Kosowo

Kosowo

Trzy opozycyjne ugrupowania w Kosowie poinformowały we wtorek o wejściu w sojusz w celu utworzenia rządu, co jest posunięciem przeciwko premierowi Thaciemu. Jego partia wygrała wybory w ubiegłą niedzielę, ale musi znaleźć partnera koalicyjnego.

W niedzielnych przyspieszonych wyborach parlamentarnych w Kosowie, rządząca Demokratyczna Partia Kosowa premiera Hashima Thaciego (PDK) odniosła zwycięstwo, pokonując zdecydowanie opozycyjną Demokratyczną Ligę Kosowa (LDK) byłego mera Prisztiny Isy Mustafy.

W 1992 roku przeprowadzili referendum i opowiedzieli się w nim za odłączeniem od Jugosławii, ale ta ich zignorowała. Dziś to przeszło 70 proc. mieszkańców regionu i ignorować ich już nie można. Albańczycy z Doliny Preszewskiej – malowniczej, a zarazem najbiedniejszej części Serbii – chcą jej przyłączenia do Kosowa. Powołują się na casus Krymu. UE musi zacząć działać, by historia nie cofnęła się o 15 lat. Drugiej wojny w Kosowie nikt z pewnością nie chce.

Władze Krymu, ogłaszając niepodległość, skorzystały z precedensu Kosowa, który stworzył Zachód - powiedział w czasie swojego orędzia przed podpisaniem decyzji o aneksji półwyspu do Rosji Władimir Putin. Jego zdaniem podejście Zachodu, a zwłaszcza USA, do zrozumienia kryzysu na Krymie cechuje "absurdalny, prymitywny cynizm".

Serbia jest zdecydowanie przeciwna planom władz Kosowa, które oznajmiły, że utworzą własne siły zbrojne. Rząd serbski zakwalifikował to jako naruszenie rezolucji ONZ i działanie szkodliwe dla procesu normalizacji stosunków między obu krajami.

W Kosowie zakończyły się w niedzielę wybory samorządowe oceniane jako test normalizacji stosunków między Belgradem a Prisztiną. Głosowanie naznaczył m.in. incydent w punkcie wyborczym w Kosovskiej Mitrovicy, w wyniku którego ciężko ranna została kobieta.

Francuski prezydent Francois Hollande oświadczył w sobotę, że romska nastolatka Leonarda, której odesłanie do Kosowa wywołało we Francji kontrowersje i protesty, może powrócić do Francji i kontynuować tam naukę, jeśli złoży taki wniosek. Ale wrócić może tylko bez rodziny.

Policjant unijnej misji policyjno-prawnej EULEX zmarł od ran postrzałowych odniesionych na północy Kosowa - poinformował dyrektor szpitala w Kosovskiej Mitrovicy, Milan Ivanović.

Nowy skandal obyczajowy w wojskowych kręgach w USA. Generał Wesley Clark, były naczelny dowódca NATO w Europie, który dowodził operacją w Kosowie, od niemal roku żyje kochanką młodszą od niego o 38 lat. Porzucił dla niej swoją żonę, z którą żył od 46 lat, obwiniając ją w pozwie rozwodowym o rozpad związku.