Kosowo

Kosowo

Były premier Kosowa zatrzymany. Na wniosek Serbii

Francuska policja aresztowała w środę byłego premiera Kosowa Ramusha Haradinaja, jednego z dowódców albańskiej partyzantki podczas wojny domowej w Kosowie w latach 1996-1999. Do zatrzymania doszło na podstawie międzynarodowego nakazu aresztowania wydanego przez Serbię.

Protesty i starcia w Kosowie. Czterech policjantów rannych

24 kosowskich Albańczyków zatrzymano w niedzielę, gdy protestując przeciwko planowanej wizycie grupy kosowskich Serbów w prawosławnej świątyni na południu Kosowa starli się z policją. Według sił bezpieczeństwa rannych zostało czterech funkcjonariuszy.

Kosowo ma prezydenta. Opozycja: nielegalny wybór

Hashim Thaci został zaprzysiężony przez parlament na prezydenta Kosowa. Opozycja, która zarzuca mu korupcję i jest przeciwna normalizacji stosunków z Serbią, zbojkotowała ceremonię. Protestujący w Prisztinie rzucali w budynek parlamentu kamieniami.

Gaz łzawiący nie przeszkodził. Kosowo ma prezydenta

Gaz łzawiący puszczony z ław opozycji w kosowskim parlamencie uniemożliwił głosowanie nad powierzeniem byłemu premierowi Hashimowi Thaciemu, który jest obecnie wicepremierem i szefem dyplomacji, stanowiska prezydenta kraju. Po kilku godzinach obrady wznowiono, a Hashim Thaci został wybrany prezydentem.

Znów gaz w parlamencie. Policja w maskach, ale nie dała rady

Kosowska opozycja zakłóciła w piątek pierwszą sesję parlamentu w roku, rozpylając gaz łzawiący. Takimi metodami już od października 2015 roku opozycyjni deputowani usiłują zmusić rząd do wycofania się z umowy o normalizacji stosunków z Serbią.

Opozycja rozpyliła gaz łzawiący w parlamencie

Opozycja rozpyliła na sali plenarnej kosowskiego parlamentu gaz łzwiący. Parlamentarzyści zostali ewakuowani. Incydent, do którego doszło w poniedziałek, pogłębi tylko kryzys w tym kraju - pisze Reuters.

Generał skazany za zbrodnie w Kosowie wrócił do Serbii

Były dowódca armii jugosłowiańskiej w Kosowie, gen. Vladimir Lazarević, skazany w 2009 r. przez trybunał w Hadze na 15 lat więzienia za zbrodnie wojenne na Albańczykach, powrócił w czwartek do Serbii po odbyciu dwóch trzecich kary.

Chwalili zamachowców z Paryża. Obywatele Kosowa zatrzymani

Czterech obywateli Kosowa podejrzanych o przynależność do komórki dżihadystów zatrzymano we wtorek podczas operacji włoskich i kosowskich służb bezpieczeństwa. Trzech zatrzymano w północnych Włoszech, a czwartego - domniemanego szefa grupy - w Kosowie.

UNESCO nie przyjęło Kosowa. "Moralne zwycięstwo Serbii"

Kosowo nie zostało przyjęte do UNESCO - Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury. W głosowaniu, które odbyło się w poniedziałek, Kosowu zabrakło trzech głosów do zdobycia dwóch trzecich niezbędnych do uzyskania członkostwa.