Kosowo

Kosowo

Serbski pokaz siły z okazji Dnia Zwycięstwa

Z okazji Dnia Zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami w II wojnie światowej w Niszu, na południu Serbii, odbyła się w piątek defilada wojskowa pod hasłem "Obrony wolności". Stanowiła - jak pisze agencja AP - pokaz siły w czasie rosnących napięć z Kosowem.

Szef NATO zapowiada rozmowy w sprawie Kosowa

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował we wtorek w Brukseli, że ministrowie obrony państw Sojuszu w tym tygodniu będą omawiać kwestię zaangażowania NATO w Kosowie. To efekt decyzji rządu tego kraju o utworzeniu własnej armii.

Kosowo z własną armią, Serbia ostrzega. ONZ wzywa do dialogu

Zastępca sekretarza generalnego ONZ do spraw operacji pokojowych Jean Pierre Lacroix wskazał w poniedziałek na pogarszające się relacje Serbii z Kosowem w następstwie decyzji Prisztiny o utworzeniu regularnej armii. Wezwał strony do unikania eskalacji i przystąpienia do dialogu.

Kosowo będzie miało własną armię. Rosja: groźba zaostrzenia sytuacji na Bałkanach

Minister spraw zagranicznych Serbii Ivica Daczić zapowiedział w piątek, że jego kraj zwróci się o zwołanie w trybie pilnym posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z podjętą w Kosowie decyzją o utworzeniu tam regularnej armii. Decyzję parlamentu w Prisztinie szef NATO Jens Stoltenberg nazwał "niefortunną". Rosja zwróciła uwagę na możliwość odnowienia się konfliktu zbrojnego na Bałkanach.

Kosowo chce własnej armii. Belgrad ostrzega

Zapowiedź powołania przez Kosowo regularnej armii powoduje wzrost napięcia wśród kosowskich Serbów i w stosunkach Prisztiny z Belgradem. Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić ostrzegł w czwartek, że decyzja w tej sprawie może zagrażać pokojowi w regionie.

"Ktoś najwyraźniej celowo popycha Serbię do konfliktu"

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić oskarżył we wtorek władze w Prisztinie, że wprowadzając bariery celne i planując utworzenie własnej armii, chcą "wypędzić Serbów z Kosowa". Vuczić omawiał te kwestie w Belgradzie z ambasadorami Chin, Rosji i USA.

"Znaczne postępy" Serbii w drodze do Unii. Kosowo ma więcej problemów

Parlament Europejski uchwalił w czwartek rezolucje w sprawie perspektyw przyjęcia do Unii Europejskiej Serbii i Kosowa. Zwrócono uwagę, że pięć państw członkowskich Unii nie uznało jeszcze Kosowa i europosłowie zachęcają je, by to zrobiły, ponieważ - jak sądzą - ułatwi to stosunki między Kosowem a sąsiednią Serbią.