Kościół katolicki

Kościół katolicki

Religia według Czarnka to problem nawet dla PiS. Na marzenia ministra nie ma pieniędzy. Jest za to... ateistyczne zagrożenie

Im bliżej jesiennych wyborów parlamentarnych, tym mniej prawdopodobne, że od września 2023 w polskich szkołach religia będzie obowiązkowa. Choć szumnie zapowiadał to minister edukacji Przemysław Czarnek, w PiS-ie słyszymy dzisiaj: - Religia obowiązkowa brzmiała świetnie, ale z obowiązkową etyką jest już gorzej. Bo jak wytłumaczyć naszym wyborcom, że wydamy miliony na widzimisię ateistów?

"Niewierzący katolik? Tak, można być katolikiem i nie wierzyć w Boga"

Zawsze gdy Kościół wiąże się z państwem, to znaczy, że jest słaby. Bo jeżeli Kościół ma mocne fundamenty, może liczyć na wiernych, to nie potrzebuje poparcia finansowego i politycznego ze strony rządu - mówi Brian Porter-Szűcs, amerykański historyk z polskimi korzeniami, autor książki "Wiara i ojczyzna" w "Rozmowach polsko-niepolskich" Jacka Tacika.

Religia nie ma wzięcia. Już półtora tysiąca szkół bez niej

W Polsce jest prawie 1,5 tysiąca szkół bez ani jednej lekcji katechezy. Nie ma chętnych, to nie ma zajęć. Pytanie dlaczego? Znak czasów? Samorządy też nie chcą za to płacić i to nie tylko Częstochowa. Z kolei minister edukacji Przemysław Czarnek planuje, by religia była jednak obowiązkowa, do wyboru z etyką. Maria Mikołajewska.

Prawie 1500 szkół w Polsce bez religii. Nie ma w nich ani jednej lekcji. Jak to możliwe?

Z roku na rok ubywa już nie tylko uczniów na lekcjach religii, ale też samych lekcji. Przykład? Poznań, gdzie maturzyści mają już tylko godzinę tego przedmiotu tygodniowo. W Warszawie taką zmianę udało się wywalczyć u biskupa aż 111 placówkom. Wbrew tym trendom minister edukacji Przemysław Czarnek planował jeszcze niedawno uczynić religię - do wyboru z etyką - obowiązkową.