Kosowo

Kosowo

Kosowo chce mieć własną armię. NATO i USA przeciwne

NATO i USA ostrzegły w środę Prisztinę, że będą ograniczać współpracę z Kosowskimi Siłami Bezpieczeństwa, jeśli rząd będzie realizował plany przekształcenia ich w regularną armię bez wymaganych zmian w konstytucji.

Mogherini ponagla kosowską opozycję

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini zaapelowała do opozycji w Kosowie, by podpisała porozumienie o demarkacji granicy z Czarnogórą. Jest ono ostatnim warunkiem dla Czarnogóry, która ubiega się o prawo wyjazdu bez wiz do państw strefy Schengen.

Mur, który rodził spory, został rozebrany

Mur, postawiony w grudniu przez serbską mniejszość na północnym brzegu rzeki Ibar w Kosovskiej Mitrovicy, który wywołał napięcia między Kosowem a Serbią został w niedzielę rozebrany.

"Niebezpieczna gra" wokół Kosowa. W tle wybory w Serbii

Premier Kosowa Isa Mustafa wezwał w środę władze Serbii, by powstrzymały się od gróźb pod adresem Prisztiny i zwróciły się ku dialogowi i współpracy. Między Prisztiną a Belgradem trwa niepokojąca wojna na słowa - pisze agencja AFP.

Zaczęło się od pociągu. Amerykanie apelują o spokój

USA zaapelowały do władz Serbii i Kosowa, aby unikały "niebezpiecznej retoryki" po sobotnim incydencie na granicy, gdy Kosowo nie zgodziło się na wjazd pierwszego od 18 lat pociągu pasażerskiego z Belgradu do Kosovskiej Mitrovicy na północy kraju.

Serbia liczy na Donalda Trumpa

Prezydent Serbii Tomislav Nikolić skrytykował administrację ustępującego prezydenta USA Baracka Obamy popierającą niepodległość Kosowa. Wyraził nadzieję, że za rządów Donalda Trumpa Waszyngton będzie przychylniej nastawiony do Belgradu.

Były premier Kosowa zatrzymany. Na wniosek Serbii

Francuska policja aresztowała w środę byłego premiera Kosowa Ramusha Haradinaja, jednego z dowódców albańskiej partyzantki podczas wojny domowej w Kosowie w latach 1996-1999. Do zatrzymania doszło na podstawie międzynarodowego nakazu aresztowania wydanego przez Serbię.

Protesty i starcia w Kosowie. Czterech policjantów rannych

24 kosowskich Albańczyków zatrzymano w niedzielę, gdy protestując przeciwko planowanej wizycie grupy kosowskich Serbów w prawosławnej świątyni na południu Kosowa starli się z policją. Według sił bezpieczeństwa rannych zostało czterech funkcjonariuszy.

Kosowo ma prezydenta. Opozycja: nielegalny wybór

Hashim Thaci został zaprzysiężony przez parlament na prezydenta Kosowa. Opozycja, która zarzuca mu korupcję i jest przeciwna normalizacji stosunków z Serbią, zbojkotowała ceremonię. Protestujący w Prisztinie rzucali w budynek parlamentu kamieniami.

Gaz łzawiący nie przeszkodził. Kosowo ma prezydenta

Gaz łzawiący puszczony z ław opozycji w kosowskim parlamencie uniemożliwił głosowanie nad powierzeniem byłemu premierowi Hashimowi Thaciemu, który jest obecnie wicepremierem i szefem dyplomacji, stanowiska prezydenta kraju. Po kilku godzinach obrady wznowiono, a Hashim Thaci został wybrany prezydentem.