczej Zjednoczonej Prawicy. Pomagają zdobywać głosy w terenie, są tłem dla wieców politycznych PiS i Suwerennej Polski. Czy po wyborach Prawo o stowarzyszeniach zmieni się tak, że niektóre z nich będą dostawać bez konkursu nawet 500 tysięcy złotych z budżetu państwa? Mogłyby na to liczyć te, które - jak mówi minister Zbigniew Ziobro - "pielęgnują wartości patriotyczne, podtrzymują lokalne tradycje i kulturę".