Kosowo

Kosowo

Policja jeszcze nie potwierdziła, ale premier Petr Neczas już tak. Wśród zatrzymanych dziś w kancelarii premiera Czech wysokich urzędników jest szefowa jego gabinetu Jana Nagyova. – Nie tracę w nią wiary – zapewnia premier. A w mediach padają kolejne nazwiska: byłych ministrów, byłych i obecnych szefów wywiadu wojskowego i innych. Kim są urzędnicy, którzy mogą kosztować premiera i rząd dymisję?

Rząd Serbii zatwierdził porozumienie z Kosowem ws. normalizacji stosunków. Kompromis, osiągnięty w trakcie prowadzonych w Brukseli pod auspicjami Unii Europejskiej rozmów premierów obu państw, otwiera drogę do rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych UE z Belgradem.

Fiaskiem zakończyła się w nocy z wtorku na środę w Brukseli kolejna runda negocjacji w sprawie Kosowa. - Nie porozumieliśmy się w kwestii praw mniejszości serbskiej w Kosowie - powiedział premier Serbii Ivica Daczić.

Kosowskie władze nie zezwoliły prezydentowi Serbii Tomislavowi Nikoliciowi na wizytę w Kosowie z okazji prawosławnego Bożego Narodzenia. Prisztina oświadczyła, że to odpowiedź na podobną odmowę Belgradu wobec kosowskich urzędników chcących odwiedzić Serbię.

Sojusz dla Przyszłości (AAK), partia byłego premiera Kosowa Ramusha Haradinaja, ma w przyszłości ponownie wejść w skład kosowskiego rządu. Media w Prisztinie podały, że Haradinaj porozumiał się w tej sprawie z szefem rządu Hashimem Thacim.

ONZ-owski trybunał ds. zbrodni wojennych na obszarze dawnej Jugosławii uniewinnił byłego premiera Kosowa Ramusha Haradinaja, oskarżonego o zbrodnie na Serbach. Decyzja wywołała oburzenie w Serbii, która ostatnio musiała już znieść uniewinnienie dwóch chorwackich generałów.

- Polska jest dzisiaj bezpiecznym państwem i bezpiecznym domem dla swoich obywateli. Ale jak łatwo jest utracić bezpieczeństwo i dobrą reputację, wiedzą mieszkańcy tej ziemi - powiedział Donald Tusk wśród polskich żołnierzy w Kosowie podczas uroczystego apelu z okazji Święta Niepodległości.

Dziś w Kosowie odbędzie się ostatnie posiedzenie Międzynarodowej Grupy Sterującej (ISG) - ciała, które nadzorowało niepodległość Kosowa. Oznacza to, że oficjalnie Kosowo będzie samodzielnym państwem.

Dziesięć osób zginęło w lawinie, jaka zeszła w sobotę na wioskę w południowej części Kosowa. Ratownicy musieli przekopać się przez 10-metrową warstwę śniegu. Z zasypanych domów udało się uratować kilkuletnią dziewczynkę.

Odwołane zajęcia w szkołach, paraliż komunikacji miejskiej, problemy z zatrzymaniem auta. Taki chaos wywołały w Kosowie obfite opady śniegu. Wiele dróg, zwłaszcza lokalnych, jest nieprzejezdnych.