Kosowo

Kosowo

Ponad 1000 osób uczestniczyło w czwartek w Belgradzie w pogrzebie Olivera Ivanovicia, jednego z niewielu umiarkowanych polityków serbskich w Kosowie, zastrzelonego przez nieznanych sprawców we wtorek w Kosovskiej Mitrovicy.

Czworo kosowskich opozycyjnych posłów z lewicowo-nacjonalistycznej partii Vetevendosje (Samostanowienie) otrzymało w środę kary od 15 do 18 miesięcy więzienia w zawieszeniu za uniemożliwianie obrad parlamentu przy użyciu gazu łzawiącego w latach 2015 i 2016.

Prezydent Hashim Thaci wezwał misje międzynarodowe stacjonujące w kraju, aby opuściły Kosowo. Oskarżył społeczność międzynarodową o dyskryminację Kosowa w śledztwie dotyczącym zbrodni wojennych oraz w procesie akcesji do Unii Europejskiej.

Kosowo Jednym z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa kraju są ewentualne ataki ze strony obywateli, którzy wrócili z Iraku i Syrii, gdzie walczyli w szeregach tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) - głosi specjalny raport opracowany przez władze Kosowa.

Sąd w Skopje skazał w czwartek na ciężkie kary więzienia 33 Albańczyków z Macedonii, Kosowa i Albanii oskarżonych o terroryzm i pomoc terrorystom w związku ze starciami z policją, do których doszło w Kumanowie w maju 2015 roku. Zginęło wtedy 18 osób.

Prezydent Kosowa Hashim Thaci zwrócił się w środę do prezydenta Albanii Ilira Mety o ułatwienie Kosowianom otrzymywania obywatelstwa tego kraju, aby mogli oni swobodnie podróżować po Europie.

Nowowybrany premier Kosowa, wcześniej dowódca oddziałów partyzanckich z Wyzwoleńczej Armii Kosowa, Ramush Haradinaj zadeklarował chęć podtrzymania dialogu z byłym wrogiem, Serbią - informuje agencja Reutera. Zaznaczył też, że chce dać kres wszechogarniającej kraj korupcji.

Minister spraw zagranicznych Serbii Ivica Daczić wezwał na łamach belgradzkiego dziennika "Veczernje Novosti" do kompromisu w kwestii Kosowa. Dyplomata zasugerował podział tego państwa na część albańską i serbską.

Według prawie pełnych wyników niedzielne przedterminowe wybory parlamentarne w Kosowie wygrała koalicja trzech radykalnych partii pod przywództwem centroprawicowej Demokratycznej Partii Kosowa (PDK) - podała pozarządowa organizacja "Demokracja w działaniu".