Kosowo

Kosowo

Albania wyraziła w poniedziałek swoje pełne wsparcie dla Kosowa w jego dyplomatycznym sporze z Serbią - poinformowała AFP. Kilka dni temu rząd Kosowa podwyższył o 100 procent cła na towary importowane z Serbii oraz z Bośni i Hercegowiny.

Nie doszło do zaplanowanego na piątek w Brukseli spotkania prezydentów Serbii i Kosowa, którego tematem miała być korekta granicy między obu państwami. Szefowa dyplomacji unijnej, która spełnia rolę mediatora, oświadczyła, że utrzymują się trudności w rozmowach.

Przewodniczący parlamentu Kosowa Kadri Veseli ostrzegł w czwartek, że - być może - kosowskie władze nie dopuszczą do wizyty serbskiego prezydenta Aleksandara Vuczicia. Zamierza on przybyć w sobotę z dwudniową wizytą, aby odwiedzić serbską wspólnotę na północy Kosowa.

Kraje Bałkanów Zachodnich powoli tracą wiarę w to, że drzwi do UE kiedyś się przed nimi otworzą, a to powoduje w regionie naznaczonym podziałami prawdziwe zagrożenia i próżnię, którą chcą wypełnić Rosja i Chiny - ocenia w czwartek "Financial Times".

Sąd w Prisztinie, stolicy Kosowa, skazał ośmiu mężczyzn za planowanie zamachów terrorystycznych na izraelską drużynę piłki nożnej i jej kibiców w trakcie meczu Albania - Izrael w 2016 roku.

Szef partii mniejszości serbskiej w Kosowie, Listy Serbskiej, Goran Rakić oświadczył we wtorek, że jego ugrupowanie wycofuje się z rządu w Prisztinie. Jako powód podał zatrzymanie i wydalenie z kraju przedstawiciela władz Serbii.

Jeśli Serbia chce zbliżyć się do Unii Europejskiej, podstawowym warunkiem będzie budowa państwa prawa, ale ważne będzie też zaakceptowanie przez nią niepodległości Kosowa - oświadczył w środę w Prisztinie, szef niemieckiego MSZ Sigmar Gabriel.

Serbia musi osiągnąć i wdrożyć w życie porozumienie o normalizacji stosunków z Kosowem i przeprowadzić szereg reform, by wejść do Unii Europejskiej do 2025 roku - oznajmił w środę w Belgradzie unijny komisarz do spraw rozszerzenia Johannes Hahn. Sceptycznie o strategii Unii wypowiadają się tymczasem politycy w Prisztinie.